73 plakaty znanego polskiego rysownika i ilustratora Bohdana Butenki można od piątku oglądać na wystawie w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie. To pierwsza wystawa twórczości Butenki złożona tylko z plakatów tego artysty.

„Jest to pierwsza wystawa, na której są wyłącznie plakaty, bo dotychczas na różnych moich wystawach było ich po kilka lub kilkanaście i towarzyszyły innym pracom” – powiedział Butenko podczas wernisażu.

Wspominał, że Lublin jest dla niego szczególnym miastem, bo to właśnie tutaj stworzył swoją pierwszą scenografię teatralną w Teatrze Lalki i Aktora do spektaklu „Pimpuś sadełko” na podstawie bajki Marii Konopnickiej. W Lublinie także w 2012 r. otrzymał Order Uśmiechu.

Na wystawie, która ma charakter przekrojowy, prezentowane są plakaty powstałe w okresie prawie 50 lat, najstarsze prace pochodzą z 1962 roku. Są to plakaty do filmów, spektakli teatralnych, dotyczące wydarzeń kulturalnych, ale również reklamy z czasów PRL – m.in. Krajowej Loterii Pieniężnej z lat 70. Na ekspozycji zgromadzono oryginalne wydruki, można też oglądać oryginalne projekty plakatów.

„Wystawa jest zupełnym rarytasem i unikatem, ponieważ prezentowany w tak szerokim wyborze zbiór plakatów, pochodzi z zasobów artysty i nie jest znany. Plakaty (…) ujrzały światło dzienne po wielu latach, zostały wyjęte przez artystę z przepastnych zakamarków jego pracowni; zakonserwowane, otrzymały swoje drugie życie” – powiedziała kurator wystawy Krystyna Rybicka.

Na wystawie odtwarzane są też filmy - jeden prezentujący m.in. pracę artysty, a drugi - animowany film dla dzieci „Przygody Gapiszona”, czyli ekranizacja serii książek Butenki o Gapiszonie. Serial pokazywany był w telewizji w latach 1964-66.

Jak powiedziała Rybicka, ten „drobny akcent” obecności mediów na wystawie ma podkreślać fakt, że Butenko wiele lat pracował w Telewizji Polskiej, tworzył scenografie (m.in. do Kabaretu Starszych Panów), filmy animowane, czołówki.

Bohdan Butenko (ur. 8 lutego 1931 r.) rysownik i grafik, ilustrator książek i autor komiksów, znany jest w Polsce przede wszystkim jako twórca książek dla dzieci o Gapiszonie oraz Kwapiszonie.

Ukończył warszawską ASP, dyplom obronił w 1955 roku, w pracowni Jana Marcina Szancera. Przez 10 lat był redaktorem artystycznym wydawnictwa „Nasza Księgarnia”. Współpracował z czasopismami dla dzieci m.in. „Miś”, „Płomyczek”, „Świerszczyk”, Płomyk”. Ilustrował wiele książek różnych pisarzy. Za swoją twórczość otrzymał wiele nagród w kraju i za granicą. W 2011 r. został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

W sobotę po wystawie „Bohdan Butenko: Plakaty” w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie będzie widzów oprowadzała jej kurator Krystyna Rybicka, a potem zaplanowano spotkanie autorskie z Bohdanem Butenką.

Wystawę plakatów Butenki można oglądać w Lublinie do 31 marca.