Rozpoczyna się 43. Biennale Malarstwa „Bielska Jesień 2017”. To jeden z najbardziej prestiżowych konkursów malarstwa współczesnego w Polsce. Rozstrzygnięcie zaplanowano na listopad – podali w piątek organizatorzy konkursu z Galerii Bielskiej BWA.

„Galeria rozpoczęła przyjmowanie zgłoszeń do udziału w Biennale, którego historia liczy już 55 lat. (...) Formuła konkursu jest otwarta. Udział w nim mogą wziąć zarówno absolwenci wyższych szkół artystycznych, jak i malarze, którzy nie posiadają dyplomu uczelni, ale wykazują się aktywnością twórczą i dorobkiem” – poinformowała rzecznik Galerii Beata Zamlewska-Pałyga.

Artyści, po zarejestrowaniu się na stronie internetowej www.bj2017.pl, mogą nadsyłać fotografie od 3 do 5 swoich prac. Termin upływa z końcem kwietnia. Jurorzy na ich podstawie zakwalifikują twórców do 2 etapu, w którym ocenie podlegały będą oryginały prac. Zdobywcę Grand Prix oraz laureatów pozostałych nagród i wyróżnień „Bielskiej Jesieni” poznamy 9 listopada podczas wernisażu wystawy pokonkursowej.

„Jak w każdym konkursie, tak w +Bielskiej Jesieni+ największa uwaga widzów i mediów kieruje się na zdobywcę Grand Prix. Kontrowersyjny dla niektórych wynik poprzedniej edycji biennale - główna nagroda dla Martyny Czech - był zwróceniem przez jury uwagi na bezkompromisowość postawy twórczej artystki i wyrażanie emocji poprzez skrajną ekspresję. Zaistnienie na +Bielskiej Jesieni+ z pewnością ułatwiło młodej artystce start w świecie sztuki. Martyna Czech pokazywała od tego czasu swoje malarstwo m.in. na wystawie zbiorowej Krew-Werk w Fundacji Galerii Foksal oraz na wystawie indywidualnej +Pewne konflikty+ w Galerii Potencja w Krakowie” – powiedziała dyrektor Galerii Bielskiej BWA Agata Smalcerz.

Na 42. edycję „Bielskiej Jesieni” w 2015 r. 776 artystów nadesłało 3282 obrazy. Do wystawy finałowej jurorzy zakwalifikowali 89 prac 46 malarzy. Martyna Czech z Tarnowa otrzymała Grand Prix za zestaw trzech obrazów: „Ex 1”, „Nikt” oraz „WC”.

Po raz 3 swoich faworytów wyłonią też internauci za pośrednictwem strony www.bj.galeriabielska.pl. Zaprezentowane zostaną tam wszystkie nadesłane prace. Wyniki głosowania będą ogłoszone 20 września.

Bielska Jesień, organizowana przez Galerię Bielską BWA, jest najstarszym - 1 edycja odbyła się w 1962 r. - i jednym z najważniejszych w Polsce konkursów malarstwa współczesnego. Jest także przeglądem najnowszych tendencji w polskim malarstwie, otwartym na różnorodne postawy artystyczne i nieznane dotychczas szerzej nazwiska twórców.