Blisko 50 obrazów z wizerunkami Maryi koronowanymi przez kard. Stefana Wyszyńskiego znajdzie się na wystawie "Królowa Polski o wielu obliczach", którą od czwartku będzie można oglądać na Jasnej Górze. To jeden z elementów obchodów 300-lecia koronacji Cudownego Obrazu.

Wystawa składa się z 47 obrazów polskiej malarki Bożeny Janiny Aleksy, zainspirowanych wizerunkami Maryi koronowanych przez Prymasa Tysiąclecia kard. Stefana Wyszyńskiego – począwszy od koronowanego w 1946 r. obrazu Matki Bożej Chełmskiej aż do Wambierzyckiej Królowej Rodzin koronowanej w 1980 r.

Definitor generalny Zakonu Paulinów o. Mariusz Tabulski, przypomniał, że wystawa już od ponad trzech lat peregrynuje po Polsce. "Na Jubileusz 300-lecia koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej przybywa na Jasną Górę, aby podkreślić, że promieniowanie Królowej Polski miało przez wieki, i ma dalej, wymiar konkretnych miejsc (...) – sanktuariów, gdzie Matka Boża pomaga stawać się dziećmi Bożymi, odkrywać królewską godność" – podkreślił, cytowany przez jasnogórskie biuro prasowe.

Uroczyste otwarcie wystawy obędzie się w czwartkowy wieczór na Jasnej Górze. Obrazy będą prezentowane w Sali Rycerskiej do 3 maja.

Wystawa została przygotowana przez Instytut Prymasa Wyszyńskiego.

Wydarzeniu towarzyszyć będzie prezentacja przygotowanej przez Helenę Kupiszewską publikacji pt. "Królowa Polski o wielu obliczach", dotyczącej koronowanych przez kard. Wyszyńskiego wizerunków Maryi, a także historii i znaczenia poszczególnych sanktuariów maryjnych.

Rok 2017 został ustanowiony Rokiem 300-lecia Koronacji Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej.

Świętowanie jubileuszu już się odbywa i potrwa do 8 września br. Jedną z rocznicowych inicjatyw jasnogórskich paulinów jest przygotowanie "Żywej Korony Maryi". Polega ona na podjęciu konkretnego zobowiązania duchowego przez wiernych (np. spowiedź po wielu latach, pojednanie, zerwanie z nałogiem, codzienne odmawianie różańca). To zobowiązanie należy wpisać na odwrocie swojego lub rodzinnego zdjęcia w formie papierowej i przysłać na Jasną Górę (szczegóły na stronie: www.koronamaryi.pl).

Zdjęcia te będą sukcesywnie umieszczane m.in. na specjalnej tablicy w Kaplicy Matki Bożej.

Główne obchody jubileuszu odbędą się na Jasnej Górze 26 sierpnia 2017 r.

Koronacja częstochowskiej ikony miała miejsce 8 września 1717 r. Korony przesłał papież Klemens XI, a koronacji dokonał biskup chełmski Krzysztof Szembek. Na uroczystość przybyło wówczas ok. 200 tys. pielgrzymów, co na owe czasy było ogromną rzeszą. Było to pierwsze w świecie takie wydarzenie poza Rzymem. Jubileuszowe obchody zainaugurowała 8 września ub. r. uroczysta msza pod przewodnictwem abp. Stanisława Gądeckiego.

Obraz Matki Bożej sprowadzony został do Częstochowy w 1382 r. Znaczenie Jasnej Góry znacząco wzrosło podczas potopu szwedzkiego. W 1655 r. Szwedom, mimo kilkutygodniowego oblężenia, nie udało się zdobyć klasztoru. Rok później król Jan Kazimierz złożył w katedrze lwowskiej ślubowanie, które można uważać za oficjalne ustanowienie Maryi Królową Polski. Koronacja uznawana jest za dopełnienie tych ślubów.