Utwory Roberta Schumanna, Dymitra Szostakowicza oraz Jerzego Maksymiuka zostaną wykonane w sobotę w Warszawie podczas koncertu symfonicznego orkiestry Sinfonia Iuventus, który odbędzie się w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego.

Koncert poprowadzi uznawany za jednego z najznakomitszych dyrygentów swojego pokolenia - Jerzy Maksymiuk. Solistą w koncercie wiolonczelowym będzie Bartosz Koziak.

Sobotni wieczór rozpocznie utwór "Vers per archi" (2014) autorstwa Maksymiuka. "Adoracja tego, co jest bardzo trudne do zrobienia, a co warto zrobić" - mówił PAP o swojej kompozycji Maksymiuk. "Siła i delikatność, dramatyzm i spokój – to interesujące przeciwstawienia, które mnie interesują i na których oparłem konstrukcję utworu" - powiedział PAP.

W programie znalazł się także Koncert wiolonczelowy a-moll Schumanna. W opinii dyrygenta jest to "arcydzieło, które leży i nie jest grane". Dzieło z roku 1850 nie zostało wykonane za życia swego twórcy, a po premierze (1860) budziło kontrowersje ekstrawagancką formą i niezwykłą ekspresją.

Publiczność będzie miała też okazję posłuchania I Symfonii Szostakowicza. Jak ocenił w rozmowie z PAP Maksymiuk, jest to kompozytor równy Beethovenowi; ostatni geniusz.

Symfonia wykonana po raz pierwszy w 1926 roku jest dziełem twórcy zaledwie dziewiętnastoletniego. Była jego pracą dyplomową wieńczącą kompozytorskie studia w petersburskim konserwatorium. Od razu wzbudziła zachwyt, ujawniając skalę geniuszu młodego kompozytora.

Maksymiuk jest założycielem Polskiej Orkiestry Kameralnej, przez 10 lat kierował BBC Scottish Symphony Orchestra. W swoim dorobku ma około 100 płyt m.in. dla EMI, Hyperionu, Naxosa. Był też wielokrotnie odznaczany - m.in. Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Medalem "Gloria Artis" - i nagradzany np. "Fryderykiem", "SuperWiktorem".

Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus została utworzona z inicjatywy Maestro Jerzego Semkowa na mocy rozporządzenia ministra kultury z dnia 1 października 2007 r. W skład Orkiestry wchodzą najzdolniejsi absolwenci i studenci uczelni artystycznych, którzy nie ukończyli 30. roku życia.

Sinfonia Iuventus współpracowała ze znakomitymi dyrygentami, takimi jak m.in.: Michaił Jurowski, John Axelrod, Gabriel Chmura, Antoni Wit, Jerzy Maksymiuk, Krzysztof Penderecki, Rafael Payare, Tadeusz Strugała, Charles Dutoit, Kazimierz Kord, Jerzy Salwarowski, George Tchitchinadze, Jan Krenz, Grzegorz Nowak, Tadeusz Wojciechowski, Julian Rachlin, oraz solistami, wśród których byli m.in. Yulianna Avdeeva, Abdel Rahman El Bacha, Alena Baeva, Claudio Bohorquez, Łukasz Długosz, Francois-Rene Duchable, Lukas Geniusas, Krzysztof Jabłoński, Jakub Jakowicz, Alexander Kniazev, Andrei Korobeinikov, Bartosz Koziak, Ivan Monighetti, Janusz Olejniczak, Piotr Paleczny, Patrycja Piekutowska, Jadwiga Rappe, Jan Stanienda, Agata Szymczewska, Tatiana Szebanowa.

Od kwietnia 2009 roku Orkiestra jest członkiem Europejskiej Federacji Narodowych Orkiestr Młodzieżowych (EFNYO). W listopadzie 2013 roku Krzysztof Penderecki objął Orkiestrę honorowym patronatem artystycznym. We wrześniu 2015 roku powołano Radę Artystyczną Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus, w skład której wchodzą: prof. Tomasz Miczka, Jacek Kaspszyk, Michaił Jurowski, Łukasz Borowicz oraz Przemysław Fiugajski. Od września 2015 roku Dyrektorem Orkiestry jest Anna Kościelna.

PAP jest patronem medialnym wydarzenia.