Historia nieprzeciętnej, młodej kobiety, która została Miss Deaf International.

Film dokumentalny "Znaki" w reżyserii Wojciecha Klimali to pierwszy polski film o kulturze głuchych. Jego bohaterka, Iwona Cichosz, zdobyła w lipcu w Las Vegas tytuł Miss Świata Głuchych (Miss & Mister Deaf International) pokonując 19 konkurentek. To opowieść o nieprzeciętnej kobiecie, która jest łącznikiem między światem głuchych i słyszących. Walczy z wykluczeniem. Jej rodzice, siostra, dziadkowie nie słyszą. Dzięki uporowi babci nauczyła się mówić. Poznajemy też młodszą siostrę, która stara się iść w ślady Iwony, lecz jest jeszcze zbyt nieśmiała, by samodzielnie stawić czoła wyzwaniom, obraca się w hermetycznym środowisku głuchych. Pokonując wiele słabości i odnosząc sukcesy, Iwona potwierdza swoją wartość, która nieraz przerasta możliwości osoby słyszącej.

"Głusi są obok nas, to ważne byśmy zaczęli ich dostrzegać i nauczyć się z nimi komunikować. Język polski jest dla nich językiem obcym, przez co borykają się z niewyobrażalnymi barierami, które można w prosty sposób zniwelować. Ich świat jest pełen wrażliwości, warto go poznać" - mówi producent filmu Ewa Turczańska.

"W realizację filmu pchnęła mnie czysta ciekawość dokumentalisty, dopiero po pierwszych dniach zdjęć zrozumiałem jak ważny społecznie i trudny artystycznie temat podejmujemy i w jakiej ignorancji dotychczas żyłem. Dziś ogromnie cieszę się, że mam przyjemność obserwowania tego niezwykłego środowisko od środka" - mówi reżyser Wojciech Klimala.

Iwona jest twarzą innowacyjnej firmy Migam założonej przez Przemka Kuśmierka, zajmującej się video-tłumaczeniami na język migowy. Zarządza grupą słyszących tłumaczy. Aktywnie działa też w Parlamentarnym Zespole ds. Głuchych - chce by język migowy został uznany za język obcy. Ambasadorem filmu jest Angelika Jarosławska - koordynator Programu POLSKA 3.0. Producentem filmu jest Kosmos Production, partnerami: Migam, eurobank, STU Ergo Hestia S.A, patronem medialnym Gazeta.pl.

Fanpage na Facebooku