Lamus Teatralny – nowoczesna instytucja kultury Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie – został uroczyście otwarty w poniedziałek. W budynku mieści się sala wystaw, prób, krawiecka, wypożyczalnia strojów.

Instytucja znajduje się w zabytkowym budynku z 1896 r. przy ul. Radziwiłłowskiej 3, który wcześniej również należał do Teatru im. J. Słowackiego, a przeznaczony był na magazyn kostiumów i rekwizytów.

„Wiernie nam służył ten magazyn, ale budynek powoli niszczał i zaczynał się domagać kapitalnego remontu. Próbowaliśmy to ugryźć z różnych stron. (…) Dobrze, że nareszcie się udało – dzięki mechanizmowi finansowemu EOG, Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz województwu małopolskiemu. Udało się ten piękny obiekt zrewitalizować, przywrócić kulturze Krakowa i całej Polski” – mówił podczas otwarcia ustępujący dyrektor Teatru im. J. Słowackiego Krzysztof Orzechowski.

Jak dodał, otwarcie Lamusa Teatralnego ma dla niego wymiar symboliczny. Cieszy go, że za jego wieloletniej kadencji (17 lat) udało się uregulować sprawy majątkowe Teatru im. J. Słowackiego oraz wybudować Małopolski Ogród Sztuki i odnowić budynek przy ul. Radziwiłłowskiej. Swojemu następcy Krzysztofowi Głuchowskiemu przekazał, że wśród spraw, które wymagają załatwienia, jest wyposażenie sceny w teatrze, wiele do życzenia pozostawiają zniszczone fotele i podłoga. „W tym teatrze, ponieważ jest to teatr ogromny, zawsze jest coś do zrobienia” – powiedział Orzechowski.

Rewitalizacja budynku przy Radziwiłłowskiej trwała od 2014 r. „Otwieramy naprawdę niezwykłą, piękną przestrzeń, której sam wygląd, zagospodarowanie wskazują, jak kolejne świetne rzeczy mogą tu być realizowane. Potencjał ewidentny” - ocenił członek zarządu województwa małopolskiego Leszek Zegzda.

W czterokondygnacyjnym Lamusie Teatralnym mieszczą się nowoczesne magazyny i wypożyczalnie strojów i rekwizytów, pracownie krawieckie, sala prób i sala ekspozycji.

Parter zajmuje wystawa stała „Lamus Teatralny”. Znajdują się na niej kostiumy i rekwizyty ze spektakli wystawianych w Teatrze im. J. Słowackiego. Nie brak elementów multimedialnych – na dużych ekranach dotykowych można obejrzeć sfilmowane przedstawienia, zapoznać się z kolekcją militariów scenicznych, galerią fotografii z artystycznego archiwum.

Wystawa ma popularyzować i przybliżać zwiedzającym fenomen sztuki teatru i rzemiosła teatralnego oraz – w podstawowym zakresie – historię i współczesność Teatru im. J. Słowackiego.

W piwnicach Lamusa jest wypożyczalnia strojów, na pierwszym piętrze - sala prób. Tutaj odbywać się będą także spotkania twórców teatralnych z gośćmi oraz warsztaty teatralne. Na drugim piętrze jest pracownia krawiecka. To nie tylko zaplecze teatru, ale również miejsce warsztatów z zakresu szycia ubiorów teatralnych.

Lamus Teatralny w okresie wakacyjnym będzie dostępny dla zwiedzających nieodpłatnie, od poniedziałku do piątku w godz. 11-18.

Koszt inwestycji rewitalizacji budynku przy Radziwiłłowskiej to prawie 9,5 mln zł, z czego prawie 5,6 mln zł pochodziło z tzw. funduszy norweskich (ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2009-2014). Pozostałe koszty pokryły: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz województwo małopolskie.