Dobrze zaprojektowana książka dla dzieci pobudza ich wrażliwość i wyobraźnię – podkreślali uczestnicy poniedziałkowej konferencji w ramach projektu pt. „Książka dobrze zaprojektowana – zacznijmy od dzieci”, zorganizowanej w Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach.

Na ten projekt kulturalny składają się też: rozstrzygnięcie konkursu na najlepszy projekt książki dla najmłodszych odbiorców oraz wystawy.

„Dobrze wydana książka może znacznie wzbogacić dziecko – nie tylko poprzez treść, ale też pobudzić jego wrażliwość estetyczną, kreatywność, wyobraźnię. Takie dziecko jest bardziej otwarte na różne aspekty sztuki. Jeśli tego brak, to ono tego nie zazna, nie będzie na to wrażliwe, będzie o to uboższe – szkoda” – powiedziała PAP jedna z organizatorek konferencji Karolina Kornek z Pracowni Ilustracji ASP w Katowicach.

Jak podkreśliła, współczesna polska ilustracja książek dla dzieci jest bardzo „na czasie”, operuje swobodnie nowymi technologiami, ale śmiało czerpie też z tradycji. „Jest różnorodna i ma potencjał rozwoju” – oceniła.

Zdaniem Kornek poziom graficzny książek dla dzieci na polskim rynku jest jednak zróżnicowany. „Jest sporo wydawców, którzy uważają, że pewna nachalna estetyka przepychu, utarte schematy kolorystyczne, słodkości, brokaty to jest to, co dzieci lubią” – mówiła.

Według ilustratorki i wykładowczyni ASP we Wrocławiu dr Magdaleny Wosik, na rynku jest jednak sporo wartościowych pozycji, choć trzeba szukać ich świadomie. „To jest fantastyczne dzisiaj, że tak różnorodne są te książki, o różnorodnej stylistyce i tematyce. Każdy rodzic dla każdego dziecka może coś znaleźć” – przekonywała.

„Mam coraz większe przekonanie, że dzieci są różne, tak jak różni są dorośli. Trudno wymyśleć książkę - i może nawet nie ma takiej potrzeby - która by trafiła do wszystkich dzieci. Sukces odniesiemy chyba wtedy, gdy książka oddziałuje graficznie na wielu poziomach i na dziecko i na dorosłego” – dodała.

Od poniedziałku w Rondzie Sztuki można oglądać wystawę pokonkursową prezentującą książki autorstwa studentów i absolwentów uczelni artystycznych do dwóch lat po ich ukończeniu. To już piąta edycja konkursu, który ma m.in. zwrócić uwagę na potrzeby najmłodszych czytelników oraz na stosowanie zasad projektowych, które powinny towarzyszyć tworzeniu książek dla dzieci. Służy też promocji młodych twórców na rynku wydawniczym. Na tegoroczny konkurs napłynęło ok. 150 zgłoszeń, większość z Polski, ale z Wielkiej Brytanii, Czech Słowacji, Niemiec, Irlandii, Chorwacji.

Na projekt „Książka dobrze zaprojektowana…” składa się też wystawa Mistrza Polskiej Ilustracji. W tym roku to prace Iwony Chmielewskiej, należącej do grona najwybitniejszych twórców posługujących się książką obrazową jako formą swojej artystycznej wypowiedzi.

Na wystawie w Rondzie Sztuki zaprezentowane zostanie kilkadziesiąt oryginalnych dzieł wykonanych w charakterystycznych dla artystki szlachetnych technikach plastycznych łączących m.in. rysunek, grafikę, tkaninę oraz collage z wykorzystaniem gazet, starych papierów, papierów fakturowych, fotografii, drobnych przedmiotów codziennego użytku.

Zobaczyć będzie można obrazy pochodzące m.in. z książek: „Dwoje ludzi”, „O tych, którzy się rozwijali”, „Cztery strony czasu”, „W kieszonce”, „abc.de”, „Pamiętnik Blumki”, „Na wysokiej górze”, „Czarownica”, „Królestwo dziewczynki”.