Sopot Jazz Festival to cztery dni (7-10 X) fantastycznej oryginalnej, improwizowanej muzyki, ponad trzydziestu intrygujących wykonawców z wielu krajów i kontynentów, którzy zaprezentują się w przeróżnych konfiguracjach: od duetu po orkiestrę. Sopot Jazz Festival to świeżość, dynamika i pole do nowych poszukiwań niezwykłej przestrzeni muzycznej, którego myślą przewodnią zgodnie z koncepcją Adama Pierończyka – Dyrektora Artystycznego Festiwalu jest wysoka jakość prezentowanej muzyki, jej autentyczność i oryginalność.

Sopot Jazz Festival to najstarszy i jeden z najbardziej prestiżowych i rozpoznawalnych festiwali jazzowych w Polsce, którego historia sięga roku 1956. Za dobór artystów od roku 2011 odpowiedzialny jest jeden z najwybitniejszych i najbardziej kreatywnych polskich muzyków jazzowych Adam Pierończyk - Dyrektor Artystyczny Festiwalu. Projektując wydarzenie, konsekwentnie od pięciu lat, poszukuje i zaprasza do udziału w Festiwalu wyjątkowe osobowości sceniczne, które nieczęsto pojawiają się na koncertach w Polsce, a są dla publiczności gwarantem wysokiego poziomu muzycznych doznań.

Sopot Jazz Festival 2015 to siedem zespołów zagranicznych (w tym aż pięć po raz pierwszy w naszym kraju) oraz trzy polskie (w tym dwie premiery), które od środy do soboty zaprezentują się w kilku przestrzeniach festiwalowych – na Scenie Kameralnej Teatru Wybrzeże, w legendarnym sopockim Klubie Środowisk Twórczych SPATiF i w Sali Columbus, Hotelu Sheraton Sopot. Program tegorocznej edycji wydarzenia, zgodnie z deklaracją złożoną przed laty przez Adama Pierończyka, w której porównywał swoją rolę do dbającego o krąg swoich klientów sklepikarza, który sprowadza dla nich trudno dostępne artykuły, zapowiada się niezmiennie wyjątkowo. „Jeżeli weźmiemy pod uwagę teorie, że standardowe combo jazzowe to saksofon lub trąbka z sekcją rytmiczną w składzie: fortepian, kontrabas i perkusja, to – jak mówi Adam Pierończyk – szczęśliwie aż 90 procent naszego tegorocznego programu nie mieści się w normie”.

Środa, 7.10.2015
Scena Kameralna Teatru Wybrzeże w Sopocie

Pierwszym zespołem potwierdzającym ten fakt będzie oryginalne trio berlińskiej harfistki Kathrin Pechlof. Zaraz po niej premierową suitę zatytułowaną Barok Progresywny pr zedstawi ze swą orkiestrą Nikola Kołodziejczyk, zdobywca tegorocznego Fryderyka za jazzowy debiut roku. Oba zespoły zagrają akustycznie, co pozwoli podkreślić delikatny charakter tej muzyki, oscylującej na pograniczu współczesnej kameralistyki, improwizacji i jazzu.

Czwartek, 8.10.2015
Klub SPATiF, Sopot

Dzięki SPATiFowi będziemy mogli zażyć sporej dawki rzadko spotykanej atmosfery klubowej. Czwartek, 8 października to dzień Sopot Jazz na tej właśnie scenie, a zawładną nią rodzime zespoły: świeżo założone przez rozchwytywanych sidemanów, którzy postanowili wyjść z cienia: Łukasza Poprawskiego i Jana Smoczyńskiego - PSM oraz SPHERE, interesujący przedstawiciele polskiej fali emigracji muzycznej do Danii, czyli Ania Rybacka, Marek Kądziela i Kuba Dybżyński.

Piątek, 9.10.2015
Sala Columbus, Sheraton Sopot Hotel

Po przyjemnym ścisku w klubowej przestrzeni, skierujemy światło naszych reflektorów na luksusową Salę Columbus Hotelu Sheraton, gdzie będziemy Państwa gościć przez ostatnie dwa dni festiwalu. W piątek, 9 października przedstawimy tam trzy grupy, które w Polsce pojawią się po raz pierwszy. W ieczór otworzy kameralny duet wirtuozów, liczących się na europejskiej scenie: holenderskiego pianisty Jaspera van't Hofa oraz węgierskiego saksofonisty Tony'ego Lakatosa. Jako drugi zespół usłyszymy holenderskie Chambertones Trio z gitarzystą Jesse van Ru llerem, który jako pierwszy Europejczyk w 1995 roku wygrał prestiżowy konkurs Theloniusa Monka w Stanach Zjednoczonych. Na zakończenie wieczoru, s wą w dalszym ciągu świeżą koncepcję muzyki przedstawi legenda europejskiego jazzu, żyjący od lat we Francji Szwajcar Daniel Humair i jego aktualny kwartet złożony z cenionych, francuskich artystów.

Sobota, 10.10.2015
Sala Columbus, Sheraton Sopot Hotel

Podczas tegorocznej edycji wydarzenia po raz pierwszy na naszym festiwalu pojawia się Królestwo Niderlandów i jest reprezentowane aż przez trzy wybitne podmioty. Ostatnim z nich będzie w sobotę, 10 października holendersko - senegalskie trio Reijseger / Fraanje /Sylla, któremu przewodzi niepowtarzalny, znany m.in. ze ścisłej współpracy z reżyserem filmowym Wernerem Herzogiem, wiolonczelista Ernst Reijseger. Francuska delegacja w tym roku również jest silna, wiec nie mogło w niej zabraknąć legendarnego ko ntrabasisty Henri'ego Texiera i jego prezentującego się premierowo w Polsce zespołu. Po wszystkich tych eksperymentach z formą, instrumentarium i stylistyką, festiwal zakończymy dość klasycznie - kwartetem jednego z najpopularniejszych przedstawicieli wspó łczesnego amerykańskiego jazzu, trębacza Ambrose'a Akinmusire'a. Obsypany wieloma nagrodami muzyk (m.in. zwycięzca konkursów Theloniusa Monka i Carmine Caruso w 2007 roku) zaczaruje nas swą muzyką w przestrzeni Sali Columbus w Sheraton Sopot Hotel. Zgrabny m słowem całość ozdobi na bieżąco nasz zaprzyjaźniony prezenter Artur Orzech.

Więcej informacji na sopotjazz.pl