Rozpoczynający się w środę 6. Przegląd Nowego Kina Francuskiego upłynie pod znakiem adaptacji literackich. Impreza zbiega się w czasie z Warszawskimi Targami Książki, których Francja jest gościem honorowym, a to zobowiązuje

Tegoroczny przegląd obfituje w dzieła uznanych francuskich twórców. Zobaczymy m.in. najnowszy film znakomitego François Ozona, reżysera „8 kobiet”, „Basenu” i „U niej w domu”. Prezentowana „Nowa dziewczyna” została uhonorowana nagrodą Sebastiane Award dla Najlepszego Filmu w San Sebastian i Nagrodą Publiczności na festiwalu w Petersburgu. Film Ozona to mroczna opowieść o żałobie, pożądaniu i perwersji. W rolach głównych obsadzono Romaina Durisa (znanego z takich filmów jak „Smak życia”, „Wspaniała” czy „Dziewczyna z lilią”) oraz Anaïs Demoustier, gwiazdę „Sponsoringu” Małgorzaty Szumowskiej. Scenariusz powstał na podstawie opowiadania zmarłej przed kilkoma dniami brytyjskiej pisarki Ruth Rendell, do której prozy sięgał już wcześniej Pedro Almodóvar.

W programie również najnowsza ekranizacja skandalizującej powieści Octave’a Mirbeau „Dziennik panny służącej” z przełomu XIX i XX wieku. Książkę Mirbeau adaptowali w przeszłości Jean Renoir i Luis Buñuel, tym razem zrobił to Benoit Jacquot. Film opowiada historię młodej pokojówki Célestine, która odkrywając własną seksualność, przekracza kolejne granice. Już napisana przed laty powieść szokowała wyuzdaniem. Również na ekranie perwersja graniczy z patologią i sadyzmem. Rolę Célestine zagrała 29-letnia Léa Seydoux, laureatka Złotej Palmy w Cannes za „Życie Adeli. Rozdział 1 i 2”. W repertuarze znajduje się także nagrodzony pięcioma Cezarami film „Guillaume i chłopcy! Kolacja!”, będący ekranową adaptacją monodramu Guillaume’a Gallienne’a oraz „Markiza Angelika” (reż. Ariel Zeïtoun), powstała na podstawie prozy Anne Golon.

Ważną częścią przeglądu jest blok filmowych adaptacji komiksów. Do obejrzenia „Kot rabina”, będący ekranizacją kultowego komiksu Joanna Sfara (obraz w 2012 r. został nagrodzony Cezarem dla najlepszego filmu animowanego), „Prawda o Lulu” (reż. Solveig Anspach), powstała na podstawie prac Étienne’a Davodeau, oraz „Francuski minister” (reż. Bertrand Tavernier), pokazywany wcześniej w ramach 14. MFF T-Mobile Nowe Horyzonty.

Nie zabraknie kina dla najmłodszych. Organizatorzy zapraszają nominowany do Oscara film „Ernest i Celestyna”. To wzruszająca opowieść o sile przyjaźni, w której pierwsze skrzypce grają niedźwiedź rozrabiaka i zbiegła ze świata gryzoni, osierocona mysz.

6. Przegląd Nowego Kina Francuskiego odwiedzi dziewięć miast w Polsce. Szczegółowy program można znaleźć na stronie InstitutFrancais.pl.