W setną rocznicę urodzin Elli Fitzgerald śpiewane przez nią nastrojowe utwory wykonają na koncercie w studiu Radia Kraków artystki młodego pokolenia: Justyna Motylska, Karolina Leszko, Ewelina Przybyła, Ada Nasiadka, Joanna i Martyna Srockie, Aleksandra Matyskiel, Katarzyna Rosołek, Magdalena Kubat, Klaudia Śmistek oraz septet wokalny.

"Ella Fitzgerald była jedyną wokalistką jazzową, która zdobyła 13 statuetek Grammy. Obdarzona była nadzwyczajnym głosem i zdolnościami oraz ogromną determinacją, by walcząc z biedą i uprzedzeniami rasowymi wspiąć się na muzyczne szczyty. Mamy nadzieję, że krakowski koncert prezentujący najbardziej znane swingowe standardy jazzowe w wykonaniu znakomitych, młodych wokalistek przeniesie słuchaczy we wspaniały świat swingu, be-bopu i happy jazzu" - mówił PAP dyrektor artystyczny Festiwalu Grzegorz Motyka.

Dzień później po raz pierwszy w Krakowie wystąpi China Moses – wokalistka, ale też modelka, aktorka, prezenterka francuskiej MTV. Jej album "This One’s For Dinah" był sensacją i wielkim wydarzeniem artystycznym ostatnich lat. China Moses podpisała kontrakt z prestiżową wytwórnią Blue Note Records i stała się – obok Cassandry Wilson i Norah Jones – elitarną wokalistką tej oficyny. Na koncercie w Teatrze Variete zaprezentuje swoją najnowszą, wydaną wiosną płytę "Nightintales".

Quintet Zbigniewa Namysłowskiego zagra podczas festiwalu kompozycje z albumu "Polish Jazz – YES!", który został wydany w 77. rocznicę urodzin saksofonisty. Tytuł albumu to deklaracja, polish jazz to dla Namysłowskiego "wszystko, co grają polscy muzycy", bez wskazywania na rodzimy folklor, który był dla niego jedną z inspiracji przy tworzeniu utworów na tę płytę. Adam Bałdych, skrzypek i kompozytor, jeden z najbardziej twórczych artystów młodego pokolenia zaprezentuje projekt "Bridges" współtworzony z norweskim zespołem Helge Lien Trio.

Ponieważ festiwal jest prezentacją dokonań artystów dobrze już znanych i tych, którzy na scenie muzycznej są od niedawna, w cyklu koncertów "Młoda scena jazzowa – premiery" wystąpią wraz ze swoimi zespołami dwaj utalentowani pianiści: Adam Jarzmik oraz Mateusz Pałka.

XXIII edycja Festiwalu potrwa do 30 kwietnia 2017. Zakończą ją obchody Międzynarodowego Dnia Jazzu, które odbywają się w różnych miejscach świata pod patronatem UNESCO. W Krakowie odbędą się: warsztaty muzyczne dla dzieci w wieku od 4-10 lat "Jazzowe pogwarki", warsztaty dla młodzieży "Groove Lab - laboratorium groovu", zaplanowano również dzień otwarty Krakowskiej Szkoły Jazzu, relację z centralnych obchodów światowego dnia jazzu w Hawanie, a wieczorem koncert w krakowskim Klubie Piec Art.

Organizatorem festiwalu jest Stowarzyszenie Artystyczno-Edukacyjne Jazzowy Kraków. PAP jest patronem medialnym wydarzenia.(PAP)