Na scenie w Bazylice Najświętszego Serca Jezusowego w Warszawie trwają ostatnie próby przedstawienia Teatru Oratorium pt. "Historyja o chwalebnym Zmartwychwstaniu Pańskim".

Zaplanowaną na 22 kwietnia premierę XVI-wiecznego misterium Mikołaja z Wilkowiecka reżyseruje Mateusz Olszewski, a w spektaklu wystąpią m.in. aktorzy warszawskich teatrów - Współczesnego, Polskiego, Rampy.

"Dla mnie Jezus to rewolucjonista, który zwalcza nasze bariery - słabości i grzechy - aby dać nam możliwość wyboru nowego życia" - powiedział PAP we wtorek Mateusz Olszewski.

Reżyser wielkanocnego misterium podkreślił, że zależy mu "na odprawieniu tego misterium w formie zmierzającej ku współczesności, tak, aby widz mógł w nim współuczestniczyć". Stąd pomysł, aby akcję spektaklu ująć w ramy wspólnego lotu-pielgrzymki do Ziemi Świętej, w której rozpoczyna się akcja. "To takie zaplanowane zakrzywienie czasoprzestrzenne" - dodał Olszewski.

W rolę Jezusa wcieli się Kamil Przystał, w postać Marii Magdaleny - Hanna Klepacka, a jako Kajfasza ujrzymy na scenie Ksawerego Szlenkiera, znanego z roli w "Zbójcach" Schillera w warszawskim Teatrze Narodowym. Scenografię zaprojektowała Joanna Waliszek-Jankowska, a autorką opracowania muzycznego jest Hanna Klepacka.

"Historyję" w Bazylice NSJ obejrzeć będzie można także 23 i 30 kwietnia. Kolejne spektakle zaplanowano na maj i czerwiec.

Teatr Oratorium, który powstał przy Bazylice Najświętszego Serca Jezusowego (przy ul. Kawęczyńskiej 53) w Warszawie jest stosunkowo nowym miejscem na teatralnej mapie stolicy. Rozpoczął swoją działalność w październiku 2015 roku z inicjatywy aktora Jarosława Witaszczyka (obecnie dyrektor artystyczny teatru), który poszukiwał sceny na realizację projektu teatralnego.

W Oratorium zrealizowano jak dotąd dwa przedstawienia - "Wywózki, łagry, Katyń" i "Przyjdź, dotknij tej rany". Teatr współpracuje na stałe z ks. Sławomirem Szczodrowskim (kierownik Oratorium im. św. Jana Bosko przy Bazylice Najświętszego Serca Jezusowego w Warszawie), a także z Fundacją Chrześcijańskie Granie, Radiem Warszawa, Fundacją Między Słowami, Trupą Teatralną Meandry, Duszpasterstwem Akademickim św. Anny oraz Radą i Zarządem Dzielnicy Praga-Północ m.st. Warszawy.

Salezjańska scena od lat była gotowa na przyjęcie artystów z pomysłami. W historii i tradycji tego miejsca nie brak wydarzeń teatralnych, jak choćby, słynne na całą Rzeczpospolitą, przedwojenne wystawienia „Misteriów Męki Pańskiej” oraz wielokrotnie wystawiane Jasełka.