Widzowie zostają zaproszeni do stolików restauracji hotelu Pacyfik, gdzie staną się obserwatorami i uczestnikami wyścigu szczurów. Wszystko zaczyna się, gdy do pracy zostaje przyjęty "nowy" - Romek Boryczko (Mateusz Banasiuk, nagrodzony za tę rolę Feliksem Warszawskim w 2012 roku). Od zwykłego zmywacza pnie się w hierarchii i zaczyna uczestniczyć w bezpardonowej rywalizacji kelnerów o wpływy w poszczególnych rewirach restauracji. Mimo to na scenie panuje przedwojenna, baśniowa, sielska atmosfera, a widzowie wciągani są do akcji. „Zaklęte rewiry" wg powieści Henryka Worcella w reżyserii Adama Sajnuka powracają na scenę Teatru WARSawy.
ikona lupy />
Zaklęte rewiry w Teatrze WARSawy, fot. Kasia Chmura / Media

Nie można być pewnym czy osoba siedząca obok to zwykły widz, czy może podstawiony aktor. Widzowie w "Zaklętych rewirach" stają się nie tylko obserwatorami, czy wręcz podglądaczami, nie tylko sędziami, ale wręcz inspiratorami konfliktu. – mówi reżyser spektaklu, Adam Sajnuk - Zmuszam w ten sposób odbiorców do refleksji i oceny, daleko wykraczającej poza ramy zwykłego odbierania treści i emocji w teatrze.
Nagroda Feliks Warszawski 2012 dla Mateusza Banasiuka - odtwórcy głównej roli.
(...)Mariusz Drężek [zwycięstwo]

ikona lupy />
Zaklęte rewiry w Teatrze WARSawy, fot. Kasia Chmura / Media

Wziąć rolę po Wilhelmim i podołać, to już jest coś. Jego kelner Fornalski z "Zaklętych rewirów" jest zbudowany na chamstwie podszytym histerią i wewnętrznym strachem, to brutal i sadysta świadomy, że gdy przestanie rządzić – zginie. Bardzo subtelnie pokazane jest tu swoiste napędzanie się do skurwysyństwa, plus mgnieniowe iskry lęku w oczach, natychmiast gaszone, i jeszcze niejasna i ciekawa miękkość pod twardoskórą powłoką... Świetna rola w dobrym, skromnym widowisku Adama Sajnuka.
Jacek Sieradzki, „Subiektywny spis aktorów teatralnych (sezon 2011/2012)”.

Adamowi Sajnukowi, udało się stworzyć prawdziwy przebój Teatralny (...). Rządzący się własnymi prawami, zamknięty i fascynujący świat wciąga widzów bez reszty. Od dawna nie było czuć takiej energii wytwarzanej przez zebrany przecież tylko do tego przedstawienia zespół. Kelnerzy w jaskrawo czerwonych butach i uniformach potrafią stać się jednym organizmem w choreografiach Jarosława Stańki, a jednocześnie każdy z nich zostaje w pamięci jako odrębny typ ze swoją historią.
Agnieszka Rataj, Życie Warszawy.

Twarde stosunki hierarchiczne, niemal usankcjonowana przemoc w pracy (dzisiaj nazywa się to mobbingiem), ale przy tym entuzjazm młodego człowieka, który zdobywa zawód
i wybija się na samodzielność – wszystko to udaje się pokazać w tym przedstawieniu z wielką wiarygodnością, czasem humorem, a zawsze z energią i zespołowym zdyscy- plinowaniem, pod prąd postdramatycznemu rozbabraniu, a jednak z wykorzystaniem języka performance’u, a nawet kabaretu (...). Na plan pierwszy wysuwa się Fornalski (Mariusz Drężek) – starszy kelner, prześladowca Romka granego przez Mateusza Banasiu- ka, świetnie z kolei debiutującego w teatrze tą właśnie rolą, w której łączy młodzieńczość z przyspieszonym kursem dojrzewania. Siłą jego kreacji jest ukazanie wewnętrznej przemiany, z nieopierzonego nowicjusza w doświadczonego już, świadomego sytuacji pracownika, dojrzewanie chłopca, który staje się mężczyzną.
Tomasz Miłkowski, „Piekło kelnerów”, Przegląd.

(...) "Zaklęte rewiry" są precyzyjną maszyną do grania emocji. Adam Sajnuk - bardzo utalentowany samorodek i reżyser przewyższający umiejętnościami większość swoich utytułowanych magisterskich kolegów - na szczęście nie czyta Worcella jako pre socjalistę i krytyka liberalizmu i umów śmieciowych, ale, jako psychologa (...) . Cała sala jest wypełniona teatrem i muzyką. Aktorzy pędzą, podlizują się i dostają po mordzie. Rzecz jest groteskowo skonwencjonalizowana, ale emocje, jak najbardziej prawdziwe. Jeść w zbiorowej gastronomii się odechciewa, ale myśleć o tym, komu by dokopać niekoniecznie...
Jacek Zembrzuski, ”Dobry początek”, 10 września 2012 r.

Zaklęte rewiry wg powieści Henryka Worcella
reżyseria i scenariusz: Adam Sajnuk
muzyka: Igor Spolski, Michał Lamża
scenografia: Sylwia Kochaniec
kostiumy: Katarzyna Adamczyk
ruch sceniczny: Jarosław Staniek
reżyseria świateł: Karol Rothkaehl
muzyka na żywo: Igor Spolski, Michał Lamża


Obsada: Agata Piotrowska – Mastalerz / Agnieszka Michalska, Mariusz Drężek, Bartosz Adamczyk, Maciej Skuratowicz, Jerzy Połoński, Andrzej Makowiecki, Mateusz Banasiuk, Marek Kossakowski / Jakub Snochowski, Sebastian Cybulski, Mateusz Znaniecki

„Zaklęte rewiry” | terminy: 26 i 27 kwietnia, godz. 20.00. 24 i 25 maja, godz. 21.00. 15 i 16 czerwca, godz. 20.00. 30 i 31 sierpnia, godz. 20.00 | Teatr WARSawy (Rynek Nowego Miasta 5/7)