"Amatorki" Elfriede Jelinek w reżyserii Eweliny Marciniak pokaże w sobotę, 4 kwietnia 2020 r., Teatr Wybrzeże w cyklu "Teatr online" - poinformował w piątek rzecznik prasowy gdańskiej sceny Grzegorz Kwiatkowski.

Przedstawienie pokazane zostanie na kanale YouTube Teatru Wybrzeże https://www.youtube.com/watch?v=nP8Z_GNYxJ8. Transmisja rozpocznie się w sobotę 4 kwietnia o godzinie 17.00 i będzie dostępna przez 24 godziny.

Austriacka powieściopisarka i autorka dramatów Elfriede Jelinek w 2004 r. otrzymała literacką Nagrodę Nobla.

Powieść "Amatorki" (1975) przedstawia dwie historie miłosne: 15-letniej Pauli - dziewczyny ze wsi, zakochanej w Erichu, dla którego porzuca marzenie o pracy zawodowej - oraz mieszkającej w mieście Brigitte, szwaczki w fabryce biustonoszy, która nie kochając swojego chłopaka Heinza liczy, że ciąża z nim da jej awans społeczny.

"Jelinek pokazuje w +Amatorkach+ świat, który choć opowiadany językiem pełnym emocji, opiera się przede wszystkim na kalkulacji, rywalizacji i planach. Językiem biznesowej transakcji opowiada realizację pragnień życiowych. Z pełną świadomością tego, że pierwszy milion trzeba ukraść, a bankructwo jest efektem błędnego ulokowania kapitału" - opisał Kwiatkowski.

Premiera "Amatorek" na Scenie Malarnia Teatru Wybrzeże odbyła się 24 listopada 2012 r.

Reżyserka przedstawienia Ewelina Marciniak uchodzi za jednego z najbardziej utalentowanych twórców młodego pokolenia w polskim teatrze. Autorem adaptacji "Amatorek" jest Michał Buszewicz.

W spektaklu występują Dorota Androsz (Brigitte), Piotr Biedroń (Heinz), Małgorzata Brajner (Matka), Katarzyna Dałek (Paula), Piotr Domalewski (Erich), Krzysztof Matuszewski (Ojciec) oraz Ala Masskotka.

"Amatorki" będą drugą sztuką zaprezentowaną w cyklu "Teatr online". 20 marca Teatr Wybrzeże pokazał widzom "Ruskich" Radosława Paczochy w reżyserii Adama Orzechowskiego.