Polskie teatry i opery pomagają służbom medycznym m.in. udostępniając szwalnie na szycie masek ochronnych - poinformowało w piątek MKIDN. W liście z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru wicepremier, minister kultury Piotr Gliński podziękował społeczności teatralnej za zaangażowanie w walkę z epidemią.

Polskie teatry i opery - podkreśliła rzeczniczka MKiDN Anna Bocian w przekazanym PAP komunikacie - aktywnie włączają się w pomoc służbom medycznym, udostępniając m.in. swoje szwalnie na potrzeby szycia masek ochronnych, a jednocześnie wspierają akcję "Zostań w domu", udostępniając swoje zasoby w sieci.

Dodała, że maseczki szyją już Teatr Wielki – Opera Narodowa, Teatr Wielki w Łodzi czy Opera i Filharmonia Podlaska, a gotowy do pomocy jest także Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk".

W liście z okazji obchodzonego w piątek Międzynarodowego Dnia Teatru minister kultury napisał, że jest to święto podkreślające "społeczną rangę, artystyczną doniosłość i niezwykłą różnorodność sztuki scenicznej, stanowiącej przestrzeń ekspresji oraz codziennej pracy tysięcy utalentowanych ludzi".

W tym roku - podkreślił Gliński - święto "przypada w chwili gdy świat mierzy się z wyzwaniem bezprecedensowym w naszej współczesnej historii". Przypomniał, że "ograniczenie działalności instytucji kultury i odwołanie wszystkich wydarzeń, będące sposobem przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się epidemii, w szczególny sposób dotyka artystów, a zwłaszcza ludzi teatru".

"Zdając sobie sprawę ze skali tego wyzwania rząd Rzeczypospolitej Polskiej podejmuje działania ochronne, które obejmują również ludzi i instytucje kultury. Przewidziano wsparcie Państwa Polskiego dla twórców i artystów, pracowników sektora kultury, a także firm i organizacji pozarządowych zajmujących się tą branżą, wzrost środków na pomoc socjalną dla artystów oraz dodatkowe wsparcie na rozwój nowych form udostępniania kultury w internecie i aktywizację po przywróceniu działalności" – napisał.

Minister kultury wyraził przekonanie, że "polska społeczność ludzi teatru stawi czoła obecnym wyzwaniom, a z aktualnej sytuacji wyjdzie gotowa do intensywnej pracy, która pomoże w walce ze skutkami obecnego zagrożenia" i skierował wyrazy "wielkiego uznania". Życzył też "zdrowia, wytrwałości, niesłabnącej nadziei i wszelkiej pomyślności".

Życzenia skierował do tego środowiska także prezes Związku Artystów Scen Polskich Krzysztof Szuster. Wszystkim artystom, zespołom technicznym i administracji teatrów życzył "jak najszybszego powrotu do pracy". Wyraził nadzieję, że "po wszystkim odnajdziemy się wzmocnieni, pełni energii i weny twórczej, gotowi do mądrych działań z korzyścią dla całego środowiska teatralnego".

Minister kultury podziękował za zaangażowanie w pomoc w walce z zagrożeniem. "Dziękuję wszystkim pracownikom teatrów i oper – dekoratorom, krawcom, modystkom, garderobianym – nie tylko za ciężką pracę, ale też za wielkie otwarte serca. Dziękuję za solidarność i wzajemne wsparcie w tak trudnym dla nas wszystkich czasie. Wasze zaangażowanie i gotowość niesienia pomocy potwierdza prawdę znaną od lat, że kultura i ludzie, którzy ją tworzą, stanowią opokę podczas największych prób" – stwierdził Gliński.

W komunikacie resortu przypomniano, że w związku ze stanem epidemii, teatry są zamknięte dla publiczności, jednak wiele z nich udostępnia w internecie swoje zasoby – nagrania spektakli, opowieści zza kulis, organizuje wspólne oglądanie wybranych sztuk i gromadzi widzów wokół specjalnych wydarzeń organizowanych online.

Przypomniano, że ofertę teatrów, teatrów lalkowych oper oraz innych instytucji kultury można śledzić m.in. na stronie gov.pl/web/kultura/kultura-w-sieci >>>