Koncerty Piotra Beczały, Jakuba Józefa Orlińskiego, premiery "Cardillaca" Hindemitha w reż. M. Trelińskiego, "Fidelia" w reż. Johna Fulljamesa oraz wznowienia takie jak np. "Halka" Moniuszki z udziałem T. Koniecznego - to niektóre propozycje Teatru Wielkiego - Opery Narodowej na sezon 2020/2021.

Sezon rozpoczną odwołane w poprzednim sezonie premiery. 17 września odbędzie się premiera spektaklu baletowego "Korsarz". Dzieło oparte jest na poemacie George'a Byrona. Na scenie Opery Narodowej zobaczymy ten balet w wiedeńskiej wersji francuskiego choreografa, dyrektora Wiener Staatsballett Manuela Legris. "Przedstawiając własne neoklasyczne opracowanie tego dzieła, bazował na realizacji Mariusa Petipy z Teatru Maryjskiego w Petersburgu" - napisano w omówieniu spektaklu.

Pierwsza operowa prermiera sezonu to "Werther" Julesa Masseneta. Spektakl przełożony z sezonu 2019/2020 będzie miał premierę 8 października 2020 r. Przedstawienie w inscenizacji Willy'ego Deckera wyreżyserował Stefan Heinrichs.

W nowym sezonie artystycznym odbędą się dwie premiery realizowane we współpracy z zagranicznymi teatrami operowymi. W styczniu odbędzie się premiera "Cardillaca" Paula Hindemitha w reżyserii Mariusza Trelińskiego ze scenografią Borisa Kudlicki. Paul Hindemith to niemiecki kompozytor, przedstawiciel XX-wiecznej awangardy, tworzący również w nurcie neoklasycznym. "Cardillac" po raz pierwszy w historii zostanie wystawione na deskach TW-ON. Akcję dramatu reżyser przeniósł z XVII-wiecznego Paryża we współczesność, a nawet w nieodległą przyszłość. Spektakl powstał w koprodukcji z Oper Koeln oraz Teatro Real w Madrycie. Partię tytułową wykona wybitny bas-baryton Tomasz Konieczny.

"Fidelio" to jedyna opera Ludwiga van Beethovena, od marca będzie można ją oglądać w TW-ON. Przedstawienie powstanie w koprodukcji Teatru Wielkiego - Opery Narodowej z The Royal Danish Theatre w Kopenhadze. Spektakl wyreżyseruje John Fulljames, dyrektor artystyczny Royal Danish Opera.

Spektakl baletowy "Mayerling" zostanie wystawiony w maju. 30 stycznia 1889 r. w myśliwskim zameczku w Mayerling koło Wiednia w tajemniczych okolicznościach zginęli austro-węgierski następca tronu arcyksiążę Rudolf Habsburg oraz związana z nim romansem baronówna Maria Vetsera. Najprawdopodobniej kochankowie popełnili samobójstwo; ich śmierć wciąż budzi jednak kontrowersje. "Mayerling" to dramat oparty na tych wydarzeniach historycznych. W spektaklu usłyszymy muzykę Franza Liszta m.in. Symfonię faustowską pod batutą Patricka Fournilliera, który dołączy w nadchodzącym sezonie do zespołu Teatru Wielkiego - Opery Narodowej, obejmując stanowisko dyrektora muzycznego.

"Cyganerię" Giacomo Pucciniego w reżyserii Barbary Wysockiej będzie można obejrzeć w czerwcu. Sama Wysocka o "La Boheme" mówi, że jest "to opowieść o wielkich emocjach, rozstaniach i powrotach, o bezwzględnym przeznaczeniu i utracie". Scenografię spektaklu zaprojektuje Barbara Hanicka. W nowym sezonie widzowie będą mogli obejrzeć również poprzedni spektakl tej samej reżyserki w TW-ON - "Toscę" Giacomo Pucciniego.

Na dużej scenie odbywać się będą również koncerty i recitale. We wrześniu wystąpi kontratenor Jakub Józef Orliński, a w lutym Piotr Beczała.

W sezonie 2020/2021 powrócą również znane już wystawiane dotychczas inscenizacje, będzie to m.in. "Halka" w reż. Trelińskiego, tym razem w rolę Janusza wcieli się Tomasz Konieczny, który tę rolę wykonywał podczas spektakli w Theater an der Wien. Powrócą również "Traviata" oraz "Madame Butterfly" w reżyserii dyrektora artystycznego TW-ON. Publiczność będzie mogła obejrzeć "Czarodziejski flet" W. A. Mozarta w reżyserii Susanne Andrade i Barrie Kosky'ego. Spektakl utrzymany jest w konwencji niemego kina.