W piątek mija ćwierć wieku od pojawienia się w sklepach szóstego albumu formacji Depeche Mode pt. "Music for the Masses". "To album, który przyniósł im ogromny sukces w Ameryce" - podkreśla Robert "Serek" Serafiniak z łódzkiego fanklubu Depeche Mode "Faith".

Zespół Depeche Mode powstał w roku 1980 w Basildon w Wielkiej Brytanii. Do instrumentalistów grających głównie na syntezatorach: Vince'a Clarke'a, Martina Gore'a i Andrew Fletchera dołączył wokalista Dave Gahan. Nazwa grupy została zainspirowana francuskim magazynem mody. Pierwszy singiel zespołu "Dreaming of Me" ukazał się w lutym 1981 r. i dotarł do 57 miejsca na brytyjskiej liście przebojów. Wydana trzy miesiące później płytka z piosenką "Just Can't Get Enough" znalazła się już na ósmej pozycji.

W listopadzie 1981 r. na rynku ukazał się pierwszy album Depeche Mode "Speak and Spell". Niedługo potem z zespołu odszedł Vince Clarke, kompozytor i autor tekstów większości utworów. Rolę lidera przejął na siebie Martin Gore, a do grupy został przyjęty Alan Wilder. Zespół nagrywał i koncertował dalej w nowym składzie, zyskując coraz większe rzesze fanów. W lipcu 1985 r. grupa dała koncert na warszawskim Torwarze, znacznie przyczyniając się do spopularyzowania swojej twórczości w naszym kraju.

Film

Po zakończeniu trasy koncertowej "Black Celebration Tour", w sierpniu 1986 roku muzycy zaczęli przygotowywać się do nagrania kolejnej płyty. Na początku 1987 roku Martin Gore miał już zbiór utworów demo. W kwietniu zespół zaczął nagrywać materiał w studiu Konk w Londynie, a następnie przeniósł się do Guillame Tell w Paryżu. Ostateczne miksy wykonano w czerwcu i lipcu w PUK Studio w Danii.

Produkcją albumu zajął się Dave Bascombe, choć wkład muzyków grupy w tej kwestii był bardziej znaczący niż dotychczas. "Ze wszystkich albumów Depeche Mode +Music for the Masses+ został chyba w największym stopniu wyprodukowany samodzielnie" - stwierdzał Alan Wilder cytowany w biografii zespołu "Obnażeni, prawdziwa historia Depeche Mode" autorstwa Jonathana Millera.

Na płycie wydanej 28 września 1987 roku, znalazło się 10 utworów, z których cztery ("Strangelove", "Never Let Me Down Again", "Behind the Wheel" i "Little 15") trafiły na single. Wiele spekulacji wywołał tytuł albumu. "Na tytuł +Music for the Masses+ dla naszej płyty wpadłem w sklepie, gdy grzebałem wśród krążków. Leżały tam całe stosy płyt po niższych cenach z naklejką +Music for the Millions+. Pomyślałem, że pasowałoby to także do naszego albumu" - wspominał Martin Gore cytowany przez Marka Sierockiego w książce "Depeche Mode".

Płyta zajęła 10 miejsce na liście UK Albums Chart. W Niemczech album dotarł do 2 miejsca w notowaniach. W Ameryce "Music for the Masses", wydana 6 października, wspięła się na 35 pozycję w notowaniu Billboardu, pozostając w zestawieniu przez 59 tygodni. Zdania krytyków odnośnie płyty były podzielone, choć nie brakowało entuzjastycznych komentarzy.

Eleanor Levy na łamach pisma muzycznego "Record Mirror" twierdziła, iż singiel "Never Let Me Down Again" "() pokazuje dojrzalszą stronę zespołu, może być równie dobrze początkiem końca błędnego przekonania, że Depeche Mode to +syntezatorowy zespół dla dziewczynek...+. Dlatego też +Music for the Masses+ to mylący tytuł, album ten bowiem przepojony jest smutkiem, wrażliwością, ciepłem i inteligencją, jakiej masy (czytaj: listy przebojów) raczej nie lubią".

Płyta i promująca ją trasa pozwoliły Depeche Mode na dobre zaistnieć w USA. Na koncertach pojawiały się rozentuzjazmowane tłumy. "Jeśli chodzi o występy na żywo, możemy grać dla dużo większej liczby osób niż ta, która kupuje nasze albumy. To dziwne. Wszędzie, gdzie jedziemy, towarzyszy nam szaleństwo" - mówił Alan Wilder cytowany w książce "Obnażeni, prawdziwa historia Depeche Mode" Jonathana Millera. Koncert z Rose Bowl w Pasadenie został zarejestrowany i wydany na albumie pt. "101". Trasę udokumentowano także filmem w reżyserii D.A. Pennebakera.

Płytę "Music for the Masses" wysoko oceniają polscy fani Depeche Mode. "Album jest bardzo lubiany w Polsce. Z tej płyty pochodzi antywojenny protest song "Pimpf", który jest szczególnie celebrowany tylko i wyłącznie u nas. Na zlotach zawsze przy tym utworze tworzymy żywą rzeźbę, żywy pomnik" - podkreśla w rozmowie z PAP Robert "Serek" Serafiniak, szef łódzkiego fanklubu Depeche Mode "Faith".

Pod koniec lat 80-tych w Polsce było bardzo wielu fanów zespołu. "To były czasy żelaznej kurtyny. Ciężko było o nagrania Depeche Mode. Wszyscy zaopatrywaliśmy się w płyty dzięki rodzinie i znajomym za granicą. Ale mimo to każde duże miasto i miasteczko miało swój fanklub. Działały one w ten sposób, że powiadamiało się inne fankluby listownie, telefonicznie bądź telegramami" - wspomina szef łódzkiego fanklubu.

Obecnie - z racji rozwoju Internetu i wymiany pokoleniowej fanów - fankluby nie są już tak liczne jak dawniej. Ale ich uczestnicy nie zapominają o ważnych datach z historii ulubionego zespołu. "W łódzkim fanklubie >>Faith<< co miesiąc bawimy się na imprezach pt. >>Depeche Mode Party Of The Universe<<. Jeśli jest data wydania albumu czy singla to przypominamy o tym, puszczamy ten utwór lub film, który pochodzi z danego okresu Depeche Mode" - opowiada Serafiniak.