Janusz Olejniczak, Joachim Mencel, Atom String Quartet, formacja Oleś Brothers i Christopher Dell wystąpią na 9. Festiwalu Muzyki Filmowej Krzysztofa Komedy w sobotę 22 kwietnia w Sali Kameralnej Filharmonii Narodowej w Warszawie.

"Ideą festiwalu, który poświęcony jest twórczości wybitnego polskiego muzyka jazzowego Krzysztofa Komedy, jest aranżowanie spotkań twórców europejskich, których inspiruje jego muzyka" - powiedziała PAP dyrektor artystyczna festiwalu Iwona Strzelczyk-Wojciechowska. - W poprzednich edycjach naszej imprezy staraliśmy się, aby uczestniczyli w niej +Komedowcy+, czyli muzycy, którzy grali z Komedą, a byli to m.in. Tomasz Stańko, Michał Urbaniak, Zbigniew Namysłowski, Jerzy Milian, Janusz Muniak. W tym roku swoją wizję muzyki Komedy przedstawi światowej sławy pianista, Janusz Olejniczak, laureat Konkursu Chopinowskiego; znakomity pianista jazzowy Joachim Mencel, Atom String Quartet i Oleś Brothers wraz z Christopherem Dellem - zapowiedziała dyrektor artystyczna.

Jak podkreślają organizatorzy wydarzenia z Fundacji Jazz Art, choć festiwal odbywa się jednego wieczoru, to program jest rozbudowany i bardzo interesujący, a muzycy w nim uczestniczący zapewniają najwyższy poziom wrażeń artystycznych.

Janusz Olejniczak pytany przez PAP, jak możliwe jest dlań, interpretatora muzyki klasycznej, połączenie rygoru i piękna klasyki z żywiołem i pewną szorstkością jazzu, powiedział: "Połączenie jest mało możliwe, ale grać można i klasykę, i jazz, a nawet klasykę na jazzowo. Jazzmani mówią o Komedzie, że to romantyk, +Chopin jazzu+. Istotnie, widać to w wielu utworach. Grywałem Komedę na moich klasycznych koncertach i w kraju, i zagranicą. Zdarzało się, że pytano mnie potem, czyje to kompozycje, bo +ten Chopin+ jest jakiś inny. Kiedy odpowiadałem, że to muzyka do filmów na przykład Polańskiego, niektórzy zaczynali się orientować, i rozpoznawali - no tak, to przecież kołysanka z +Rosemary’s Baby+".

Kołysankę "Rosemary’s Baby", najsłynniejszy bodaj utwór muzyki filmowej Komedy, wykona na festiwalu Atom String Quartet. Towarzyszący Januszowi Olejniczakowi kwartet wystąpi w składzie: Dawid Lubowicz - skrzypce, Mateusz Smoczyński - skrzypce, Michał Zaborski - altówka i Krzysztof Lenczowski - wiolonczela.

"Jestem miłośnikiem kompozycji Krzysztofa Komedy, wykonywałem i nagrywałem je niejednokrotnie - powiedział PAP pianista Joachim Mencel. - Na tym koncercie będę grać utwór Komedy +Moja ballada+, którą miałem okazję wielokrotnie grać w kwartecie Janusza Muniaka. Z Muniakiem nagraliśmy ją na płycie +Contemplation+, która wyszła na miesiąc przed śmiercią Janusza. Muniak w moim życiu dużo znaczył; wiele razem grywaliśmy i na wyjazdach zagranicznych, i w Krakowie w jego klubie +U Muniaka+. Kiedy teraz wykonuję +Moją balladę+ wciąż słyszę saksofon Muniaka, jego frazowanie, wrażliwość".

Joachim Mencel zapowiedział, że na festiwalu wykona też inny, bardzo znany utwór Komedy - "Kattornę". "Zagram go na lirze korbowej - powiedział. - Myślę, że jest to dość nowatorskie i ja w ten sposób chcę nawiązać do nowatorskich rozwiązań Komedy, który dobrze znał tradycję jazzową, standardy, ale miał niebywały zmysł do nowych rozwiązań. Ten utwór jest bardzo piękny, nowoczesny. Melodia jest nowoczesna, ale pozostaje melodią. Śpiewność w +Kattornie+, utworze dość zadziornym - jest kwintesencją stylu Komedy; i to jest mi bardzo bliskie. Dobrze, że istnieją festiwale, na których wspaniałą muzykę Komedy można wykonywać".

W programie wieczoru jest również występ Oleś Brothers i Christopher Dell w polsko-niemieckim projekcie "Komeda Ahead". Projektów braci Olesiów (Marcin Oleś – kontrabas, Bartłomiej Oleś – perkusja) zrealizowany został wspólnie z jednym z najwybitniejszych wibrafonistów niemieckiej sceny muzycznej Christopherem Dellem. Powstał na zamówienie Berliner JazzFest.

Festiwalowi towarzyszy wystawa fotografii „Komeda w obiektywie Marka Karewicza". Marek Andrzej Karewicz jest jednym z najbardziej cenionych polskich fotografów sceny jazzowej. Jego archiwum fotografii liczy około 2 mln negatywów. Fotografował niemal wszystkich polskich muzyków jazzowych, a także m.in. ostatnią trasę koncertową Milesa Davisa - sławne stało się jego zdjęcie Milesa z uniesioną do góry trąbką - i europejską trasę koncertową Raya Charlesa.

Podczas festiwalu odbędzie się też wystawa "Polski Plakat w jazzie" z kolekcji Muzeum Jazzu w Warszawie. Eksponowane będą prace znakomitych grafików, takich jak Rafał Olbiński, Andrzej Pągowski, Rosław Szaybo, Jan Sawka, Jerzy Duda Gracz, Waldemar Świerzy, Andrzej Mleczko.

W poprzednich edycjach festiwalu wystąpili m.in.: Tomasz Stańko, Michał Urbaniak, Urszula Dudziak, Zbigniew Namysłowski, Jerzy Milian, Leszek Możdżer, Andrzej Jagodziński, zespół Kattorna, Motion Trio, Paweł Kaczmarczyk, Adam Bałdych, Marcin Wasilewski, Piotr Baron, Andrzej Olejniczak, Vladislav Adzik Sendecki, Krzesimir Dębski. A także muzycy z zagranicy, m.in.: Bobo Stenson, Ketil Bjørnstad, Tore Brunborg, Tord Gustavsen. Festiwal gościł reżyserów, krytyków filmowych jak: Jerzy Kawalerowicz, Janusz Morgenstern, Andrzej Bukowiecki, Janusz Wróblewski.

Poprzednie festiwale odbywały się w CSW Zamku Ujazdowskim, Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego oraz Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

Organizatorami 9. Festiwalu Muzyki Filmowej Krzysztofa Komedy, który odbędzie się w przeddzień 48 rocznicy śmierci kompozytora, jest Fundacja Jazz Art, a Partnerem Festiwalu – Filharmonia Narodowa.