Fink, Organek, Golec uOrkiestra, Trio Mandili z Gruzji, Daria Zawiałow, David Chakhalyan z Armenii to niektóre z gwiazd, jakie wystąpią w Rzeszowie na tegorocznym festiwalu Wschód Kultury - Europejski Stadion Kultury. Impreza rozpocznie się w czwartek i potrwa do niedzieli.

W programie festiwalu, jednego z największych w Polsce znajdą się liczne koncerty, spektakle, wystawy, projekcje filmowe. Weźmie w nim udział około 200 artystów z 14 krajów.

„To, co wyróżnia Europejski Stadion Kultury spośród innych festiwali, to jego interdyscyplinarny charakter. Program festiwalu łączy w sobie nie tylko różne gatunki muzyczne, ale również dziedziny sztuki: teatr, fotografię, film oraz sztuki wizualne” – oceniła koordynatorka promocji Europejskiego Stadionu Kultury Dominika Grzesik.

Europejski Stadion Kultury (ESK) w Rzeszowie jest częścią większego projektu – Wschód Kultury obejmującego trzy miasta – Rzeszów, Lublin i Białystok. Stadion odbędzie się w Rzeszowie po raz ósmy, ale po raz szósty będzie częścią Wschodu Kultury.

Europejski Stadion Kultury będzie pierwszą z trzech odsłon Wschodu Kultury. Kolejna - Inne Brzmienia planowana jest na przełom czerwca i lipca w Lublinie; a na przełomie sierpnia i września w Białymstoku odbędzie się Inny Wymiar.

Stadion w czwartek rozpoczną prezentacje licznych wystaw, w tym fotograficznych dotyczących ubiegłorocznego ESK, „Karpat Wschodnich”, czy podobieństw i różnic między mentalnością polską i ukraińską, a także ekspozycja z czasów PRL z przedmiotami codziennego użytku z życia rodziców i dziadków.

Najważniejszym punktem ESK jest zawsze koncert główny, w którym rodzime gwiazdy spotykają się na scenie z artystami z zagranicy w duetach, tzw. kolektywach, by wykonać unikalne aranżacje utworów.

W tym roku gwiazdą koncertu głównego będzie Fink – brytyjski wokalista, autor tekstów, gitarzysta, producent muzyczny, kompozytor i DJ, uznawany za jednego z najciekawszych męskich głosów ostatnich lat.

Fink wystąpi także w czasie koncertu w duecie z „niepokornym buntownikiem polskiej sceny rockowej” – Organkiem. W pozostałych kolektywach publiczność będzie mogła posłuchać Golec uOrkiestry, która zagra z Zdob si Zdub z Mołdawi, łączącym muzykę rockową, hip-hopową, folk bałkański oraz ethnic dance; Lao Che - crossoverowy zespół grający mieszankę rocka, elektroniki, funku, hip hopu, który wystąpi wraz z Trio Mandili z Gruzji, których piosenki śpiewane w wersji ludowej stały się hitem internetu; polski zespół grający gitarowego, alternatywnego rocka - Happysad oraz indie rockowy zespół z Ukrainy - Brunettes Shoot Blondes; Darię Zawiałow i Davida Chakhalyana z Armenii, który w tamtejszym programie X Factor zachwycił jury i publiczność interpretacją piosenki „Dziwny jest ten świat” w wersji oryginalnej.

W programie czterodniowego Stadionu przewidziano też inne koncerty muzyczne, m.in. Electro East – koncert ukraińskiej muzyki elektronicznej; koncert „Wysocki. Wschody i zachody"; wspólny projekt Bartosza Nalepy z grupą PITZ, łączący muzykę z wizualizacjami generowanymi na żywo za pomocą różnych źródeł światła i obrazu; z zespołem wystąpi gościnnie Jerzy Mazzoll - polski klarnecista, wokalista i kompozytor yassowy.

Będzie też widowisko muzyczno-taneczne „Odgłosy zanikającego świata” z udziałem artystów Krzesimira Dębskiego i Kamila Radzimowskiego z zespołem, którzy zaprezentują taneczną muzykę bałkańską, żydowską i azerską, z towarzyszeniem tradycyjnych ormiańskich tancerek, oraz stały punkt Stadionu - Art Celebration - autorski projekt rzeszowskich muzyków Zbigniewa Jakubka i Bartłomieja „Eskaubei” Skubisza, mający na celu poznawanie, przybliżanie różnych gatunków muzycznych i aspektów sztuki.

Zdaniem Grzesik niezwykłym wydarzeniem będzie „Red Rexen temple. The show” – widowisko muzyczne z rozbudowaną oprawą wizualną i sceniczną, w trakcie którego będzie można zobaczyć niezwykłe kostiumy, działanie performatywne oraz projekcje wideo, wyświetlane na żywo na wielowymiarowych ekranach. Projekt powstał ze wspólnego pomysłu duńskiego zespołu M.Rexen i ukraińskiej grupy artystycznej 33 Hypnotheatre & Technocircus, a pracowali przy nim artyści z Europy, w tym z Polski, Niemiec i Anglii.

„Projekt porusza zagadnienie wspólnotowości, tego, czy i jak ludzie mogą się jednoczyć, mimo istniejących różnic między nimi: czy to na tle rasowym, językowym, etnicznym, kulturowym czy religijnym” – zaznaczyła Grzesik.

Z kolei wśród zaplanowanych na festiwal spektakli znalazł się plenerowy monodram Conora McPhersona w wykonaniu Szymona Kuśmidra - „St. Nicholas”, „Shafa” teatru Kubara, czy spektakl taneczny „Ogrody przyjemności” Teatru O.de.la.

Przewidziano też projekty interdyscyplinarne, łączące muzykę, taniec, teatr, sztuki wizualne. Jednym z takich wydarzeń będzie performance „Tableau Vivant. Żywy obraz” – wielopłaszczyznowy, multidyscyplinarny autorski projekt artystyczny Mike Hentz’a, który do współpracy zaprosił europejskich twórców z dziedziny sztuk wizualnych, performatywnych, pracujących z muzyką, światłem, choreografią i designem.

W czasie czterech festiwalowych dni zaplanowano jeszcze m.in. zawody taneczne, warsztaty, projekcje filmowe, dyskusje, Silent Disco, mapping, spotkania z artystami, strefę kibica, w której na dużym ekranie będzie można obejrzeć mecz fazy grupowej Polska – Kolumbia, oraz atrakcje dla dzieci.

Europejski Stadion Kultury to jeden z największych w kraju i największy na Podkarpaciu muzyczny festiwal. ESK był realizowany w Rzeszowie w latach 2011-12 w związku z przygotowaniami do Euro 2012, a w 2012 roku również w Lublinie. Od 2013 roku do imprezy dołączył Białystok, i od tego czasu w tych trzech miastach realizowany jest wspólny projekt Wschód Kultury.

Wschód Kultury to projekt kulturalny integrujący środowiska artystyczne miast polski wschodniej: Białegostoku, Lublina i Rzeszowa, oraz artystów krajów Partnerstwa Wschodniego: Armenii, Azerbejdżanu, Białorusi, Gruzji, Mołdawii i Ukrainy.

Organizatorami projektu Wschód Kultury są: Narodowe Centrum Kultury i samorządy Rzeszowa, Białegostoku i Lublina. W przedsięwzięcie zaangażowane są środowiska twórcze i Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Udział we wszystkich wydarzeniach Wschodu Kultury jest bezpłatny; impreza objęta jest patronatem programu Kultura Dostępna.