Wtorkowymi koncertami muzyki Krzysztofa Pendereckiego, Bogusława Schaeffera i Witolda Szalonka rozpoczyna się we wtorek w Krakowie 16. edycja Festiwalu Sacrum Profanum. Jak zapowiadają organizatorzy, festiwal będzie świętem "niepodległej muzyki". Potrwa do 17 września.

Podczas finału zaprezentowana zostanie opera "ahat ili – siostra bogów" do libretta Olgi Tokarczuk i z muzyką Alka Nowaka, napisana specjalnie na zamówienie festiwalu. Opera zostanie wykonana podczas dwóch wieczorów i zarejestrowana na płycie we współpracy z Polskim Wydawnictwem Muzycznym.

W programie festiwalu znalazły się utwory polskich kompozytorów ostatniego stulecia, jak Krzysztof Penderecki, Zygmunt Krauze, Bogusław Schaeffer, Witold Szalonek, Agata Zubel – łącznie 27 polskich twórców. Dziesięć z prezentowanych utworów powstało specjalnie na zamówienie festiwalu. W rezultacie powstanie największa prezentacja polskiej muzyki w historii Sacrum Profanum.

Publiczność będzie mogła również usłyszeć standardy i improwizacje jazzowe, utwory muzyki współczesnej, alternatywnej, improwizowanej czy eksperymentalnej.

"To już 16. festiwal Sacrum Profanum; każda jego edycja była ogromnym doświadczeniem i niczym nieskrępowaną twórczością. W tym roku nawiązujemy do tego, że obchodzimy 100-lecie niepodległości, która również kojarzy się z wolnością i swobodą twórczą. Dajemy twórcom z 11 krajów możliwość tworzenia muzyki, jaką tylko sobie wyobrażają, niczym nie będziemy ich ograniczać" – powiedziała dyrektor Krakowskiego Biura Festiwalowego Izabela Helbin.

Oprócz jubileuszu 100-lecia niepodległości festiwal Sacrum Profanum nawiązuje także do kolejnych rocznic: 85. Urodzin Krzysztofa Pendereckiego, 80. Urodzin Zygmunta Krauzego, 70-lecia Chóru Polskiego Radia i 100-lecia dekretu Piłsudskiego, zrównującego prawa wyborcze obywateli i obywatelek.

Dlatego hasła tegorocznego festiwalu to: "Niepodległość (Npdlgłść), Wolność (Wlnść), Emancypacja (Emncpcj) i Fantazmat (Fntzmt)". Dotyczą one zarówno wolności i twórczości oraz wyobraźni, jak i zasad życia społecznego, opartego na poszanowaniu praw mniejszości i równości. Brak samogłosek oznacza konieczność własnego odniesienia się do prezentowanych w hasłach idei i wartości.

Nowością w tegorocznym festiwalu będzie pasmo dla najmłodszych słuchaczy, ponieważ organizatorzy chcą wychować "nową publiczność" festiwali muzycznych. "Prowadzimy również edukację w liceach i staramy się, żeby ta publiczność zaczęła uczestniczyć w realizowanych w Krakowie projektach muzycznych" – powiedziała Izabela Helbin.

Festiwal powstał w 2003 roku. "Sacrum Profanum to możliwość spojrzenia w przyszłość: tym dalszą, im więcej w nas odwagi. +Profanujemy+ klasykę, tradycję i konserwatyzm. +Sakralizujemy+ eksperyment, awangardę i ciekawość. Budując mosty między muzyką niezależną i akademicką, doprowadzamy do ich spotkania. Rozbudzamy głód na nową muzykę, nowych artystów i rozszerzamy kategorię estetycznej przyjemności" – deklarują na stronie internetowej organizatorzy festiwalu Sacrum Profanum. Szczegółowe informacje o programie festiwalu dostępne są na stronie sacrumprofanum.com.

Organizatorami festiwalu jest Krakowskie Biuro Festiwalowe i Miasto Kraków.