Związane z Poznaniem kobiety, które nie mają w mieście ulic, zostaną przypomniane w ramach akcji „Ulice Kobiet”. Od wtorku nazwiska pięciu z nich będą wyszywane na billboardach.

Projekt "Ulice kobiet" nawiązuje do setnej rocznicy przyznania kobietom praw wyborczych. Akcja zwraca uwagę również na to, że w Poznaniu patronami większości ulic, placów i skwerów są mężczyźni, a kobiety patronują jedynie kilkudziesięciu miejscom.

Organizatorzy rozpoczynającej się we wtorek akcji, postanowili wyszywać nazwiska kobiet na billboardach. Dzięki temu – jak wskazują - nowe patronki uzyska aż pięć miejsc.

"Ta akcja jest swoistą ingerencją w przestrzeń miejską, przez co ma zachęcić przechodniów do włączenia się choć na chwilę we wspólną aktywność" – powiedziała pełnomocniczka prezydenta Poznania ds. przeciwdziałania wykluczeniom Marta Mazurek.

Reklama

Jak dodała, celem akcji jest upowszechnianie wiedzy na temat historycznych postaci kobiecych związanych z Poznaniem, a także podnoszenie wiedzy o tym, że 2018 rok jest Rokiem Praw Kobiet w 100. rocznicę uzyskania przez Polki praw wyborczych.

Reklama

"Akcja nawiązuje również do przyjętego przez Radę Miasta Poznania stanowiska w sprawie nadawania nazw ulic na cześć historycznych postaci kobiecych w tym roku - po to, żeby wyrównywać dysproporcję płci wśród uhonorowanych postaci historycznych, które Poznań tworzyły" – poinformowała Mazurek.

Do organizowanej przez Fundację Barak Kultury akcji może się dołączyć każdy. Włóczką i igłą na specjalnych bilbordach zostaną wyszyte nazwiska: Marii Rataj, Marii Paradowskiej, Marii Komornickiej, Krystyny Laskowicz i Zofii Trojanowiczowej. Bilbordy te pojawią się w miejscach związanych z życiem lub działalnością kobiet.

"Na początku spotkamy się na Wildzie, gdzie mieszkała Maria Rataj, autorka +Grzesznego miasta+, barwnych wspomnień z międzywojennego i okupowanego Poznania. Później przeniesiemy się na Jeżyce, gdzie osiedlili się Bambrzy, którym Maria Paradowska poświęciła dużą część życia, tworząc dedykowane im Towarzystwo i Muzeum. Hotel Bazar stał się tłem dla aktu przemiany Marii Komornickiej, która zmieniając płeć, stała się inspiracją dla środowisk feministycznych i LGBT" – podali organizatorzy.

Potem akcja przeniesie się na ul. Piekary, w okolicy siedziby legendarnej stacji radiowej „S”, którą założyła Krystyna Laskowicz, działaczka opozycyjna i współtwórczyni "Solidarności" na Uniwersytecie Adama Mickiewicza. Wątki z życia Zofii Trojanowiczowej zostaną zaś upamiętnione przed CK Zamek, skąd "bardzo blisko do Collegium Novum, w którym na polonistyce badała romantyzm, i do Muzeum Poznańskiego Czerwca, którego wydarzeniom poświęciła pierwszą w PRL książkę".

"Ulice kobiet" to projekt realizowany na zlecenie poznańskiego ratusza.