Wśród ogłoszonych w piątek nominacji do Fryderyków 2020 w największej ilości kategorii wskazano na wokalistkę Hanię Reni i jej solowy debiut - płytę „Esja”. Po piętach depcze jej Błażej Król – laureat tegorocznych Paszportów „Polityki” i nagrodzona w 2018 r. Fryderykiem za fonograficzny debiut roku Daria Zawiałow.

W piątek ogłoszono nominacje do Fryderyków 2020. Najwięcej, bo aż pięć nominacji otrzymała Hania Rani - polska pianistka, kompozytorka i wokalistka Hanna Raniszewska, która w 2019 r. wygrała organizowany przez Gazetę Wyborczą plebiscyt „Sanki” dla najciekawszych nowych twarzy w polskiej muzyce i wydała debiutancką solową płytę „Esja”. Rani zawalczy o statuetkę w kategorii Najlepszy Debiut, Najlepszy Kompozytor i Najlepszy Producent Muzyczny. Nominację otrzymał także jej album „Esja” w kategorii Album Roku Alternatywa, a o tytuł Najlepsze Nowe Wykonanie będzie walczy utwór „Odprowadź”, który wykonała z Melą Koteluk.

„Miałam wysoki pułap wyobrażenia, jak ta płyta ma brzmieć – powiedziała Hania Rani o albumie „Esja” w wywiadzie dla PAP w 2019 r. „Inspirowałam się dokonaniami moich idoli, m.in. Nilsa Frahma, i bardzo chciałam spróbować dotknąć nagrań - czy raczej jakości brzmienia - które cenię najbardziej. (…) Okazuje się, że taka minimalistyczna i subtelna forma również znajduje swoich miłośników i jest potrzebna. Nie wiem, czy moja muzyka pasuje do dzisiejszych czasów. Być może tego, czego ja szukam – oderwania od bałaganu, pędu, od tego, kim jesteśmy na co dzień – szukają też inni” – dodała.

Czterema nominacjami do Fryderyków może się pochwalić Błażej Król – wokalista i kompozytor, współtwórca alternatywnego zespołu „Kawałek Kulki” i duetu UL/KR, który współtworzył z Maurycym Kiebzakiem Górskim, oraz muzyk solowy od 2014 r. Nagrodzony Paszportem „Polityki” 2020 artysta został nominowany do tegorocznych Fryderyków w kategoriach Autor Roku i Kompozytor Roku oraz Album Roku Pop Alternatywny za płytę „Nieumiarkowania” i w kategorii Utwór Roku za „Te smaki i zapachy”.

Również cztery nominacje dostała Daria Zawiałow - wokalistka i kompozytorka, nagrodzona w 2018 r. Fryderykiem za fonograficzny debiut roku. Zawiałow tym razem walczyć będzie w kategoriach Autor Roku, Kompozytor Roku (razem z Michałem Kushem), Album Roku Pop Alternatywny (dla płyty „Helsinki”) oraz Utwór Roku (dla piosenki „Hej! hej!”). Nominację otrzymała także Dorota Piskor, reżyserka teledysku do piosenki Darii Zawiałow „Szarówka” (opowiadający historię porzuconego psa) oraz producent albumu „Helsinki” - Michał Kush.

Wśród nominowanych są także m.in. Dawid Podsiadło (Teledysk roku dla klipu „Trofea”; Kompozytor Roku), Muniek Staszczyk (Autor Roku, Album Roku Rock dla „Syna Miasta”), Stanisław Sojka (Album Roku Pop Alternatywny dla „Muzyka i słowa”), Natalia Przybysz (Najlepsze Nowe Wykonanie dla piosenki „Krakowski spleen”). Nie zabrakło także wyróżnień dla bardzo młodych, debiutujących wokalistek – Roksany Węgiel (Album Roku Pop dla płyty „Deluxe” i Viki Gabor (Fonograficzny Debiut Roku, Utwór Roku w Muzyce Rozrywkowej dla piosenki „Superhero” oraz Teledysk Roku do tej samej piosenki).

Łącznie do Fryderyków zostało nominowanych po pięcioro artystów lub zespołów w każdej z 22 kategorii, a wręczenie statuetek odbędzie się podczas trzydniowego Fryderyk Festiwal w marcu.

Fryderyk Festiwal to trzydniowe wydarzenie muzyczne, podczas którego nagradzani są artyści najbardziej zasłużeni dla sceny muzycznej. Tegoroczną edycję wydarzenia zainauguruje 8 marca Gala Muzyki Poważnej w katowickiej Narodowej Orkiestrze Symfonicznej Polskiego Radia, podczas której wręczone zostaną statuetki z kategorii muzyki poważnej. Wręczenie Fryderyków w kategoriach muzyki rozrywkowej i jazzowej odbędzie się w sobotę 14 marca w Międzynarodowym Centrum Kongresowym, a dzień później, na tej samej scenie, w ramach Fryderyk Festiwal wystąpią gwiazdy polskiej muzyki.