Zmarł Edmund Niziurski, prozaik, publicysta, scenarzysta i dramaturg, a także socjolog i prawnik. Miał 88 lat. Był twórcą popularnych książek dla młodzieży. Do najbardziej znanych należą: „Księga urwisów”, „Niewiarygodne przygody Marka Piegusa”, „Sposób na Alcybiadesa”, "Naprzód, Wspaniali!", "Awantura w Niekłaju". Pisarz tworzył również dla dorosłych: „Przystań Eskulapa”, „Salon wytrzeźwień”,"Pięć manekinów". Jego utwory zostały przełożone na wiele języków, w tym chiński.

Powieści Niziurskiego mają dynamiczną, często sensacyjną akcję. Cechują się indywidualnym stylem narracjii oraz charakterystycznym, nieco absurdalnym humorem słownym. Na podstawie kilku z nich nakręcono filmy i seriale telewizyjne, wśród nich cieszące się dużą popularnością „Niewiarygodne przygody Marka Piegusa”.

Edmund Niziurski urodził się 10 lipca 1925 roku w Kielcach. Uczył się w tamtejszym gimnazjum, jednak naukę przerwała wojna. Wraz z rodziną wyjechał na Węgry. Do Polski wrócił w 1940 roku.

Po zakończeniu wojny studiował prawo na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim i Uniwersytecie Jagiellońskim. Kształcił się również w zakresie dziennikarstwa w Wyższej Szkole Nauk Społecznych w Krakowie i socjologii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Mieszkał i pracował w Katowicach i Kielcach, a od 1952 roku - w Warszawie.
Jako pisarz zadebiutował w 1944 roku w wydawanym przez Armię Krajową „Biuletynie Informacyjnym”. Po wojnie współpracował z czasopismami: „Płomyk”, „Świat Młodych”, „Wieś” oraz z Polskim Radiem jako autor słuchowisk.

W 1951 roku Edmund Niziurski został członkiem Związku Literatów Polskich, a rok później członkiem ZAiKS. Należał do Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. W 2008 roku otrzymał Złoty Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".