14 książek zostało zakwalifikowanych do kolejnego etapu 11. edycji Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus. Wśród półfinałowych pozycji jest pięć książek polskich autorów. Finałowa siódemka zostanie zaprezentowana we wrześniu.

O wyłonieniu powieści, które znalazły się w półfinale nagrody Angelus, poinformowało w środę PAP w komunikacie jury konkursu.

W tym roku jury wybierało finałową siódemkę spośród 70 książek, które zostały zakwalifikowane do nagrody. Polską prozę reprezentują: „Solfatara” Macieja Hena, „Mała zagłada” Anny Janko, „W lodach Prowansji. Bunin na wygnaniu” Renaty Lis, „Usypać góry. Historie z Polesia” Małgorzaty Szejnert oraz „Tatuaż z tryzubem” Ziemowita Szczerka.

W półfinale nagrody Angelus znalazły się trzy książki pisarzy z Ukrainy: „Odwaga i strach” Aleksandry Hnatiuk; „Listy i powietrze. Opowiadania pograniczne” Wasyla Machno; „Może Estera” urodzonej w Kijowie Kati Petrowskiej.

O główną nagrodę powalczą również dwie książki autorów z Litwy: „Silva rerum” Kristina Sabaliauskaite oraz „Mam na imię Maryte” Alvydasa Slepikasa; oraz dwa tytuły rumuńskich pisarz: „Medgidia, miasto u kresu” Cristiana Teodorescu i „Księga szeptów” Varujana Vosganiana. Ponadto w półfinale znalazły się również: „Dom głuchego” słowackiego prozaika Petra Kristufeka oraz „Automat z wodą gazowaną z syropem lub bez” białoruskiego pisarza Uładzimira Niaklajeu.

We wrześniu jury ogłosi tytuły siedmiu książek, które znajdą się w ścisłym finale. Zwycięzcę poznamy 17 października.

Angelus jest nagrodą dla pisarzy pochodzących z Europy Środkowej, którzy podejmują w swoich dziełach tematy najistotniejsze dla współczesności. Nagroda, którą stanowi statuetka Angelusa autorstwa Ewy Rossano i czek na kwotę 150 tys. zł, przyznawana jest za najlepszą książkę opublikowaną w języku polskim w roku poprzednim.

Przyznawana jest również nagroda dla tłumacza, którą funduje Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Angelusa Silesiusa w Wałbrzychu. Wynosi ona 20 tys. zł.

Do nagrody można zgłaszać dzieła autorów żyjących, pochodzących z 21 krajów Europy Środkowej. Każdy wydawca może zgłosić jedną książkę autora zagranicznego i jedną polskiego.

Do tej pory Angelusa otrzymali: Jurij Andruchowycz "Dwanaście kręgów" (2006), Martin Pollack "Śmierć w bunkrze - opowieść o moim ojcu" (2007), Peter Esterhazy "Harmonia calestis" (2008), Josef Skvorecky "Przypadki inżyniera ludzkich dusz" (2009), Gyorgy Spiro "Mesjasze" (2010), Swietłana Aleksijewicz "Wojna nie ma w sobie nic z kobiety" (2011), Miljenko Jergović "Srda śpiewa o zmierzchu w Zielone Świątki" (2012), Oksana Zabużko "Muzeum porzuconych sekretów" (2013), Pavol Rankov"Zdarzyło się pierwszego września (albo kiedy indziej)" (2014), Serhij Żadan "Mezopotamia" (2015).