Rusza Warszawski Festiwal Filmowy! Do 22 października będziecie mieli szansę uczestniczyć w wyjątkowych seansach, które obywać będą się w dwóch warszawskich kinach: Kinotece oraz Multikinie Złote Tarasy. Organizatorzy WFF specjalnie dla gazetaprawna.pl przygotowali listę składającą się z sześciu filmów, które każdy szanujący się fan kina powinien obejrzeć podczas 33. edycji wydarzenia. Polecamy jak najwcześniej zaopatrzyć się w bilety. Na najpopularniejszych pokazach na sali kinowej nie zostaje bowiem ani jedno wolne miejsce.
.
1
„Balkan Noir”, reż. Dražen Kuljanin
W tym filmie drzemie ogromna moc, którą czuć od otwierającej, wizualnie dopracowanej sceny. Mięsista historia zemsty z papierosem (lub ich paczką) w tle, ze wspaniałą silną główną bohaterką i elektryzującą muzyką. Drazen Kuljanin wraca do Warszawy po wygranej w Konkursie 1-2. Tym razem – do Konkursu Międzynarodowego.
OPIS
Pięć lat temu na wakacjach w Czarnogórze zaginęła siedmioletnia córeczka szwedzkiej pary Niny i Oskara. Ojciec pogodził się w końcu z tragedią i rozpoczął nowe życie. Nadzieja matki na to, że odnajdzie córkę, zamieniła się z czasem w obsesję. Żyje wyłącznie myślą o znalezieniu i ukaraniu potwora odpowiedzialnego za lata jej cierpienia. Kiedy od policjanta z Czarnogóry dostaje informację o nowych tropach, jedzie tam z nową energią zemsty. Policjant zdaje sobie sprawę, że Nina nie odpuści i że dotarła do miejsca, w którym nie ma już nawet znaczenia, czy podejrzany jest winny, czy nie. Ktoś musi za to zapłacić. Historia zemsty podczas dwudziestu przerw na papierosa.
PROJEKCJE
Multikino 2: piątek, 13 paź 21:00
Multikino 2: sobota, 14 paź 13:30
Multikino 2: niedziela, 15 paź 16:00
Multikino 3: sobota, 21 paź 21:30
Media
2
„Zapytaj seksperta”, reż. Vaishali Sinha
Doktor Mahinder Watsa od czterdziestu lat działa na rzecz edukacji seksualnej w Indiach. Chociaż ma już 93 lata, kontynuuje dzieło życia, cierpliwie tłumacząc i słuchając, bez zbędnych pytań. Fascynujące!
OPIS
W Indiach, w kraju liczącym ponad 1,3 miliarda ludności, nie mówi się o seksie, a już na pewno nie głośno. To wielkie, kulturowe i obyczajowe tabu. Jednak nie dla blisko 93-letniego seksuologa, doktora Mahindera Watsy, którego zaangażowanie i entuzjazm nie pokrywa się z wiekiem. Miliony czytelników gazety Mumbai Mirror czytają jego poradnikowa kolumnę Zapytaj Seksperta, w której doktor pisze o wszystkim od przedwczesnej ejakulacji po niekonwencjonalne techniki masturbacji. Bez moralizowania, za to z dużą dawką humoru, zachęca mężczyzn i kobiety, by pisali do niego i zmieniali swoje życie. Dokument o najbardziej znanym w Indiach seksuologu, którego uśmiechnięta twarz i konkretne porady jednych wprawiają w zachwyt, w innych zaś budzą oburzenie.
PROJEKCJE
Kinoteka 3: piątek, 13 paź 13:30
Kinoteka 2: sobota, 14 paź 14:00
Kinoteka 2: niedziela, 22 paź 16:30
Media
3
„Jak rozmawiać z dziewczynami na prywatkach”, reż. John Cameron Mitchell
Fantastyczny John Cameron Mitchell wraca z filmem, który już wkrótce będzie kultowy, jak przed laty jego „Cal do szczęścia”. Inaczej być nie mogło: są kosmici i komiksy, Neil Gaiman i Londyn w latach 70., punk i Nicole Kidman jako jego królowa. Prawdziwa jazda bez trzymanki.
OPIS
Brytyjskie przedmieścia w późnych latach 70. ubiegłego wieku, czasach narodzin punka. Enn jest typowym nastolatkiem, który chce założyć zespół i mieć dziewczynę. Na to ostatnie jest szansa, kiedy na imprezie poznaje eteryczną Zan. Dziewczyna uważa, że punk pochodzi z innej planety. Wygląda na to, że coś jest na rzeczy… Historia o narodzinach punka, ekscytującej pierwszej miłości i największej tajemnicy wszechświata: jak rozmawiać z dziewczynami na prywatkach. Pełna absurdalnego humoru ekranizacja opowiadania Neila Gaimana pod tym samym tytułem. Premiera na tegorocznym festiwalu w Cannes.
PROJEKCJE
Kinoteka 4: piątek, 13 paź 19:00
Kinoteka 4: sobota, 14 paź 16:30
Multikino 1: środa, 18 paź 18:30
Kinoteka 4: sobota, 21 paź 21:30
Media
4
„Drib”, reż. Kristoffer Borgli
Film balansujący na granicy fabuły i dokumentu, jeden z tych, które zacierają te granice i wprowadzają w głowie niezły zamęt. Ostatecznie, trudno się jednak od tych historii uwolnić. W jakiś bardzo specyficzny sposób, ten film kontynuuje myśl zdobywcy tegorocznej Złotej Palmy na Festiwalu w Cannes Rubena Ostlunda z „The Square”.
OPIS
Amir jest performerem i standaperem, który w czasie rzeczywistym wymyśla postacie i historie. W 2014 roku jego nagranie z ulic Oslo staje się internetowym hitem i pokazywane jest w mediach na całym świecie. Jedna z agencji reklamowych z Los Angeles przekonana o tym, że to, co opowiada Amir, jest prawdą, wpada na pomysł wykorzystania sławy komika. Chcą włączyć go w kampanię reklamową napoju energetycznego (DRIB). Jednak Amir ma swoje własne plany… Po części fikcja, po części dokument opisujący nieudaną kampanię reklamową znanego napoju energetycznego.
PROJEKCJE
Kinoteka 7: piątek, 13 paź 16:00
Kinoteka 3: niedziela, 15 paź 13:30
Kinoteka 7: czwartek, 19 paź 16:00
Kinoteka 2: niedziela, 22 paź 19:00
Media
5
„Znajdźcie tę głupią sukę i wrzućcie ją do rzeki”, reż. Ben Brand
Historia oparta na faktach o wpływie internetu na zachowania nastolatków, zrealizowana z dbałością o szczegóły i konsekwentnie budująca atmosferę napięcia. Świetne portrety młodych dorosłych, tak bliskich, a tak odległych. Porażający seans.
OPIS
15-letni Remco razem z ojcem i 13-letnią siostrą Lizzy zajmują się nielegalnym handlem szczeniakami. Pewnego dnia Remco filmuje siostrę, gdy ta wyrzuca żywego szczeniaka do rzeki i potem zamieszcza filmik w sieci. Nagranie bardzo szybko okrąża niemal cały świat. Rośnie fala oburzenia. Jej konsekwencje są nie do przewidzenia. Inspirowany prawdziwymi zdarzeniami z 2010 roku film nosi taki sam tytuł jak zamieszczony przez wściekłych internautów post nawołujący do znalezienia sprawczyni i zabicia jej.
PROJEKCJE
Multikino 4: poniedziałek, 16 paź 21:15
Multikino 4: wtorek, 17 paź 13:45
Multikino 4: środa, 18 paź 18:45
Kinoteka 3: czwartek, 19 paź 13:30
Media
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję