"Oppenheimer" Christophera Nolana został wybrany za najlepszy film, zaś "Sukcesja" ogłoszona najlepszym serialem dramatycznym podczas 81. ceremonii rozdania Złotych Globów w Los Angeles. Film opowiadający o "ojcu bomby atomowej" i serial HBO o intrygach rodziny medialnego magnata zdobyły po cztery statuetki.

“Barbenheimer”. Znak rozpoznawczy tegorocznej ceremonii

Niedzielna impreza stała pod znakiem "Barnbenheimera", dwóch największych hitów ubiegłego roku (“Barbie” i “Oppenheimer”), które weszły na ekrany tego samego dnia. Te dwa filmy zdobyły łącznie 17 nominacji i zebrały 7 nagród. Rywalizację wygrał biograficzny film o J. Robercie Oppenheimerze, fizyku kierującym projektem stworzenia pierwszej bomby atomowej. Obraz Christophera Nolana zdobył statuetki dla najlepszego filmu dramatycznego, reżysera, aktora pierwszo- i drugoplanowego, a także za muzykę.

"Barbie" zdobyła dwie nagrody: za największe osiągnięcie finansowe (nagrodę tę przyznano po raz pierwszy w historii), najlepszą piosenkę ("What was I made for" autorstwa Billie Eilish). "Barbie" nie wygrała jednak nagrody za najlepszą komedię - ta statuetka powędrowała do "Biednych istot" Yorgosa Lanthimosa. Za najlepszą kobiecą rolę komediową uznano też kreację Emmy Stone grającą główną postać tej produkcji.

Te filmy także warto obejrzeć w kinie

Tylko jedną nagrodę otrzymał film "Czas krwawego księżyca" Martina Scorsese. Historia oparta na reportażu na temat serii morderstw na Indianach w Oklahomie po odkryciu na ich ziemi ropy przez wielu ekspertów branży typowany jest na faworyta "Oscarów". Złoty Glob dla najlepszej aktorki dramatycznej wręczono Lily Gladstone, która część przemówienia wygłosiła w języku Indian Blackfeet.

Mimo dwóch nominacji, żadnej nagrody nie zdobyła brytyjsko-amerykańsko-polska koprodukcja "Strefa interesów" o komendancie Auschwitz Rudolfie Hoessie. Statuetkę za najlepszy film nieanglojęzyczny zdobył francuski kryminał "Anatomia upadku", który otrzymał też nagrodę za najlepszy scenariusz. Za najlepszą animację uznano japońską produkcję Studia Ghibli "Chłopiec i czapla".

Kategorie telewizyjne. Najlepsze seriale

Głównymi zwycięzcami w kategoriach telewizyjnych były "Sukcesja" wyprodukowana przez HBO oraz emitowany na platformie Hulu serial komediowy "The Bear" opowiadający o młodym szefie kuchni prowadzącym lokal z kanapkami w Chicago. "Sukcesja" - historia przedstawiająca rodzinne i biznesowe intrygi rodziny magnata medialnego Ruperta Murdocha - miała w ub.r. swój wielki finał i zebrała cztery statuetki, w tym dla najlepszego serialu dramatycznego, najlepszego aktora (Kieran Culkin) i aktorki (Sarah Snook) oraz aktora drugoplanowego (Matthew Macfadyen).

"The Bear" został uznany za najlepszy serial komediowy, zaś gwiazdy produkcji - Jeremy Allen White i Ayo Edebiri - za najlepszych aktorów komediowych.

Najlepszym miniserialem ogłoszono komedię Netfliksa "Awantura" opowiadającą o zaciekłym konflikcie dwojga przedstawicieli azjatyckiej społeczności w Kalifornii. Po raz pierwszy ogłoszono też nagrodę za najlepszy stand-up. Otrzymał ją brytyjski komik Ricky Gervais za swój występ "Armageddon" w Netfliksie.

O czym mówią gwiazdy w Hollywood?

Niedzielna ceremonia w Beverly Hills była pierwszą po przejęciu organizacji imprezy przez firmę Dick Clark Productions od Hollywoodzkiego Stowarzyszenia Prasy Zagranicznej (HFPA), które - miotane w ostatnich lat aferami i kontrowersjami związanymi z brakiem reprezentacji mniejszości etnicznych - uległo w ub. r. samorozwiązaniu. HFPA organizowała rozdanie Złotych Globów od 1944 r.

Ceremonię poprowadził komik Jo Koy, który żartował m.in. z Roberta DeNiro, który w wieku 80 lat został ojcem, a także z mody na lek odchudzający Ozempic. Konsternację na scenie wywołał też komik Jim Gaffigan, wyrażając zdumienie, że został zaproszony na ceremonię i robi karierę w showbiznesie. "Jestem z małego miasteczka w Indianie, nie jestem pedofilem. Nie wiem, czy to jest tu nowa kategoria" - żartował.

Złote Globy 2024. Lista zwycięzców

Zwycięzcy w kategoriach filmowych:
- Najlepszy film dramatyczny - "Oppenheimer"
- Najlepszy film komediowy lub musical - "Biedne istoty"
- Osiągnięcie filmowe i finansowe - "Barbie"
- Najlepszy aktor w filmie dramatycznym - Cillian Murphy (rola tytułowa w "Oppenheimerze")
- Najlepsza aktorka w filmie dramatycznym - Lily Gladstone (Mollie Burkhart w "Zabójcach krwawego księżyca")
- Najlepszy aktor w komedii lub musicalu - Paul Giammati (Paul Hunham w "Przesileniu zimowym")
- Najlepsza aktorka w komedii lub musicalu - Emma Stone (Belle Baxter w "Biednych istotach")
- Najlepszy reżyser - Christopher Nolan za "Oppenheimera"
- Najlepszy film animowany - "Chłopiec i czapla"
- Najlepszy film nieanglojęzyczny - "Anatomia upadku"
- Najlepszy scenariusz filmowy - Justine Triet i Arthur Harari za "Anatomię upadku"
- Najlepsza muzyka - Ludwig Goranson za "Oppenheimera"
- Najlepsza piosenka - "What was I made for" Billie Eilish O'Connell ("Barbie")
- Najlepszy aktor drugoplanowy - Robert Downey Jr. (Lewis Strauss - "Oppenheimer")
- Najlepsza aktorka drugoplanowa - Da’Vine Joy Randolph (Mary Lamb w "Przesileniu zimowym"/"The Holdovers").


Zwycięzcy w kategoriach telewizyjnych:
- Najlepszy serial komediowy lub musical - "The Bear"
- Najlepszy miniserial, serial antologiczny, lub film telewizyjny - "Awantura" ("The Beef")
- Najlepsza aktorka w serialu dramatycznym - Sarah Snook (Shiv Roy w "Sukcesji")
- Najlepszy aktor w serialu dramatycznym - Kieran Culkin (Roman Roy w "Sukcesji")
- Najlepsza aktorka w serialu komediowym lub musicalu - Ayo Edebiri (Sydney Adamu w "The Bear")
- Najlepszy aktor w serialu komediowym lub musicalu - Jeremy Allen White (Carmen "Carmy" Berzatto w "The Bear")
- Najlepszy występ w telewizyjnym stand-upie komediowym - Ricky Gervais: Armageddon
- Najlepszy aktor w serialu, miniserialu, serialu antologicznym lub filmie telewizyjnym - Steven Yeun
- Najlepsza aktorka drugoplanowa w serialu, miniserialu, serialu antologicznym lub filmie telewizyjnym
- Najlepszy aktor drugoplanowy w serialu, miniserialu, serialu antologicznym lub filmie telewizyjnym - Matthew Macfadyen (Tom Wambsgans w "Sukcesji"
- Najlepsza aktorka drugoplanowa w serialu, miniserialu, serialu antologicznym lub filmie telewizyjnym - Elizabeth Debicki (księżna Diana w "The Crown").