Rokrocznie najważniejszą festiwalową sekcją jest ta konkursowa, skupiająca dokumenty, które podejmują tematykę szeroko rozumianych praw człowieka. Podczas tej edycji o nagrodę Watch Docs powalczy 13 pełnometrażowych dokumentów z całego świata

W Warszawie rozpoczyna się 14. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Watch Docs. Prawa Człowieka w Filmie. Impreza, która jak chyba żadna inna w naszym kraju koncentruje się bardzo mocno na jednostce. Z jednej strony przedstawiając zagrożenia, jakie zewsząd na nią czyhają, obrazując jej słabości, z drugiej nieustanną walkę o godne, pełne szacunku życie. Stąd właśnie wybór dokumentu jako medium, które jest znacznie bliżej człowieka i jego codziennej egzystencji aniżeli fabuła. Bo jak wskazuje już sama nazwa festiwalu organizowanego przez Helsińską Fundację Praw Człowieka, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, Społeczny Instytut Filmowy oraz Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie, to impreza poświęcona kinu dokumentalnemu. Ambitnemu, społecznemu, nierzadko tym samym niewygodnemu.

Rokrocznie najważniejszą festiwalową sekcją jest ta konkursowa, skupiająca dokumenty, które podejmują tematykę szeroko rozumianych praw człowieka. Podczas tej edycji o nagrodę Watch Docs powalczy 13 pełnometrażowych dokumentów z całego świata. Wśród nich znalazł się „Ci, którzy powiedzieli nie” autorstwa laureata z ubiegłego roku Nimy Sarvestaniego czy głośny, nagrodzony na Sundance „Powrót do Homs” Syryjczyka Talala Derki. Ojczyźnie reżysera poświęcona jest zresztą osobna sekcja „Syria – kroniki katastrofy”, a filmowym projekcjom będzie towarzyszyła dyskusja panelowa z udziałem międzynarodowych gości. Tych pojawi się zresztą znacznie więcej, bowiem z publicznością spotkają się m.in. Oleksij Radyński, redaktor ukraińskiej edycji „Krytyki Politycznej”, oraz Giennadij Kofmana, dyrektor programowy festiwalu Docudays w Kijowie. „Ukraina 2014” to nazwa kolejnego specjalnego bloku przygotowanego przez organizatorów. Znajdą się w nim dokumenty, które bezpośrednio odnoszą się do wydarzeń, jakie rozegrały się na Majdanie, ale i filmy znajdujące się jeszcze w fazie produkcji, a skupiające się na sytuacji na wschodzie kraju.

Ważnym festiwalowym wydarzeniem jest także nagroda przyznawana za całokształt twórczości, która od 2006 roku nosi imię Marka Nowickiego. W latach ubiegłych trafiała ona w ręce m.in. Kim Longinotto, Macieja Drygasa, Marcela Łozińskiego i Jafara Panahiego. Podczas 14. edycji Watch Docs do tego zacnego grona dołączy znakomity amerykański dokumentalista Joe Berlinger. Uzasadniając swój wybór, organizatorzy przekonują, że to twórca, którego zaangażowanie na rzecz praw człowieka przyniosło najbardziej spektakularne efekty – filmowe i społeczne. To właśnie jego „Whitey: USA v. James J. Bulger” uroczyście zainauguruje festiwal, a cztery kolejne dokumenty przedstawione zostaną w krótkiej retrospektywie. Obok nowości w programie Watch Docs znalazły się także dobrze znane publiczności sekcje. Wśród nich kryjąca się pod nazwą „Dyskretny urok propagandy” oraz ciesząca się dużą popularnością – „Nowe filmy polskie”, czyli zestaw najciekawszych rodzimych dokumentów podejmujących tematykę społeczną (m.in. „Był bunt” Małgorzaty Kozery).

Wśród wielu gości warszawskiego festiwalu warto wspomnieć o znakomitym reżyserze filmów dokumentalnych, jakim jest Fernand Melgar. Twórca nagrodzonej w Locarno „Twierdzy”, którego nowy film bierze udział w tegorocznym konkursie, poprowadzi specjalny wykład mistrzowski. Podobnie jak profesor Paul Scheffer, holenderski filozof i polityk, autor głośnej książki „Druga ojczyzna”. Watch Docs to jednak nie tylko projekcje filmowe, lecz także wiele wydarzeń towarzyszących, wśród których na szczególną uwagę zasługuje wystawa „The Sochi Project. An Atlas of War and Tourism in the Caucasus” będąca rodzajem dokumentacji przygotowań do ostatnich zimowych igrzysk olimpijskich.

14. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Watch Docs. Prawa Człowieka w Filmie potrwa do 14 grudnia. Ale to nie wszystko, bowiem po zakończeniu do ponad 30 polskich miast zawita jego objazdowa odsłona.

Festiwal Filmowy Watch Docs | Warszawa, 5–14.12 | WatchDocs.pl
Kuba Armata