Wydawnictwo Karakter nagrodzono w konkursie na Najlepszą Książkę Roku 2016. "Pióro Fredry" przyznano za wolumin "Miasto Archipelag. Polska mniejszych miast" Filipa Springera. Nagrodę wręczono w czwartek wieczorem podczas gali 25. Wrocławskich Targów Dobrych Książek.

Konkurs na Najlepszą Książkę Roku "Pióro Fredry" towarzyszy wrocławskim targom od pierwszej edycji, a jego głównym celem jest uhonorowanie wydawców książek opublikowanych w mijającym roku. Najważniejszymi kryteriami branymi pod uwagę przez jury są wartości edytorsko-artystyczne oraz literackie i poznawcze zgłoszonych książek. "Pióro Fredry" to jedyny w Polsce konkurs edytorski.

O przyznaniu nagrody poinformowała PAP Aleksandra Konopko z biura prasowego Wrocławskich Targów Dobrych Książek

Jury do finału zakwalifikowało pięć książek: "Tru" Barbary Kosmowskiej wydawnictwa Media Rodzina; "Gry i zabawy z dawnych lat" Katarzyny Piętki, wydaną przez Wydawnictwo Nasza Księgarnia; "Nic zwyczajnego. O Wisławie Szymborskiej" Michała Rusinka wydawnictwa Znak; "Miasto Archipelag. Polska mniejszych miast" Filipa Springera wydawnictwa Karakter; "Zawsze nie ma nigdy. Jerzy Pilch w rozmowach z Eweliną Pietrowiak", Wydawnictwa Literackiego. Łącznie w konkursie udział wzięło 39 wydawnictw i 137 książek.

Książkę Springera doceniono za "nakreślenie obrazu stolic, dziś już nieistniejących województw, w znakomicie udokumentowanej zdjęciami reporterskiej opowieści o przemyślanej edytorskiej formie; za stawianie fundamentalnych pytań o upływ czasu, rozczarowania i szanse, przed jakimi stanęli mieszkańcy +archipelagu+, czyli trzydziestu jeden ośrodków, które utraciły status metropolii".

W rozpoczętych w czwartek 25. Wrocławskich Targach Dobrych Książek bierze udział ponad 150 wydawców, którzy swoje oferty prezentują w centrum kongresowym przy Hali Stulecia.

Targi to nie tylko stoiska wystawców, ale również spotkania z pisarzami. W tym roku zjawi się tu ponad 100 autorów m.in.: Marek Krajewski, Mariusz Urbanek, Tomasz Zimoch, Adam Wajrak, Jan Bralczyk, Jan Miodek, Ewa Błaszczyk oraz Barbara Gawryluk.

W programie znalazło się również wiele warsztatów dla dzieci i inicjatyw promujących czytelnictwo.