Jestem bardzo zaskoczona, nie spodziewałam się tej wygranej – powiedziała po ogłoszeniu wyników zwyciężczyni 15. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego Veriko Tchumburidze.

Wyniki konkursu ogłoszono w sobotę w Poznaniu.

Nagrodą dla 20-letniej skrzypaczki jest złoty medal i 30 tys. euro. W czwartym, finałowym etapie konkursu brało udział siedmioro muzyków, przesłuchania trwały od czwartku do soboty. Jedyna Polka, która brała udział w finale, Maria Włoszczowska, zajęła szóste miejsce.

"Jestem bardzo szczęśliwa, ale i zaskoczona wygraną, nie spodziewałem się jej. Gdy usłyszałam, że to ja wygrałam, nie miałam w sobie żadnych emocji. To były dwa tygodnie ciężkiej pracy, starałam się grać jak najlepiej” – powiedziała dziennikarzom Tchumburidze po ogłoszeniu wyników.

W finałowym, czwartym etapie Veriko Tchumburidze wykonywała II Koncert skrzypcowy d-moll op. 22 Henryka Wieniawskiego i I Koncert skrzypcowy a-moll op.77 Dymitra Szostakowicza. Jak przyznała dziennikarzom, kocha muzykę Szostakowicza, jego twórczość jest jej bardzo bliska. "On jest bardzo głęboki, żył w tak trudnych czasach, zrozumiałych także dla mnie, bo moi rodzice żyli w Związku Radzieckim. Kiedy gram jego muzykę przed publicznością, staram się przekazać jak najlepiej moje emocje - gram to, co czuję" - powiedziała.

Laureatami drugiej nagrody (po 20 tys. euro) zostali Bomsori Kim (Korea Południowa) i Seiji Okamoto (Japonia). Czwartą nagrodę (10 tys. euro) zdobył Luke Hsu (USA), piątą (10 tys. euro) – Richard Lin (Tajwan/USA). Na szóstym miejscu uplasowała się Maria Włoszczowska, siódme miejsce przypadło Ryosuke Suho(Japonia). Oboje zdobyli po 5 tys. euro.

W trwającym od 8 października w Poznaniu wydarzeniu brało udział 40 muzyków z całego świata, w tym dziesięcioro Polaków. W niedzielę odbędzie się Gala i Koncert Laureatów, dwa dni później Koncert Laureatów zostanie powtórzony w Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu.

Przewodniczący jury Maxim Vengerov podkreślił w rozmowie z dziennikarzami, że Konkurs Wieniawskiego był dla niego niezwykłym wydarzeniem.

"Poziom uczestników finałowego etapu był bardzo wysoki, każdy z nich miał w sobie coś specjalnego. Ale niektórzy mają ten niesamowity przekaz do publiczności - silniej niż inni potrafią przekazać to, co stworzył kompozytor. Muzycy powinni być perfekcyjnymi +posłańcami+ od kompozytora do słuchaczy" - powiedział.

"W ostatecznym rozrachunku, w konkursie takim jak ten, najistotniejszy jest artysta, stojący przed publicznością, który dzieli się swoją pasją. Wszyscy oni (uczestnicy finału - PAP) są młodzi, rozwijają swoje talenty, wciąż zdobywają wiedzę. Jestem pewien, że znakomicie się rozwiną" - dodał.

Veriko Tchumburidze (Gruzja/Turcja) urodziła się w 1996 roku. Grę na skrzypcach rozpoczęła w wieku 4 lat. Kształciła się w Państwowym Konserwatorium w Mersinie oraz pod kierunkiem Dory Schwarzberg w wiedeńskiej Hochschule fuer Musik jako stypendystka „Young Musicians on World Stages”. Zdobyła pierwsze nagrody w Konkursie Skrzypcowym „Gulden Turali” (2004), Państwowym Konkursie w Gruzji (2006) oraz VII Międzynarodowym Konkursie dla Młodych Muzyków im. P. Czajkowskiego (2012).

W 2013 r. otrzymała zaproszenie do udziału w kursie mistrzowskim organizowanym przez Akademię Seiji Ozawy oraz w Festiwalu Verbier w Szwajcarii, gdzie doskonaliła swoje umiejętności pod kierunkiem Any Chumachenco. Występowała jako solistka z orkiestrami symfonicznymi w Eskisehirze, Stambule, Izmirze i Bursie, oraz z Brandenburską Orkiestrą Kameralną. Obecnie kontynuuje naukę w klasie Any Chumachenco w Musik Hochschule w Monachium.