Premierę opery "Macbeth" Giuseppe Verdiego zaprezentuje w piątek Teatr Wielki w Poznaniu. Spektakl powstał we współpracy z belgijskim teatrem La Monnaie /De Munt z Brukseli.

Kierownictwo muzyczne objął Gabriel Chmura, reżyserem jest Olivier Fredj. Jako Macbeth wystąpi Dario Solari, w roli Lady Macbeth zaprezentuje się Kristina Kolar, jako Banco wystąpi Rafał Korpik.

Realizatorzy spektaklu podkreślają, że „Macbeth” uchodzi za pierwszą wielką operę w dorobku Verdiego. To krwawa opowieść o ambicji i władzy, która, sprawowana w niewłaściwy sposób, obraca się przeciwko temu, kto ją dzierży.

„+Macbeth+ jest pierwszą operą Verdiego, którą uważam za naprawdę +verdiowską+. Macbeth nie jest tenorem, ale barytonem, co jest rzeczą specjalną, bo normalnie w operach XIX w. piękny tenor zakochuje się w pięknym sopranie – tu mamy coś innego” – powiedział PAP dyrektor artystyczny Teatru Wielkiego w Poznaniu Gabriel Chmura.

Jak dodał, muzyka włoskiego kompozytora podkreśla mroczny charakter tragedii Williama Szekspira. „To nie jest piękna opera - to jest rzecz o morderstwie” – stwierdził.

We wrześniu wspólna produkcja opery w czterech aktach miała swoją premierę w La Monnaie/De Munt w Brukseli. „Odnieśliśmy triumf, było to bardzo dobrze odebrane, krytycy byli przychylni – mam nadzieję, że w Poznaniu będzie tak samo” –powiedział Gabriel Chmura.

Inscenizacja dzieła Giuseppe Verdiego z librettem Francesca Marii Piave jest kolejnym efektem współpracy Teatru Wielkiego w Poznaniu z belgijską operą. W poprzednim sezonie wspólnie zrealizowano operę "Jenufa" Leosa Janacka w reżyserii Alvina Hermanisa. Współtworzenie spektaklu opiera się między innymi na wzajemnym wsparciu w przygotowaniu scenografii – w Brukseli powstają kostiumy, a w warsztatach Teatru Wielkiego dekoracje.