Reżyser Jerzy Skolimowski oraz aktor Krzysztof Majchrzak otrzymają tegoroczne Złote Glany - nagrodę przyznawaną w ramach 21. Forum Kina Europejskiego Orlen Cinergia twórcom niezależnym, przeciwstawiającym się modom i trendom dominującym w kulturze popularnej.

Tegoroczna edycja Forum rozpocznie się 25 listopada i potrwa tydzień; będzie on wypełniony projekcjami, spotkaniami z ludźmi kina i koncertami.

"Podczas uroczystego otwarcia 21. Forum Kina Europejskiego Orlen Cinergia zgromadzona w kinie Helios Sukcesja publiczność obejrzy najnowszy film Jana Jakuba Kolskiego +Las, 4 rano+. Krzysztof Majchrzak odtwarza w nim postać Forsta, którego najpierw poznajemy jako szefa tyrana w korporacji, a później żyjącego w ziemiance człowieka lasu. Przed projekcją aktor odbierze Złotego Glana, nagrodę przyznawaną twórcom niezależnym, z uporem przeciwstawiającym się modom i trendom dominującym w kulturze popularnej" - poinformowała PAP rzeczniczka Forum Dominika Kawczyńska.

Złotego Glana otrzyma także Jerzy Skolimowski, reżyser m.in. "Czterech nocy z Anną", "Essential Killing", "11 minut", tegoroczny zdobywca weneckiego Złotego Lwa za całokształt twórczości.

Jednym z gości Forum Kina Europejskiego będzie Tomasz Wasilewski - publiczność będzie mogła spotkać się z reżyserem i obejrzeć jego "Zjednoczone Stany Miłości", nagrodzone Srebrnym Niedźwiedziem za scenariusz na festiwalu w Berlinie.

W programie Orlen Cinergii - obok m.in. konkursu na filmowy debiut roku polski i zagraniczny - znalazła się również wyjątkowa, bo aż dziesięciogodzinna projekcja wszystkich części "Dekalogu" Krzysztofa Kieślowskiego, która odbędzie się w kościele Jezuitów przy ul. Sienkiewicza. Pierwsze odcinki poświęcone trzem pierwszym przykazaniom zostaną wyświetlone na głównym ołtarzu, a kolejne części w sali św. Krzysztofa.

Zaplanowano także wydarzenia przypominające wybitne postaci polskiego kina - autora zdjęć Krzysztofa Ptaka, producenta Gene'a Gutowskiego, filmoznawczyni Marii Kornatowskiej.

Motywem przewodnim tegorocznej Cinergii jest słowo "Relacje". Jak wyjaśnił wcześniej producent i pomysłodawca Forum Sławomir Fijałkowski, określenie to zawiera w sobie wszystko, co w kinie najistotniejsze; począwszy od dramaturgii, poprzez fabułę filmu konstruowaną w oparciu o wzajemny stosunek bohaterów, aż po relację między kinem a widzem.

Integralną częścią Cinergii będzie kamerTon - Konkurs Piosenki Filmowej. Publiczność pozna zdobywcę tytułu najlepszej tegorocznej piosenki filmowej 26 listopada w Teatrze Nowym; wydarzenie uświetni koncert Katarzyny Groniec.