"W tym roku obchodzimy kryształowy jubileusz naszej nagrody. Przez te lata statuetki norwidowskie otrzymało 68 twórców, którzy swoje życie i pracę artystyczną związali z Mazowszem" - powiedział podczas poniedziałkowej uroczystości w Zamku Królewskim w Warszawie wicemarszałek województwa mazowieckiego Wiesław Raboszuk. "W dotychczasowej historii nagrody tylko raz powtórzyło się nazwisko laureatki. Była to pani Danuta Szaflarska, która odebrała nagrodę w kategorii +teatr+ za rolę Babki w przedstawieniu +Daily Soup+ w Teatrze Narodowym oraz nagrodę +Dzieło życia+ za całokształt twórczości" - dodał.

Zdaniem Raboszuka świadczy to o "wielkim potencjale artystycznym Mazowsza" i o tym, "jak wielu znakomitych artystów: pisarzy, muzyków, plastyków, aktorów i reżyserów teatralnych realizuje na Mazowszu swoje pasje artystyczne".

Nagrodę za "Dzieło życia" otrzymał w tym roku Jan Kobuszewski. Jak powiedziała Małgorzata Komorowska, przewodnicząca kapituły w tej kategorii, "gdy podczas posiedzenia kapituły (...) wśród dwudziestu kilku nazwisk padło nazwisko Jana Kobuszewskiego, wszyscy się uśmiechnęli". "To jest najlepsza charakterystyka talentu tego niepowtarzalnego aktora" - podkreśliła. "Wywoływanie uśmiechu na twarzach Polaków to piekielnie trudne zadanie, a pan Jan Kobuszewski to potrafi" - zażartowała.

Jak przypomniała Komorowska, aktor za pierwszym razem nie dostał się do szkoły aktorskiej. Później, opowiadała, pracował w teatrach dramatycznych: Polskim i Narodowym w Warszawie. "Grał role nie wszystkie komediowe, ale wszystkie charakterystyczne. A jeżeli nawet nie, to cechy charakterystyczne postaciom, które tworzył, nadawał" - mówiła. "Grał w sztukach Szekspira, Moliera, w +Dziadach+ Mickiewicza (...). Był nieporównanym Rotmistrzem w +Damach i huzarach+ Fredry, stworzył kreację jako +Jan Maciej Karol Wścieklica+ w sztuce Witkacego" - dodała.

"Jednocześnie, jak tylko narodziła się telewizja, Kobuszewski zaczął się pokazywać na małym ekranie. Jak wyliczono, odbyło się to ponad 2 tys. razy. Występował w takich programach jak +Wielokropek+, +Kabaret Starszych Panów+, +Kabaret Olgi Lipińskiej+, +Kabaret Dudek+. (...) Na festiwalach teatralnych otrzymywał nagrody publiczności. Na Festiwalu Sztuk Przyjemnych w Łodzi otrzymał nagrodę dla najprzyjemniejszego aktora, na Festiwalu Dobrego Humoru w Gdańsku Błękitny Melonik Charliego" - podkreśliła.

Jan Kobuszewski Kazimierz Brusikiewicz - Dług

Podczas poniedziałkowej uroczystości nagrodę wręczono także w innych dziedzinach. W kategorii "literatura" nagrodzono Utę Przyboś za zbiór wierszy "Prosta". Wśród nominowanych byli także Maciej Hen za powieść "Solfatara" i Piotr Milewski za powieść "Z cukru był król".

Nagrodę w kategorii "muzyka" za organizację XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina otrzymał dyrektor Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina Artur Szklener. Konkurował z Anną Radziejewską, twórczynią Festiwalu Oper Barokowych "Dramma per musica" w Warszawie, oraz Adamem Strugiem i kwartetem Kwadrofonik - autorami płyty "Requiem ludowe".

Wyróżniono także Borisa Kudliczkę, scenografa oper w reż. Mariusza Trelińskiego "Powder her face" i "Salome", które miały premierę w zeszłym roku na scenie Teatru Wielkiego-Opery Narodowej. Artysta rywalizował w kategorii "sztuki plastyczne" z Martą Dziewańską, kuratorką zeszłorocznej wystawy Andrzeja Wróblewskiego "Recto/Verso" w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, a także z malarką Dorotą Grynczel, nominowaną za wystawę "Malarstwo olejne, tkanina unikatowa, rysunek, akwarela" (Galeria Test w Warszawie).

Za najważniejszego warszawskiego artystę teatralnego w zeszłym sezonie uznano Janusza Gajosa, który po ponad dwudziestu latach ponownie zagrał w "Mszy za miasto Arras", monodramie Teatru Narodowego. Innymi kandydatami do nagrody byli: Cezary Domagała (za reżyserię musicali "O dwóch takich, co ukradli księżyc" i "Alicja w krainie czarów", kolejno w Teatrach Rampa i Roma w Warszawie) i Maja Ostaszewska (rola Odetty de Crecy we "Francuzach", w spektaklu Teatru Nowego w Warszawie).

Nominowani do nagrody we wszystkich kategoriach otrzymali pamiątkowe medale, a laureaci okolicznościowe statuetki, dyplomy oraz 20 tys. złotych, a w przypadku nagrody "Dzieło życia" - 25 tys. złotych.

Z okazji jubileuszu Nagrody im. Cypriana Kamila Norwida przyznano także wyróżnienia specjalne. Marszałek województwa Adam Struzik przyznał medale "Pro Mazovia" dwóm członkom jury konkursowego, którzy są związani z inicjatywą od pierwszej edycji. Docenieni zostali Lech Śliwonik i Stanisław Wieczorek.

Nagroda im. Cypriana Kamila Norwida została ustanowiona w 2001 r. przez Samorząd Województwa Mazowieckiego. Przyznawana jest artystom tworzącym na Mazowszu za wybitne dzieło bądź kreację, powstałe w danym roku kalendarzowym w czterech kategoriach: literatura, muzyka, sztuki plastyczne, teatr. Od 2005 r. przyznawana jest także nagroda "Dzieło Życia", wręczana za całokształt pracy twórczej. Celem nagrody jest ukazywanie i promocja wybitnych dzieł i artystów tworzących na Mazowszu, przyczyniających się do wzrostu rangi regionu.

W poprzednich latach nagrodę otrzymali m.in. Gustaw Holoubek, Jacek Kasprzyk, Jan Englert, Jerzy Grzegorzewski, Leon Tarasewicz, Mirosław Bałka, Ernest Bryll i Janusz Drzewucki. Nagrodą „Dzieło życia” uhonorowani zostali z kolei np. Tadeusz Konwicki, Erwin Axer, Andrzej Łapicki, Jerzy Maksymiuk.