Maria Skłodowska-Curie, Wiera Gran i Wanda Wasilewska znalazły się wśród postaci, które przedstawią aktorzy w spektaklach tegorocznego XIV Ogólnopolskiego Przeglądu Monodramu Współczesnego. Impreza rozpocznie się w sobotę w Warszawie i potrwa do 28 sierpnia.

Do tegorocznej edycji konkursu zgłoszono około 40 spektakli, spośród których rada programowa (Aldona Machnowska-Góra, Monika Rejtner oraz Wojtek Zrałek-Kossakowski) po obejrzeniu wybrała 22 spełniające regulaminowe warunki, a następnie 9, które powalczą o tytuł najlepszego monodramu.

Jak przypomniała w rozmowie z PAP Małgorzata Skotnicka z agencji PR "Agencja Szum", przedstawienia zgłoszone w tym roku musiały spełniać kilka warunków: powstać w wyniku prac teatrów instytucjonalnych lub nieinstytucjonalnych, mieć premierę po 1 stycznia 2015r. oraz "być współczesnymi monodramami" - czyli "powstałymi na podstawie tekstów współczesnych lub interpretujących teksty klasyczne w nowoczesny sposób".

"Tegoroczna edycja przeglądu przebiegnie pod hasłem +Jaka jest twoja opowieść+. Zamysłem organizatorów jest, aby rywalizujące monodramy nawiązywały do bezpośrednich przeżyć, przemyśleń lub emocji twórców" - mówiła Skotnicka.

Przegląd rozpoczną pokazy towarzyszące. W sobotę i niedzielę widzowie zobaczą m.in. przedstawienie "toniejestpostawartystyczna" w reż. Anny Piotrowskiej, które zwyciężyło w poprzedniej edycji imprezy. W sztuce Teatru Studio Łukasz Pawłowski - w roli Reżysera i Aktora - złożył hołd Tadeuszowi Kantorowi, ale nie - jak piszą twórcy w opisie spektaklu - "w formie muzealnej rekonstrukcji czy pochwalnego pomnika, tylko żywego aktu twórczego w duchu kantorowskim".

Między 26 a 28 sierpnia będą się odbywać pokazy konkursowe. Spośród prezentowanych spektakli jury (Marta Malikowska, Jacek Poniedziałek, Witold Mrozek) wybierze najlepsze spektakle i wyznaczy nagrody (w puli jest 15 tys. złotych). O tytuł najlepszego spektaklu starać się będzie m.in. Robert Dudzik, który w spektaklu "Rok Ryszarda" w reż. Joanny Zdrady zagra króla Roberta III - "okrutnego, chorego na ciele i duszy, prowadzącego szokujący monolog na temat ideologii, polityki, hipokryzji i kompleksów, które doprowadzają świat do totalitaryzmu".

Prócz tego na scenie widzowie zobaczą spektakl "+1" w reż. Tomasza Leszczyńskiego wg monodramu rosyjskiego dramatopisarza, reżysera i aktora Jewgenijia Griszkowca. Sebastian Świerszcz zagra w nim niczym nie wyróżniającego się człowieka, którego "nikt nie zna, nikt o nim nic nie wie".

Mirella Rogoza-Biel wcieli się w Marię Skłodowską-Curie w spektaklu "Ja, Maria" w reż. Stanisława Miedziewskiego. Aktorka przedstawi losy noblistki, która - po decyzji o przyznaniu jej drugiej nagrody i ujawnieniu jej romansu z naukowcem Paulem Langvinem - otrzymała od Komitetu Noblowskiego list z prośbą o rezygnację z wzięcia udziału w ceremonii wręczenia nagrody. Agnieszka Płoszajska zagra z kolei Wierę Gran w "Jutro będzie za późno", sztuce w reż. Aleksandry Lis na podstawie tekstu Wiesławy Sujkowskiej.

Zobaczymy także spektakl "Mury Hebronu" w reż. Jana Jelińskiego powstały na podstawie powieści Andrzeja Stasiuka oraz "Wandę Wasilewską" - monodram oparty na biografii poetki i sowieckiej działaczki komunistycznej w reż. Aleksandry Skorupy, w wykonaniu Kamili Banasiak.

Pokazy spektakli będą odbywać się na scenach Teatru Studio oraz - w ramach sceny letniej - na Placu Defilad. Wstęp na wszystkie przedstawienia jest bezpłatny, wejściówki można odebrać w kasie Teatru Studio.

Szczegóły wydarzenia na stronie www.przegladmonodramu.pl

Organizatorem przeglądu jest Stowarzyszenie Teatru Konsekwentnego.