Łódź zaangażuje się w obchody Narodowego Dnia Czytania - w Muzeum Kinematografii znani łodzianie będą czytać fragmenty "Quo vadis", w Domu Literatury przygotowano prezentację dot. Henryka Sienkiewicza. Łodzian do czytania mają też zachęcać konne patrole straży miejskiej w strojach starożytnych rzymian.

W ramach Narodowego Czytania co roku wybierana jest inna lektura, której fragmenty czytane są publicznie przez znane osoby. W tym roku wybrano nagrodzoną Noblem powieść Henryka Sienkiewicza "Quo vadis".

"W tym roku miasto w szczególny sposób - bardziej niż w poprzednich pięciu edycjach - zaangażuje się w obchody Narodowego Czytania - akcji objętej patronatem prezydenta Andrzeja Dudy. Przygotowaliśmy wiele atrakcji, które rozpoczną się już 31 sierpnia. Finał akcji i czytanie +Quo Vadis+ Henryka Sienkiewicza odbędzie się 3 września w Muzeum Kinematografii" - mówił wiceprezydent Łodzi Krzysztof Piątkowski na konferencji prasowej we wtorek.

Ponieważ "Quo vadis" to powieść o początkach chrześcijaństwa z akcją rozgrywającą się w starożytnym Rzymie do lektury zachęcać będą łodzian "starożytni rzymianie" na koniach; w tej roli wystąpią strażnicy miejscy. Na ulicy Piotrkowskiej będzie ich można spotkać 31 sierpnia oraz 2 i 3 września.

"Narodowe Czytanie Sienkiewicza nieprzypadkowo odbywa się w Muzeum Kinematografii, ponieważ od trzech tygodni można oglądać u nas edukacyjną wystawę +Sienkiewicz sfilmowany+. Pokazujemy wszystkie ekranizacje prozy Sienkiewicza - a jest ich bardzo dużo, samo tylko +Quo vadis+ ekranizowane było 14 razy i to właściwie od początku istnienia kinematografii; jej zaranie to 1895 rok, a pierwszy króciutki film braci Lumiere inspirowany powieścią polskiego noblisty jest tylko o rok młodszy" - wyjaśniła dyrektor Muzeum Marzena Bomanowska.

Autorzy ekspozycji przedstawiają wiele mało znanych faktów dotyczących ekranizacji słynnych sienkiewiczowskich lektur, m.in. ciekawostką jest etiuda studenta łódzkiej Szkoły Filmowej z 1949 roku według "Janka Muzykanta", czy "Trylogia", w której rolę Skrzetuskiego odtwarza francuski aktor Pierre Brice - lepiej zapamiętany jako odtwórca roli Winnetou w serialu z lat 60.

Narodowe Czytanie w Muzeum rozpocznie się w południe 3 września - fragmenty "Quo vadis" będą czytać znani łodzianie m.in. aktor Kamil Maćkowiak. Zaplanowano także pokaz grupy rekonstrukcji historycznej Walhalla, połączony z prezentacją strojów oraz rynsztunku z epoki. Na zakończenie Muzeum przygotowało specjalną projekcję, na którą złożą się fragmenty ekranizacji "Quo Vadis" z różnych czasów oraz dokument poświęcony realizacji adaptacji przez Jerzego Kawalerowicza.

W obchody Narodowego Czytania włączy się także łódzki Dom Literatury. Dyrektor placówki Przemysław Owczarek poinformował, że 2 września wielbiciele książek będą mogli zapoznać się z prezentacją Łukasza Wojtczaka z Muzeum Sienkiewicza w Oblęgorku, poświęconą polskiemu nobliście. Analizę literaturoznawczą "Quo vadis" przedstawi Karolina Kołodziej.

"Będzie to analiza w kontekście nowoczesnych teorii m.in. dyskursu władzy, wskazująca, jak możemy współcześnie odczytywać Sienkiewicza. Okazuje się, że odpowiednio przeczytany może nam wiele o współczesności powiedzieć" - zaznaczył.

W organizację Narodowego Czytania włączyły się także miejskie biblioteki, które w swoich siedzibach przygotowały wystawy prezentujące m.in. różne wydania "Quo vadis", lalki ubrane w stroje rzymskie.

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez prezydenta RP od pięciu lat. Powstała, by popularyzować dzieła polskiej literatury i promować kulturę żywego słowa. W ubiegłym roku w całej Polsce "Lalkę" przeczytano w ponad 1600 miejscowościach.