Zwiedzanie statków rzecznych, spotkania z żeglarzami oraz koncerty zespołów folkowych i wodniackich odbędą się podczas ósmej edycji Dookoła Wody Festival – imprezy rozpoczynającej się w piątek w Sandomierzu (Świętokrzyskie).

Festiwal zaplanowano się w mieście położonym na skrzyżowaniu ważnych przed wiekami szlaków handlowych. Nazwa imprezy nawiązuje do przepływającej przez miasto Wisły, która przez stulecia była wykorzystywana do transportu towarów i przyczyniła się do rozwoju gospodarczego Sandomierza.

Wydarzenie zainauguruje w piątek wieczorem koncert w starym porcie, na nadwiślańskim Bulwarze im. Józefa Piłsudskiego, pt. „Fuzja Tradycji”.

Dawne ludowe kompozycje, ubrane w nowoczesne, rockowo-elektroniczne aranżacje, zaprezentuje zespół Krzikopa. Zabrzmi też muzyka grupy Cztery Refy, mającej w repertuarze m. in. szanty, pieśni morskie i wielorybnicze, ballady rybackie, pieśni o bitwach morskich, a także muzykę instrumentalną opartą na folklorze irlandzkim czy szkockim.

Reklama

W sobotę po południu w tym samym miejscu odbędą się prezentacje łodzi oraz statków wiślanych. Planowane są też rejsy.

Jak powiedział PAP dyrektor artystyczny festiwalu Grzegorz Świtalski, będzie można m. in. zwiedzać statek turystyczny „Syrenka” - największy spośród pływających w Sandomierzu. Dostępna będzie maszynownia obiektu. W jego wnętrzach przygotowano wystawę pokonkursową starych fotografii „Historią z Wisłą w tle”, zorganizowaną przez uczniów miejscowego liceum.

Reklama

Swoją łódź zaprezentują także wodniacy z Solca n. Wisłą (Mazowieckie). Przypłyną dwumasztowym „Flisakiem”, który reprezentował królową polskich rzek podczas Festiwalu Loary we francuskim Orleanie, we wrześniu 2015 r. „Ma piękne żagle. Nam się w głowie nie mieści, że po Wiśle kiedyś pływały taki statki” - ocenił Świtalski.

Wieczorem na scenie w Rynku Starego Miasta zaplanowano koncert pt. „Ludzie luźni”. Zagra wywodzący się z Sandomierza zespół Hambawenah - jedyna w Polsce grupą muzyczna, podtrzymująca tradycję dawnych kultur wodniackich kraju, a także prezentujący muzykę reggae zespół Wolni Ludzie z Kielc. Fani muzyki etnicznej nie powinni przegapić występu Kapeli ze Wsi Warszawa - grupy nagradzanych w kraju i za granicą artystów, od niemal 20 lat interpretujących w awangardowy sposób muzykę tradycyjną Mazowsza.

W niedzielę w Kinie „Starówka” zaplanowano spotkanie z uczestnikami spływu flisackiego z Ulanowa (Podkarpackie), do Gdańska. Wodniacy z miejscowości, która w XVII i XVIII w. była jednym z najważniejszych portów rzecznych w Polsce, zaprosili do Sandomierza przyjaciół, z którymi na przełamie maja i czerwca przepłynęli ponad 700 km Sanem i Wisłą, na długiej na ok. 70 metrów tratwie. Podczas spotkania zaplanowano dyskusje podróżnicze, będą pokazywane zdjęcia i nagrania filmowe z wyprawy.

Zdaniem Świtalskiego, wiślany flis był wydarzeniem na skalę europejską, bo nikt wciągu ostatnich 20 lat nie przepłynął w ten sposób najbardziej dzikiej rzeki kontynentu. „Nie zdajemy sobie sprawy z faktu, że Wisła jest najdzikszą rzeką w Europie i takich dużych ekspedycji rzecznych już się tu nie robi. Warto na to zwrócić uwagę” - podkreślił.

Organizowany od 2009 r. Dookoła Wody Festival poprzedziło sześć edycji Szantomierza - festiwalu piosenki wodniackiej. Festiwal ma stałą publiczność, przyjazd do Sandomierza specjalnie na imprezę planują także chętnie odwiedzjący to zabytkowe miasto turyści.

Organizatorami przedsięwzięcia są: Sandomierskie Centrum Kultury, Fundacja Kultury Ziemi Sandomierskiej i Urząd Miejski w Sandomierzu.