W X Konkursie Pianistycznym im. Ignacego Jana Paderewskiego, który odbędzie się w listopadzie w Bydgoszczy, wystąpi 56 pianistów z 19 krajów. Wśród uczestników znajdzie się siedmioro Polaków - poinformował dyrektor konkursu Henryk Martenka.

O udział w konkursie ubiegało się 164 pianistów z 32 krajów. Uczestnicy zostali wyselekcjonowani w trybie przesłuchań eliminacyjnych w Brescii (Włochy), Londynie, Moskwie, Nowym Jorku, Tokio, Warszawie i Wiedniu lub po przesłuchaniu płyt DVD.

W gronie jurorów byli profesorowie Jan Jirack von Arnim, Chistopher Hinterhuber, Wojciech Świtała, Stefan Wojtas, Władimir Owczinnikow, Edward Auer, Jeffrey Swann, Graham Scott, Fumiko Eguchi, którym przewodził dyrektor artystyczny konkursu prof. Piotr Paleczny.

Polskę na Konkursie Paderewskiego reprezentować będą Tymoteusz Bies, Elżbieta Bilicka, Jakub Kuszlik, Aleksandra Świgut, Adam Tomaszewski, Andrzej Wierciński i Tomasz Zając.

Konkurs przeznaczony jest dla pianistów urodzonych w latach 1994-2000. Z udziału wyłączone są osoby, które w ostatnich trzech latach kształciły się u któregoś z jurorów lub są z nim spokrewnione.

W trakcie eliminacji pianiści w ciągu pół godziny musieli wykonać dwie etiudy o charakterze wirtuozowskim (w tym jedną etiudę Fryderyka Chopina), dwie lub więcej części sonaty klasycznej (jednak zawsze z pierwszą częścią), jeden lub dwa utwory dowolne zróżnicowane pod względem stylu, niepochodzące jednak z okresu klasycyzmu.

10. Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Ignacego Jana Paderewskiego obędzie się w dniach 14 - 28 listopada; składać będzie się z dwóch etapów eliminacyjnych, półfinału i finału.

Pierwsza edycja Konkursu Paderewskiego, jeszcze o zasięgu ogólnopolskim, odbyła się w 1961 r. Zwycięzcą został 25-letni Jerzy Maksymiuk, później znany w świecie dyrygent i dyrektor orkiestr. Kolejne edycje ogólnopolskiego konkursu odbyły się w 1986 r. i 1994 r. W 1998 r. impreza zyskała rangę międzynarodową i odtąd odbywa się regularnie co trzy lata.

Zwycięzcami ostatnich edycji konkursu zostali: w 2007 r. - Nikita Mndojanc (Rosja), w 2010 r. - Eduard Kunc (Rosja), w 2013 r. - Zheeyoung Moon (Kora Południowa).

Organizatorem konkursu jest Towarzystwo Muzyczne im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy.