Jedna z najsłynniejszych wokalistek soul Macy Gray wystąpi w środę na dziedzińcu Zamku Książąt Pomorskich w ramach Szczecin Music Fest. Będzie to jedyny koncert artystki w Europie.

"Chrypliwy i ciepły głos to główne atuty wokalistki" – powiedział w rozmowie z PAP organizator festiwalu Dariusz Startek. "Pojawienie się w 1999 roku debiutanckiego krążka Macy Gray było świeżym oddechem dla muzyki soul i wielkim światowym sukcesem. W jej twórczości nie brakuje elementów rocka czy hip hopu" – zauważył.

Jak podkreślił, artystka przyciąga bardzo szeroką publiczność. "Jest szanowana przez ortodoksyjnych słuchaczy czarnej muzyki, ale jednocześnie występowała na jednej scenie z zespołem Red Hot Chili Peppers czy Carlosem Santaną" - podkreślił.

Startek zapewnił, że szczecińska publiczność usłyszy największe przeboje amerykańskiej wokalistki, nie zabraknie również utworów innych artystów w jej aranżacjach. "W 2012 r. Macy Gray nagrała specjalny album z coverami. Niektórzy oczekują, że na koncercie usłyszymy słynny utwór +Creep+ z repertuaru zespołu Radiohead" – powiedział.

Na scenie Zamku Książąt Pomorskich Macy Gray wystąpi z czterema muzykami, z którymi pracowała przy ostatnich dwóch albumach. "Można spodziewać się mocnego, energetycznego scenicznego show" – zaznaczył organizator.

Macy Gray urodziła się jako Natalie Renee McIntyre. Sukcesem był jej debiutancki album "On How Life Is", wydany w 1999 r., oraz promujący go singiel "I Try". Płyta sprzedała się w ponad 10 mln egzemplarzy na całym świecie i zyskała status potrójnej platyny. Na swym koncie artystka ma 7 albumów i ponad 25 mln sprzedanych płyt.

Wokalistka otrzymała 5 nominacji do Nagrody Grammy, raz zdobyła tę nagrodę. Jest również laureatką nagrody MTV Video Music Awards i dwukrotnie Brit Awards.

Współpracowała m.in. z Eryką Badu, Johnem Frusciante i Black Eyed Peas. Zagrała w kilku filmach. W 2005 r. otworzyła własną szkołę muzyczną The Macy Gray Music Academy w Los Angeles.

Ostatni koncert w ramach Szczecin Music Fest odbędzie się 12 listopada br. w Azoty Arenie, gdzie wystąpi Katie Melua. Na scenie wokalistce towarzyszyć będzie 20-osobowy żeński chóru z Gruzji, który wykonuje ludowy śpiew polifoniczny.

Szczecin Music Fest prezentuje world music i jazz na najwyższym światowym poziomie i promuje nowe zjawiska w obrębie tej stylistyki. Na szczecińskich scenach w ramach festiwalu wystąpili tacy artyści jak m.in.: Cesaria Evora, Susan Vega, Manhattan Transfer, Chris Botti, Melody Gardot, Herbie Hancock, Yasmin Levy czy Mariza.