Fryzjerstwo, moda i muzyka będą przez trzy dni królować w Sieradzu, gdzie w piątek rozpoczyna się Open Hair Festival. To ósma edycja wydarzenia, którego patronem jest honorowy obywatel Sieradza Antoine Cierplikowski, zwany "królem fryzjerów i fryzjerem królów".

"Open Hair to inicjatywa budowana na postawie człowieka, który promował Sieradz - +króla fryzjerów i fryzjera królów+ Antoine'a Cierplikowskiego. Zaczynamy w piątek konferencją w Teatrze Miejskim dotyczącą budowania marki Sieradza pod intrygującym tytułem +Z prądem czy pod prąd?+. A wieczorem bawimy się na rynku, gdzie w ramach sceny offowej będziemy prezentować muzykę dla koneserów" - zapowiedział prezydent Sieradza Paweł Osiewała.

W ciągu dwóch kolejnych dni zaplanowano szereg wydarzeń inspirowanych postacią Antoine'a, który był nie tylko fryzjerem, lecz również kreatorem stylu, makijażu i ubioru, osobą nadzwyczaj kreatywną i ekscentryczną.

"W sobotę przyjmiemy wyjątkowego gościa, który jest zachwycony postacią Cierplikowskiego i który obecnie czesze najważniejsze głowy na świecie i kreuje trendy w świecie fryzjerstwa - w namiocie sferycznym przed teatrem mieszkańcy będą mogli spotkać się ze stylistą magazynu Vogue Laurentem Philipponem. Mistrz fryzjerstwa z Francji będzie w Sieradzu prezentował swoje stylizacje, publiczność obejrzy też poświęcony mu film" - dodał Osiewała.

Nieodłączną częścią Festiwalu, organizowanego od 2009 r., jest Konkurs Uczniów Fryzjerstwa im. Antoine'a Cierplikowskiego, który w tym roku odbędzie się po raz 32. "To konkurs, który jeszcze za życia zainicjował sam Cierplikowski; zawsze uczestniczy w nim kilkaset osób z całej Polski. W tym roku specjalną statuetkę przygotowano dla barberów, czyli fryzjerów zajmujących się pielęgnacją męskiego zarostu" - zaznaczył prezydent Sieradza.

Muzycznymi gwiazdami Open Hair Festivalu będą - w sobotę - Afromental i zwycięzca ubiegłorocznego Festiwalu Eurowizji Mans Zelmerlow, a w niedzielę - Organek i Dawid Podsiadło. Publiczność będzie mogła obejrzeć m.in. pokaz kolekcji Studentów Ubioru łódzkiej ASP oraz wziąć udział w konkursie na stylizację.

Wydarzeniami towarzyszącymi Festiwalowi są dwie wystawy prezentowane w Muzeum Okręgowym w Sieradzu. Ekspozycja "Cierplikowski/Dunikowski. Przyjaciele" składa się z rzeźb, obrazów, fotografii i szkiców ukazujących przyjaźń Antoine'a z rzeźbiarzem Xawerym Dunikowskim. Natomiast "Szkatułki kobiecych sekretów" to zbiór damskich torebek - od biedermaieru do projektów Elsy Schiaparelli - z kolekcji Adama Leja.

Antoni Antoine Cierplikowski urodził się w 1886 w Sieradzu. W Łodzi uczył się zawodu fryzjera, skąd - uciekając przed służbą wojskową - trafił do Paryża. W pierwszej połowie ubiegłego stulecia był jednym z najsłynniejszych na świecie mistrzów grzebienia i kreatorów stylu, znanym m.in. jako autor fryzury "chłopczycy".

Wśród klientek Antoine'a były najsłynniejsze aktorki i artystki tamtych czasów: Marlena Dietrich, Greta Garbo, Josephine Baker, Pola Negri, Isadora Duncan, Mata Hari, Brigitte Bardot; z jego usług korzystało w sumie sześć koronowanych głów. Od 1938 roku pracował też w Stanach Zjednoczonych, gdzie m.in. czesał Eleonorę Roosevelt, żonę prezydenta USA.

Starsi mieszkańcy Sieradza do dziś wspominają jego ekscentryczne zwyczaje, m.in. spał w szklanej trumnie, zasypywał Sieradz kwiatami zrzucanymi z helikoptera. Zmarł w 1976 r. i został pochowany w Sieradzu.