Indeks z wpisem ks. dr. Karola Wojtyły ofiarowała Muzeum Domu Rodzinnego Jana Pawła II w Wadowicach Elżbieta Orlicka, która w latach 50. studiowała w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim – poinformowała we wtorek rzecznik wadowickiej placówki Maria Budzińska.

"To pierwszy taki eksponat w naszych zbiorach. Wkrótce zostanie wyeksponowany w części ekspozycji nazwanej +Krakowie, dziękuję ci+, która obejmuje czas od przyjazdu do tego miasta w 1938 r. aż do 1978 r." – poinformowała Budzińska.

Elżbieta Orlicka, pod panieńskim nazwiskiem Śledź, studiowała na wydziale Filozofii Chrześcijańskiej KUL. Specjalizowała się w filozofii praktycznej. „W I i II trymestrze w roku akademickim 1955-56 uczęszczała na zajęcia z historii doktryn etycznych, które prowadził ks. dr Karol Wojtyła. Stąd w jej indeksie dwa jego wpisy potwierdzające udział w wykładach. Pani Elżbieta przekazała Domowi Rodzinnemu Jana Pawła II także swoją odznakę KUL” – dodała Maria Budzińska.

Po studiach Elżbieta Olicka znalazła pracę w Zakładach Automatyzacji i Mechanizacji Przemysłu Metali Nieżelaznych ZAM w Kętach koło Bielska-Białej. Po latach wspominała, że pracodawca niejednokrotnie czynił jej wyrzuty z powodu studiów na katolickiej uczelni.

Pamiątki do wadowickiego Muzeum przywiozła córka niegdysiejszej studentki, Dorota.

Muzeum mieści się w kamienicy, w której mieszkali Wojtyłowie, a w 1920 r. urodził się Karol Wojtyła. Powstało w 1984 r. W 2010 r. rozpoczęła się jego przebudowa; ponownie zostało otwarte 9 kwietnia 2014 r.

Ekspozycja jest opowieścią o Karolu Wojtyle - od urodzenia do śmierci. Jej sercem jest mieszkanie Wojtyłów. To pierwsza ekspozycja narracyjna o Janie Pawle II na świecie. Zobaczyć można m.in. elementy oryginalnego wyposażenia mieszkania Wojtyłów i osobiste rzeczy papieża. Wśród eksponatów jest pistolet, z którego Ali Agca strzelał do Jana Pawła II.