Trio jazzowe, prowadzone przez austriackiego pianistę Davida Helbocka wystąpi w sobotę na Rynku Starego Miasta w Warszawie w ramach 22. Międzynarodowego Plenerowego Festiwalu Jazz Na Starówce. Towarzyszyć mu będzie skrzypek Simon Frick.

Helbock jest jednym z najbardziej zapracowanych austriackich muzyków jazzowych - występuje ze swoim trio, a także z ensemble David Helbock's Random/ Control oraz jako solista. Poza działalnością pod własnym szyldem, Helbock zagrał na albumie "The Jazz Composers Orchestra - Update" austriackiego kompozytora i trębacza Michaela Mantlera.

Jak podkreślają organizatorzy festiwalu Jazz Na Starówce, artysta "prowadzi szeroką działalność koncertową na świecie, także z zespołami smyczkowymi i orkiestrami w Szwecji, Austrii, Niemczech. Zespół bardzo ciekawie przekracza granice gatunkowe, wirtuozersko i z dowcipem porusza się po wszystkich stylach jazzu, klasyki i muzyki ludowej".

Austriak jest laureatem wielu konkursów pianistycznych, m.in. Jazzpianosolo Competition w Montreux (2007, 2010), a w 2011 r. pianista został wyróżniony przez władze austriackie nagrodą "Outstanding Artist Award fuer Musik", przyznawaną najwybitniejszym austriackim artystom. Helbock był także zwycięzcą konkursu New Generation w Staubingu w 2006 r. czy zdobywcą nagrody Podiumspreis Liechtenstein w 2007 r.

Jednym z największych artystycznych wyzwań, jakie młody, 32-letni muzyk postawił przed sobą jest kompozytorski projekt "Personal Realbook" (2010), w ramach którego przygotował płytę pisząc jeden utwór dziennie przez cały rok. Helbocka zainspirował do tej pracy przykład brazylijskiego kompozytora i multiinstrumentalisty Hermeto Pascoala, który podobną pracę wykonał między 1996 a 1997 rokiem, przygotowując album "Calendario do Som".

Podczas koncertu w Warszawie Helbockowi towarzyszyć będzie zespół w składzie: Simon Frick (skrzypce elektryczne), Raphael Preuschl (ukulele basowe) oraz Reinhold Schmoelzer (perkusja).

Festiwal Jazz na Starówce potrwa do 27 sierpnia, koncerty odbywają się w soboty na Rynku Starego Miasta w Warszawie. W tym roku dla warszawskiej widowni zagrają m.in. Greg Osby, Sławek Jaskułke Trio, Cyrus Chesnut Trio feat. Buster Williams and Lenny White, Adam Bałdych Trio and Helgie Lien Trio oraz Antonio Serrano Flame and Co. Quartet. Szczegóły dotyczące tegorocznej odsłony Jazzu Na Starówce dostępne są na stronie internetowej festiwalu - www.jazznastarowce.pl