Tegorocznym instrumentem festiwalu jest Casio Grand Hybrid – niesamowity instrument, który swoją premierę miał w 2015 r. Flagowe pianino z linii Celviano wyróżnia się na rynku nie tylko fortepianową klawiaturą zbudowaną przez znaną markę fortepianów C. Bechstein, ale przede wszystkim szeroko rozbudowanymi możliwościami strojenia i intonacji instrumentu, które każdemu grającemu dają komfort dopasowania brzmienia i mechaniki do indywidualnych oczekiwań w ciągu kilku minut.

To niezwykle praktyczny instrument na wydarzeniu takim jak festiwal, gdzie pianiści grają jeden po drugim – powiedział Witold Wnuk, dyrektor festiwalu. – Tradycyjnie wszyscy graliby na tak samo nastrojonym instrumencie, bo każda intonacja oznaczałaby minimum kilkudzisięciominutową przerwę, a to niemożliwe. Grand Hybrid pozwala nam na zaoferowanie pianistom występu na indywidualnie przygotowanym instrumencie, tak jakby był to ich prywatny koncert.

Hybryda Casio zabrzmi na wszystkich recitalach odbywających się w Harris Piano Jazz Bar oraz podczas imprez plenerowych, w tym Krakowskiej Nocy Jazzu. Podczas festiwalu na Grand Hybrid zagrają m.in.: Paweł Kaczmarczyk, Wojciech Groborz, Stanley Breckenbridge, Dominik Wania, Kuba Płużek, Piotr Wyleżoł, Adam Niedzielin i Michał Wierba.

Letni Festiwal Jazzowy w Piwnicy pod Baranami został zorganizowany po raz pierwszy w 1996 r. w trakcie obchodów 40-lecia Piwnicy pod Baranami. Twórca i dyrektor festiwalu Witold Wnuk zainspirowany przez legendarnego Piotra Skrzyneckiego przedstawił w lipcu całomiesięczną serię codziennych koncertów w Piwnicy. Z roku na rok festiwal powiększał swoją formułę, prezentując oprócz codziennych koncertów w Piwnicy pod Baranami także koncerty w Filharmonii, Operze Krakowskiej, Radio Kraków, Centrum Manggha, ICE Krakow, Centrum Kijów i wszystkich klubach jazzowych Krakowa. Od roku 2000 organizowane są wielkie plenerowe koncerty i wydarzenia, jak Niedziela Nowoorleańska i Noc Jazzu. Obecnie festiwal jest największym polskim festiwalem jazzowym i jednym z większych w Europie.