3 lipca rozpoczął się 21. Letni Festiwal Jazzowy Piwnicy pod Baranami. W ramach trwającego miesiąc wydarzenia odbędzie się ponad 50 recitali. Koncerty, podczas których usłyszeć będzie można śmietankę polskiego jazzu oraz artystów zagranicznych, potrwają aż do 23 lipca, gdy festiwal zwieńczy swoim występem Adam Bałdych, a przy pianinie zasiądzie Paweł Kaczmarczyk.

Tegorocznym instrumentem festiwalu jest Casio Grand Hybrid – niesamowity instrument, który swoją premierę miał w 2015 r. Flagowe pianino z linii Celviano wyróżnia się na rynku nie tylko fortepianową klawiaturą zbudowaną przez znaną markę fortepianów C. Bechstein, ale przede wszystkim szeroko rozbudowanymi możliwościami strojenia i intonacji instrumentu, które każdemu grającemu dają komfort dopasowania brzmienia i mechaniki do indywidualnych oczekiwań w ciągu kilku minut.

To niezwykle praktyczny instrument na wydarzeniu takim jak festiwal, gdzie pianiści grają jeden po drugim – powiedział Witold Wnuk, dyrektor festiwalu. – Tradycyjnie wszyscy graliby na tak samo nastrojonym instrumencie, bo każda intonacja oznaczałaby minimum kilkudzisięciominutową przerwę, a to niemożliwe. Grand Hybrid pozwala nam na zaoferowanie pianistom występu na indywidualnie przygotowanym instrumencie, tak jakby był to ich prywatny koncert.

Hybryda Casio zabrzmi na wszystkich recitalach odbywających się w Harris Piano Jazz Bar oraz podczas imprez plenerowych, w tym Krakowskiej Nocy Jazzu. Podczas festiwalu na Grand Hybrid zagrają m.in.: Paweł Kaczmarczyk, Wojciech Groborz, Stanley Breckenbridge, Dominik Wania, Kuba Płużek, Piotr Wyleżoł, Adam Niedzielin i Michał Wierba.

Letni Festiwal Jazzowy w Piwnicy pod Baranami został zorganizowany po raz pierwszy w 1996 r. w trakcie obchodów 40-lecia Piwnicy pod Baranami. Twórca i dyrektor festiwalu Witold Wnuk zainspirowany przez legendarnego Piotra Skrzyneckiego przedstawił w lipcu całomiesięczną serię codziennych koncertów w Piwnicy. Z roku na rok festiwal powiększał swoją formułę, prezentując oprócz codziennych koncertów w Piwnicy pod Baranami także koncerty w Filharmonii, Operze Krakowskiej, Radio Kraków, Centrum Manggha, ICE Krakow, Centrum Kijów i wszystkich klubach jazzowych Krakowa. Od roku 2000 organizowane są wielkie plenerowe koncerty i wydarzenia, jak Niedziela Nowoorleańska i Noc Jazzu. Obecnie festiwal jest największym polskim festiwalem jazzowym i jednym z większych w Europie.