W wieku 77 lat zmarł w Stanach Zjednoczonych reżyser i laureat Oskara Michael Cimino - poinformowała w niedzielę agencja Associated Press. Cimino był twórcą takich filmów, jak "Łowca jeleni" czy "Wrota niebios".

AP podkreśla, że przyczyna śmierci reżysera jest na razie nieznana. Ciało Cimino znaleziono w jego mieszkaniu w Beverly Hills.

Cimino urodził się w Nowym Jorku; wychowywał się na Long Island.

Największą sławę i statuetkę Oskara przyniósł mu dramat wojenny z 1978 roku "Łowca jeleni". Poza nagrodą dla najlepszego reżysera otrzymał także cztery inne Oskary, w tym dla najlepszego filmu.

"Nasza wspólna praca była czymś, co zawsze będę pamiętał. Będzie nam go brakować" - napisał w oświadczeniu aktor Rober De Niro, który grał w "Łowcy jeleni". Przez niektórych krytyków film ten uznawany był za najlepszy amerykański obraz od czasów "Ojca chrzestnego".

Jak zwraca uwagę AP, kariera Cimino zatrzymała się w 1980 roku, w którym zrealizował western "Wrota niebios". Film otrzymał słabe recenzje i przyniósł finansowe straty. Również późniejsze jego dzieła nie powtórzyły sukcesu "Łowcy jeleni".