"Publiczność w Łodzi nas przyjęła – najpierw ostrożnie, ale potem z każdym dniem było coraz lepiej. Nasz festiwal ma bardzo szeroki zasięg; oprócz tego, że pokazaliśmy w Łodzi ponad 150 filmów, to jeszcze prezentowaliśmy je w ponad 20 miastach woj. łódzkiego i wielkopolskiego" - podkreślił twórca Festiwalu Jan A.P. Kaczmarek ze sceny łódzkiego Teatru Wielkiego.
Zaprojektowana przez rektora warszawskiej ASP Adama Myjaka statuetka Złotej Arki przyznana została Kleberowi Mendonce Filho za film "Aquarius", w którym główną rolę zagrała znana brazylijska aktorka Sonia Braga.
Wyróżnienie w międzynarodowym konkursie filmowym otrzymał Asaph Polonsky z Izraela za "Dzień po żałobie", natomiast publiczność nagrodziła film "Viva", w reż. Paddy'ego Breathnah'a.
Złota Arka dla najlepszego polskiego filmu krótkometrażowego powędrowała do Marcina Podolca za film "Dokument".
Publiczność gali poznała także laureatów dwóch wyjątkowych w skali globalnej konkursów dla młodych kompozytorów. Jak wyjaśnił Jan A.P. Kaczmarek, Transatlantyk Instant Composition Contest to jedyny na świecie konkurs, w którym młodzi kompozytorzy muszą natychmiast stworzyć muzykę do oglądanego ok. 5-minutowego obrazu.
"To wymaga intuicji, sztuki przewidywania, co się może wydarzyć – bardziej instynktem niż rozumem – i techniki pianistycznej" - dodał.
W tej konkurencji najlepszy okazał się Sebastian Zawadzki. Wspólnie z pozostałymi laureatami: Tomaszem Wielechowskim, Anną Rocławską-Musiałczyk, Hanną Raniszewską i Witalijem Kyianytsią w trakcie gali wziął udział w widowiskowej sztafecie polegającej na spontanicznym tworzeniu muzyki do wyświetlanego filmu.
Drugi konkurs kompozytorski - Transatlantyk Film Music Competition - wygrał Jeffrey van Rossum z Holandii. Wyzwanie polegało na opracowaniu w najdrobniejszych szczegółach muzyki i ścieżki dźwiękowej do fragmentu filmu animowanego, udostępnionego wcześniej przez organizatorów.
PGNiG Transatlantyk Festival to wydarzenie poświęcone muzyce, sztuce filmowej i edukacji filmowej. W repertuarze tegorocznej edycji znalazło się ponad 150 filmów, w tym najnowsze produkcje prezentowane niedawno w Cannes.
Wiele festiwalowych seansów wzbogacono o dyskusje po pokazach. W ramach Festiwalu odbywały się warsztaty, wydarzenia muzyczne, kulinarne i edukacyjne.
Była to pierwsza edycja PGNiG Festiwalu Transatlantyk zorganizowana w Łodzi; poprzednie odbywały się w Poznaniu. Po raz pierwszy impreza miała sponsora tytularnego - Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo.
PAP była patronem medialnym festiwalu.