Film "Aquarius", który wyreżyserował Kleber Mendonca Filho z Brazylii, otrzymał Złotą Arkę PGNiG Transatlantyk Festivalu. Werdykt ogłoszono na uroczystej gali finałowej szóstej edycji Festiwalu, który w tym roku po raz pierwszy odbywał się w Łodzi.

"Publiczność w Łodzi nas przyjęła – najpierw ostrożnie, ale potem z każdym dniem było coraz lepiej. Nasz festiwal ma bardzo szeroki zasięg; oprócz tego, że pokazaliśmy w Łodzi ponad 150 filmów, to jeszcze prezentowaliśmy je w ponad 20 miastach woj. łódzkiego i wielkopolskiego" - podkreślił twórca Festiwalu Jan A.P. Kaczmarek ze sceny łódzkiego Teatru Wielkiego.

Zaprojektowana przez rektora warszawskiej ASP Adama Myjaka statuetka Złotej Arki przyznana została Kleberowi Mendonce Filho za film "Aquarius", w którym główną rolę zagrała znana brazylijska aktorka Sonia Braga.

Wyróżnienie w międzynarodowym konkursie filmowym otrzymał Asaph Polonsky z Izraela za "Dzień po żałobie", natomiast publiczność nagrodziła film "Viva", w reż. Paddy'ego Breathnah'a.

Złota Arka dla najlepszego polskiego filmu krótkometrażowego powędrowała do Marcina Podolca za film "Dokument".

Publiczność gali poznała także laureatów dwóch wyjątkowych w skali globalnej konkursów dla młodych kompozytorów. Jak wyjaśnił Jan A.P. Kaczmarek, Transatlantyk Instant Composition Contest to jedyny na świecie konkurs, w którym młodzi kompozytorzy muszą natychmiast stworzyć muzykę do oglądanego ok. 5-minutowego obrazu.

"To wymaga intuicji, sztuki przewidywania, co się może wydarzyć – bardziej instynktem niż rozumem – i techniki pianistycznej" - dodał.

W tej konkurencji najlepszy okazał się Sebastian Zawadzki. Wspólnie z pozostałymi laureatami: Tomaszem Wielechowskim, Anną Rocławską-Musiałczyk, Hanną Raniszewską i Witalijem Kyianytsią w trakcie gali wziął udział w widowiskowej sztafecie polegającej na spontanicznym tworzeniu muzyki do wyświetlanego filmu.

Drugi konkurs kompozytorski - Transatlantyk Film Music Competition - wygrał Jeffrey van Rossum z Holandii. Wyzwanie polegało na opracowaniu w najdrobniejszych szczegółach muzyki i ścieżki dźwiękowej do fragmentu filmu animowanego, udostępnionego wcześniej przez organizatorów.

PGNiG Transatlantyk Festival to wydarzenie poświęcone muzyce, sztuce filmowej i edukacji filmowej. W repertuarze tegorocznej edycji znalazło się ponad 150 filmów, w tym najnowsze produkcje prezentowane niedawno w Cannes.

Wiele festiwalowych seansów wzbogacono o dyskusje po pokazach. W ramach Festiwalu odbywały się warsztaty, wydarzenia muzyczne, kulinarne i edukacyjne.

Była to pierwsza edycja PGNiG Festiwalu Transatlantyk zorganizowana w Łodzi; poprzednie odbywały się w Poznaniu. Po raz pierwszy impreza miała sponsora tytularnego - Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo.

PAP była patronem medialnym festiwalu.