Na Scenie Przodownik sztuka młodego dramatopisarza Jacka Góreckiego „Coming out”, to wyprawa w świat brutalnej liryki i przeklętej miłości. Trzy monologi zranionych kobiet – młodej, dojrzałej, przejrzałej – przepełniają uczucia mocne i jednoznaczne. Ich dramaturgia jest prosta: błysk, potem upadek w ciemność, a wreszcie rozpamiętywanie. Sztuka dowodzi twierdzenia: „Prawdziwa miłość jest w gruncie rzeczy nieosiągalna”. A może tylko: „prawdziwa wzajemność”? Bo miłość trwa po swym zgonie i zmienia się w coś innego. W co? O tym właśnie mówi Coming out. Spektakl reżyseruje Aleksandra Popławska, na scenie: Krystyna Tkacz, Agnieszka Wosińska i Anna Gorajska. Prapremiera 8 lipca 2016.

Kameralnie i z rozmachem

To był bardzo pracowity sezon w Dramatycznym, a jego efekty możemy zobaczyć na Letnim Przeglądzie. W repertuarze Sceny na Woli sztuka o twórcach psychoterapii - Freudzie, Jungu i Sabinie Spielrein („Niebezpieczna metoda”) Christophera Hamptona oraz najnowszy dramat Tadeusza Słobodzianka „Niedźwiedź Wojtek” w reżyserii Ondreja Spišaka (Michał Piela w roli niedźwiedzia). Na Scenie Gustawa Holoubka Szekspirowski thriller polityczny, czyli „Miarka za miarkę” w reżyserii Oskarasa Koršunovasa i współczesnym przekładzie Piotra Kamińskiego oraz słynny musical „Cabaret”, który opowiada o czasach boskiej dekadencji przedwojennego Berlina (Krzysztof Szczepaniak jako Mistrz Ceremonii). Na Scenie Haliny Mikołajskiej kameralne monologi w „Kobietach bez znaczenia” Alana Bennetta (grają Halina Łabonarska i Małgorzata Niemirska) i sztuka Justyny Bargielskiej „Moja pierwsza śmierć w Wenecji” z Adamem Ferencym w głównej roli. W Przodowniku „Obrzydliwcy” według Davida Fostera Wallece’a w reżyserii Marka Kality, czyli „wszystko, co chcielibyście dowiedzieć się o mężczyznach, ale boicie się zapytać oraz opowieść o miłości w czasach prześladowań (kultowa sztuka „Bent” Martina Shermana).

Ostatnia szansa

Lipiec to również czas pożegnań. Na Letnim Przeglądzie po raz ostatni można zobaczyć klasyk teatru absurdu - „Nosorożca” Ionesco (w głównej roli Paweł Domagała), „Kupca weneckiego” Szekspira, dramat o czterech pokoleniach kobiet i wódce („Gardenia” Elżbiety Chowaniec) oraz współczesną wersję legendy o Królu Arturze i Rycerzach Okrągłego Stołu („Merlin. Inna historia” Tadeusza Słobodzianka).

Komedie z przekazem

Festiwal to również dobry czas na lżejszy repertuar. Dramatyczny zaprasza na inteligentne komedie jak „Letnie osy kąsają nas nawet w listopadzie” Iwana Wyrypajewa (w obsadzie m.in. Katarzyna Herman) „Exterminator. Komedia muzyczna” Przemka Jurka o zespole rockowym, który nie zawsze może decydować o swoim repertuarze, czy historię trójkąta miłosnego w sztuce „Biedny Ja Suka i Jej Nowy Koleś” Michała Walczaka. Zobaczymy również tragikomedie Hanocha Levina o starości („Romantycy” z Małgorzatą Niemirską, Zdzisławem Wardejnem, Władysławem Kowalskim) oraz „Wzrusz moje serce” o miłości naiwnego Lamki (Waldemar Barwiński) do rozrywkowej piosenkarki (Agata Wątróbska).
Ponadto między innymi sztuki Sofoklesa („Król Edyp”), Sartre’a („Bez wyjścia”), „Don Juan” Moliera i Bergmana wyróżniona Nagrodą Nike „Nasza klasa” Tadeusza Słobodzianka, „Absolwent” z Agnieszką Warchulską jako Panią Robinson adaptacja kultowych powieści Antoniego Libery „Madame” i „Noc żywych Żydów” Igora Ostachowicza. Na wszystkich scenach Teatru Dramatycznego będzie można też zobaczyć w sumie piętnaście tytułów z angielskimi napisami.

Letni Przegląd Teatru Dramatycznego zacznie się 1 lipca i potrwa do 30 lipca.
Cały repertuar na stronie: teatrdramatyczny.pl >>>