Rosyjski Państwowy Akademicki Kameralny Chór z Moskwy zwyciężył w najbardziej prestiżowej kategorii chórów zawodowych podczas 35. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Cerkiewnej "Hajnówka 2016" w Białymstoku. Nagrody przyznano też w czterech innych kategoriach.

Wyniki festiwalu, uchodzącego za jedną z najważniejszych na świecie imprez prezentujących i popularyzujących muzykę cerkiewną, ogłoszono w niedzielę po południu, przed kończącym festiwal koncertem galowym.

W przesłuchaniach konkursowych tegorocznej edycji, które trwały od czwartku do soboty, wzięły udział 33 chóry amatorskie i zawodowe z szesnastu krajów, m.in. z Polski, Łotwy, Macedonii, Słowacji, Białorusi, Bułgarii, Rosji, a nawet Zjednoczonych Emiratów Arabskich czy Australii.

Międzynarodowe jury przyznało nagrody w pięciu kategoriach: chórów parafialnych, amatorskich świeckich, dziecięco-młodzieżowych, chórów uczelni muzycznych oraz chórów zawodowych.

W kategorii chórów parafialnych pierwsze miejsce przyznano chórowi diecezji australijsko-nowozelandzkiej z Sydney. Wśród amatorskich świeckich zwyciężyli Polacy - chór Politechniki Gdańskiej, zaś w grupie chórów dziecięco-młodzieżowych - rosyjski chór Radost z Moskwy. Wśród chórów uczelni muzycznych najlepszym okazał się chór Rosyjskiej Akademii Muzyki im. Gniesinych z Moskwy.

W uważanej za najbardziej prestiżową - kategorii chórów zawodowych - pierwszą nagrodę jurorzy przyznali również artystom z Moskwy - tamtejszemu Państwowemu Akademickiemu Kameralnemu Chórowi.

Istnieje on od 1972 roku i uważany jest za jeden z najlepszych zespołów chóralnych w Europie. Ma w repertuarze m.in. utwory zachodnioeuropejskich klasyków ale i innowacyjną twórczość współczesnych kompozytorów, od dawna prezentuje muzykę cerkiewną. Z koncertami rzadko wykonywanych utworów rosyjskich kompozytorów występował na wszystkich kontynentach, z wyjątkiem Australii.

W poszczególnych kategoriach przyznano też drugie i trzecie miejsca oraz wyróżnienia.

W ocenie jury, poziom tegorocznego festiwalu był bardzo wysoki. Zwróciło ono uwagę na różnorodność wykonawców i duże zainteresowanie publiczności wszystkimi przesłuchaniami konkursowymi w sali koncertowej Opery i Filharmonii Podlaskiej przy ul. Podleśnej w Białymstoku.

Międzynarodowy Festiwal Muzyki Cerkiewnej organizowany był początkowo w Hajnówce, która wciąż pozostaje w jego nazwie, a od 2003 roku - w Białymstoku. Według wyliczeń organizatorów z Fundacji "Muzyka Cerkiewna", od pierwszej edycji tej imprezy wzięło w niej udział łącznie blisko 780 chórów z 37 krajów.

Województwo podlaskie uważane jest za centrum prawosławia w Polsce. W maju odbywają się tam dwa festiwale muzyki cerkiewnej. W poprzednią sobotę w Hajnówce zakończyły się Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej, którym patronuje Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny.