12 ubiegłorocznych spektakli Teatru Telewizji oraz 20 słuchowisk Teatru Polskiego Radia rywalizować będzie o Grand Prix rozpoczynającego się w poniedziałek XVI Festiwalu Dwa Teatry-Sopot. Podczas imprezy odbędą się spotkania z gwiazdami polskiej sceny.

"Teatr Polskiego Radia i Teatr Telewizji Polskiej to wciąż największe sceny w kraju. A Festiwal "Dwa Teatry" to jedyne w swoim rodzaju forum prezentacji przed publicznością najnowszych tytułów" - poinformowała Justyna Mazur z biura prasowego Urzędu Miejskiego w Sopocie.

W trakcie uroczystości otwarcia festiwalu, w poniedziałek wieczorem na scenie przy Skwerze Kuracyjnym obok molo, przyznane zostaną Wielkie Nagrody Festiwalu "Dwa Teatry". Odbierze je dwójka aktorów: Stanisława Celińska i Henryk Talar. Wyróżnienie to jest przyznawane za wybitne kreacje aktorskie w Teatrze Polskiego Radia i Teatrze TV.

W poprzednich latach nagrodę te otrzymali: Gustaw Holoubek, Danuta Szaflarska, Wiesław Michnikowski, Piotr Fronczewski, Janusz Gajos, Jerzy Trela, Anna Seniuk, Jerzy Stuhr, Anna Polony, Ignacy Gogolewski, Teresa Budzisz-Krzyżanowska, Wojciech Pszoniak, Maja Komorowska i Marian Opania.

W tym roku o tytuł najlepszego telewizyjnego przedstawienia konkurować będą m.in. "Damy i huzary" Aleksandra Fredry w reżyserii Krystyny Jandy, "Dom kobiet" Zofii Nałkowskiej" w reż. Wiesława Saniewskiego, "Ja Feuerbach" Tankreda Dorsta w reż. Piotra Fronczewskiego, "Mąż i żona" Aleksandra Fredry w reż. Jana Englerta - jako pokaz przedpremierowy, "Msza za miasto Arras" Andrzeja Szczypiorskiego w reż. Janusza Gajosa, "Ich czworo" Gabrieli Zapolskiej w reż. Marcina Wrony i "Rybka Canero" Juliusza Machulskiego w reżyserii samego autora.

W jury oceniającym spektakle TV zasiądą: reżyser Waldemar Krzystek, aktor Olgierd Łukaszewicz, dyrektor Teatru Wybrzeże w Gdańsku Adam Orzechowski, dramatopisarz i scenarzysta Wojciech Tomczyk oraz teatrolog Kalina Zalewska.

Wśród słuchowisk radiowych znajdą się m.in. "Pan Tadeusz, cz.3" Adama Mickiewicza w reż. Mikołaja Grabowskiego (Program 2 Polskiego Radia), "Zawsze się gdzieś wypływa" Pawła Huelle w reż. Krzysztofa Babickiego (Radio Gdańsk), "Zegarek" Jerzego Szaniawskiego w reż. Janusza Kukuły (Program 3 Polskiego Radia), "Szalona lokomotywa" Stanisława Ignacego Witkiewicza w reż. Radka Rychcika (Radio Kraków), "Skromny mimo sukcesu" Marka Kochana w reż. Redbada Klynstry (Program 1 Polskiego Radia), "Epitafium" Włodzimierza Kowalewskiego w reż. Marka Markiewicza (Polskie Radio Olsztyn) i "Bestiariusz" Feliksa Netza w reż. Krzysztofa Kiczka (Radio Katowice).

Radiowe spektakle oceniać będzie jury w składzie: teatrolog Dorota Buchwald, reżyserka Agnieszka Lipiec-Wróblewska, aktorzy Krzysztof Gordon i Maria Pakulnis oraz pisarz i tłumacz Antoni Libera.

Bezpośrednio po projekcjach spektakli telewizyjnych oraz przesłuchaniach słuchowisk odbywać się będą spotkania z ich twórcami.

Oprócz nagród Grand Prix przyznane zostaną również nagrody w innych kategoriach, takich jak reżyseria, scenografia, montaż, rola kobieca i męska. Zwycięzców poznamy podczas gali finałowej festiwalu w środę wieczorem.

W trakcie tegorocznej imprezy odbędzie się także konkurs słuchowisk dla dzieci i młodzieży, do którego zgłoszono 10 produkcji.

Festiwal "Dwa Teatry" będzie również okazją do pozakonkursowych prezentacji kilku spektakli TVP wyreżyserowanych przez zmarłego w 2015 r. w wieku 42 lat Marcina Wronę. W programie imprezy znajdzie się też przegląd najciekawszych adaptacji dramatów Tadeusza Różewicza, a także dzieł Williama Szekspira w formie słuchowisk i przedstawień telewizyjnych. W trakcie festiwalu zaplanowano również czytanie utworów Henryka Sienkiewicza: Maria Pakulnis będzie czytać "Za chlebem", Sławomir Orzechowski "Janko muzykanta", a Ignacy Gogolewski "Latarnika".

Ponadto zaplanowano spotkania publiczności z gwiazdami polskiej sceny, wśród zaproszonych są m.in. Krystyna Janda, Halina Łabonarska, Małgorzata Kożuchowska i Artur Żmijewski.

Rolę festiwalowego centrum będzie pełnić sopockie Multikino, a imprezy towarzyszące odbywać się będą m.in. na Scenie Kameralnej Teatru Wybrzeże, w Państwowej Galerii Sztuki, Klubie Atelier i Teatrze BOTO.