Koncert zdobywcy Grand Prix sprzed trzech lat - rosyjskiego chóru studentów Konserwatorium Narodowego im. Piotra Czajkowskiego z Moskwy - zainaugurował w poniedziałek Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej w Hajnówce (Podlaskie).

Festiwal, któremu patronuje Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny, potrwa do 14 maja. Koncerty odbywać się będą w hajnowskim soborze Św. Trójcy, a w przesłuchaniach konkursowych weźmie udział ponad 30 chórów m.in. z Polski, Białorusi, Gruzji, Rosji i Ukrainy.

Specyfiką hajnowskiego festiwalu jest to, że znaczna część uczestników to zespoły parafialne, w tym wiejskie, które wykonują muzykę cerkiewną przede wszystkim podczas uroczystości religijnych.

Organizatorzy podkreślają, że festiwal promuje piękno dziedzictwa Kościoła wschodniego, spełnia też rolę edukacyjną. Otwierając jego tegoroczną edycję, zwierzchnik Cerkwi w Polsce metropolita Sawa podkreślił, że śpiew jest "najwspanialszą formą duchowej radości".

Reklama

"W czasach duchowego rozprężenia, egoizmu, nienawiści, migracji, wspólne życie z sobą i wspólne śpiewanie, w tym przypadku w skali międzynarodowej, posiada wymowne znaczenie" - mówił hierarcha. Zwracał przy tym uwagę, że śpiew w świątyni ma inny wymiar niż poza nią.

"Śpiew cerkiewny to wielkie bogactwo duchowej kultury prawosławnej. Poza nieodłączną częścią prawosławnego nabożeństwa śpiew cerkiewny jest - w naszym kręgu etnicznym - wspaniałym darem słowiańskich narodów, ich kultury i duchowego bogactwa" - powiedział metropolita.

Dodał, że hajnowski festiwal przyczynia się do poznania przez współczesnych tego bogactwa. Prezydentowi RP Andrzejowi Dudzie dziękował za objęcie patronatem tego przedsięwzięcia.

Wśród zaplanowanych imprez towarzyszących przesłuchaniom konkursowym, które potrwają od wtorku do piątku, są koncerty uczestników m.in. w Warszawie, Gródku, Ełku, Czeremsze, Białowieży, Sokółce i Bielsku Podlaskim.

Województwo podlaskie to region, gdzie mieszka najwięcej w kraju osób wyznania prawosławnego i gdzie muzyka cerkiewna rozbrzmiewa na co dzień w świątyniach.

W maju odbywają się tam dwa festiwale takiej muzyki. Kilka dni po zakończeniu festiwalu w Hajnówce, w Białymstoku rozpocznie się bowiem Międzynarodowy Festiwal Muzyki Cerkiewnej "Hajnówka 2016". Miał on swój początek właśnie w Hajnówce, obecnie odbywa się w stolicy województwa. Organizatorzy obu festiwali odnotowują, że w tym roku są to jubileuszowe, 35. edycje tych imprez.

Strona wydarzenia >>>