Narodowy Bank Polski przyznał 80 tys. zł nagrody za wybitną książkę ekonomiczną. Zwycięzcą został dr hab. Paweł Marszałek z Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu.

Wyniki drugiej edycji Konkursu o Nagrodę Prezesa NBP za wybitne publikacje książkowe z dziedziny bankowości i finansów zostały ogłoszone we wtorek podczas uroczystej gali w siedzibie NBP.

Nagroda główna, czyli 80 tys. zł, trafiła do dr. hab. Pawła Marszałka za pracę pt. "Systemy pieniężne wolnej bankowości. Koncepcje, cechy, zastosowanie" (Wydawnictwo Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu, Poznań 2014). Nagrodę wręczył prof. Marek Belka, prezes Narodowego Banku Polskiego.

"Jestem bardzo zadowolony, że na ten konkurs napłynęło aż osiemnaście publikacji. W końcu nie jesteśmy krajem o wielkim środowisku ekonomicznym - mówił prof. Marek Belka podczas gali. - Wśród zgłoszonych prac są analizy dotyczące aktualnych zjawisk zarówno krajowych, jak i międzynarodowych. Myślę, że to wkład środowiska ekonomicznego w zrozumienie tej problematyki zarówno przez nas samych, jak i resztę społeczeństwa" - podkreślił prezes NBP.

Konkurs organizowany jest co trzy lata. Tegoroczna edycja skierowana była do autorów naukowych publikacji książkowych opublikowanych przez jednego lub grupę autorów na terenie Polski między 1 stycznia 2013 r. a 24 września 2015 r.

W kapitule konkursu zasiedli prof. Andrzej Wojtyna, prof. Adam Glapiński, prof. Michał Jurek, prof. Ryszard Kokoszczyński i prof. Jan Szambelańczyk. Zgodnie z Regulaminem Kapituła mogła przyznać Nagrodę Prezesa NBP albo wyróżnienie.

"Jadąc na kluczowe posiedzenie kapituły, miałem wątpliwości, czy uda nam się wyłonić laureata lub chociaż przyznać wyróżnienie, ponieważ kryteria są bardzo wyśrubowane - opowiadał prof. Andrzej Wojtyna, przewodniczący kapituły konkursu. - 85 procent punktów to warunek otrzymania nagrody głównej. Na szczęście mogliśmy ją przyznać profesorowi Pawłowi Marszałkowi" - dodał.

Celem Konkursu o Nagrodę Prezesa NBP za wybitne publikacje książkowe z dziedziny bankowości i finansów jest podnoszenie jakości publikacji ekonomicznych i promocja najwybitniejszych prac polskich ekonomistów. Uzupełnia on dotychczas realizowane przez NBP konkursy: na pracę pisemną dla uczniów szkół ponadpodstawowych, a także na prace magisterskie doktorskie i habilitacyjne oraz Staże Prezesa NBP.

Po uroczystości goście mieli możliwość zwiedzenia Centrum Pieniądza NBP im. Sławomira S. Skrzypka.

To multimedialna ekspozycja, która przedstawia historię pieniądza, wyjaśnia rolę banków centralnych i znaczenie procesów ekonomicznych oraz zasady inwestowania. Wystawa zostanie otwarta dla publiczności w Noc Muzeów, 14 maja 2016 r. Zwiedzający będą mogli m.in. zapoznać się z jedną z większych w kraju kolekcją polskich monet, porozmawiać z wirtualnym bankierem, podnieść w skarbcu sztabę złota czy zbadać w laboratorium autentyczność własnych pieniędzy.