Opowieść o rękopisie „Pana Tadeusza”, wieloaspektowa historia polskiego romantyzmu oraz jego współczesne wątki - to główne elementy wystawy stałej wrocławskiego Muzeum Pana Tadeusza, które zostanie 3 maja otwarte dla zwiedzających.
Reklama

Siedziba Muzeum Pana Tadeusza, które jest częścią Zakładu Narodowego im. Ossolińskich, znajduje się w Kamienicy Pod Złotym Słońcem we wrocławskim Rynku. Powierzchnia wystawiennicza Muzeum to ponad 4 tys. metrów kw., a wystawa główna będzie prezentowana w 17 salach. Ekspozycja koncentruje się wokół głównego eksponatu – oryginalnego rękopisu „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. Właścicielem rękopisu jest Ossolineum.

Jak powiedział w czwartek podczas konferencji prasowej zastępca dyrektora Zakładu Narodowego im. Ossolińskich Marcin Hamkało, ekspozycja składa się z trzech głównych modułów.

„Pierwszy moduł stanowi opowieść o rękopisie i kontekstach czytania tego dzieła – historycznym, kulturowym, biograficznym i literackim. Kolejny moduł to opowieść o świecie, w którym pisał Mickiewicz, o świecie, który odchodzi w przeszłość, ale stanowi platformę porozumienia pomiędzy pokoleniami. Tu znajdą się watki odnoszące się do kwintesencji polskiego mitu narodowego oraz kwintesencji polskiej kultury, tu też pojawi się refleksja nad znaczeniem tych wątków we współczesności” - mówił Hamkało.

Ostatni z modułów wystawy jest poświęcony postaciom Jana Nowaka-Jeziorańskiego oraz Władysława Bartoszewskiego, którzy przekazali kilka lat temu swoje zbiory książek, zapisków i dzieł sztuki do Ossolineum. Spuścizna po nich prezentowana jest w Gabinetach Świadków Historii.

Reklama

„Prezentacja dorobku Nowaka-Jeziorańskiego oraz Bartoszewskiego będzie puentą dla dwóch pierwszych modułów. Chcemy tu pokazać w jaki sposób mit i wizja zrodzona w romantyzmie jest widoczna w działaniach konkretnych osób. Działaniach zmierzających do odzyskania wolności przez Polskę, aż do wejścia do UE i NATO” - podkreślił Hamkało.

Na wystawie głównej znajdzie się około 200 eksponatów, ponad 300 dokumentów poddanych obróbce cyfrowej oraz ponad 100 multimediów – gier, filmów, prezentacji i aplikacji. „Chcemy pokazać dialog pomiędzy kulturą analogową i kulturą nowych mediów. Na wystawie będzie wiele perełek muzealnych, które układają się w całościowe historie uzupełnianie przez multimedia” - zaznaczył wicedyrektor Ossolinemum.

Cześć eksponatów została wypożyczona z muzeów w Warszawie, Krakowie oraz Lwowie. Zwiedzający będą mogli obejrzeć na przykład oryginał Konstytucji 3 maja, który został na dwa miesiące wypożyczony ze zbiorów Archiwum Głównego Akt Dawnych w Warszawie. Najcenniejszych eksponat – oryginał rękopisu „Pana Tadeusza” - ze względów konserwatorskich może być pokazywany tylko przez 180 godzin w roku. Będzie go zastępować bardzo dobrze wykonana kopia.

Adolf Juzwenko, dyrektor Zakładu Narodowego im. Ossolińskich, przypomniał, że starania o budowę Muzeum Pana Tadeusza trwały kilka lat. „Od początku chciałem, by było to muzeum pokazujące drogę kolejnych pokoleń Polaków, od końca XVIII w. do końca wieku XX, w dążeniu do odzyskania suwerenności” - mówił Juzwenko.

Przypomniał też, że mickiewiczowska epopeja powstała 17 lat po założeniu Ossolineum. „Zarówno założycielom Ossolineum, jaki i Mickiewiczowi oraz innym polskim dziewiętnastowiecznym twórcom przyświecał jeden cel – by kolejne pokolenia nie zapomniały o tym, czym jest Rzeczypospolita” - powiedział.

Oprócz wystawy głównej w Muzeum Pana Tadeusza będą prezentowane wystawy czasowe. Placówka będzie również prowadzić szeroką działalność edukacyjną.

W sobotę odbędzie się zamknięty pokaz wystawy. Zwiedzający po raz pierwszy zobaczą wystawę 3 maja. Wówczas wstęp będzie darmowy.

Projekt uruchomienia Muzeum Pana Tadeusza kosztował 45 mln zł, z czego 38 mln to kwota dofinansowania z funduszu norweskiego i funduszy EOG.