Poeta Julian Kornhauser został uhonorowany za całokształt twórczości przez jury Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius. Gala wręczenia nagrody, na której zostaną ogłoszeni również zwycięzcy w kategoriach książka roku i debiut roku, odbędzie się 14 maja.

Przewodniczący jury poetyckiej nagrody Silesius prof. Andrzej Zawada przypomniał, że Kornhauser należał do grupy literackiej „Teraz”, która zadebiutowała pod koniec lat 60. XX w. „Kornhauser debiutował tomem poetyckim +Nastanie święto i dla leniuchów+, później zaś ukazał się tom +W fabrykach udajemy smutnych rewolucjonistów+, który mocno zwrócił uwagę krytyków” - zaznaczył prof. Zawada.

Jak dodał, twórczość Kornhausera jest bardzo specyficzna. „Są tam wyraźnie wyeksponowane elementy poetyki nadrealistycznej, zwłaszcza we wcześniejszych tomach. Przy tej nadrealistycznej frazie poezja Kornhausera ewoluowała stopniowo w stronę prostoty i oszczędności, by dojść do poetyki lapidarnych obrazków poetyckich o ogromnej wieloznaczności” - podkreślił przewodniczący jury.

Zasiadająca w jury nagrody Justyna Sobolewska oceniła, że obecnie poezja Kornhausera przeżywa renesans. „On przez lata był najrzadziej wymieniany poetą z Nowej Fali. Ta zapomniana poezja nagle wróciła. To poeta, który jak mało kto zmieniał style na przestrzeni lat. Postać Kornhausera wraca również w kontekście jego działalności jako tłumacza oraz krytyka” - dodała Sobolewska.

Julian Kornhauser (ur. 20 września 1946) - poeta, prozaik, krytyk literacki, znawca i tłumacz literatury serbskiej i chorwackiej, współtwórca grupy literackiej "Teraz", profesor UJ, jest jednym z najbardziej znanych przedstawicieli poetyckiej Nowej Fali z lat 70. XX w. i autorem ponad 300 publikacji (w tym 14 monografii naukowych i tomów szkiców krytycznoliterackich).

W 1975 r. był sygnatariuszem tzw. Listu 59 - protestu polskich intelektualistów przeciw zmianom w konstytucji PRL, zwłaszcza o wpisaniu do niej kierowniczej roli PZPR i wieczystego sojuszu z ZSRR. Z tego powodu oraz za publikowanie w drugim obiegu i kontakty ze środowiskami tworzącymi KOR był szykanowany, SB utrudniała publikacje jego utworów oraz awans na uczelni. Po ogłoszeniu stanu wojennego był internowany w dniach 15-24 grudnia 1981. W ubiegłym roku otrzymał Nagrodę Orła Jana Karskiego, przyznaną mu przez kapitułę nagrody za "literackie zmaganie o mądrzejszą Polskę".

Na środowej konferencji prasowej jury Silesiusa ogłosiło również nominacje do nagrody w kategoriach: książka roku i debiut roku. O miano najlepszej książki powalczą: „Wiersze organiczne” Kacpra Bartczaka, „Woda na Marsie” Jerzego Jarniewicza, „Nice” Barbary Klickiej, „Majtki w górę, majtki w dół” Pawła Marcinkiewicza, „intima thule” Joanny Mueller, „Och, Mitochondria” Edwarda Pasewicza oraz „Zawsze” Marty Podgórnik.

Do nagrody w kategorii debiut roku zostały nominowane: „Światło w lodówce” Mateusza Andały, „Sierpień” Aldony Kopkiewicz oraz „Apokalipsa. After party” Piotra Przybyły.

W tym roku do konkursu Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius zgłoszono ponad 160 tytułów. Prawo do zgłaszania tomów poezji w kategoriach: książka roku i debiut roku mają wydawnictwa oraz członkowie jury, a w kategorii za całokształt - jedynie jurorzy.

Organizatorem Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej "Silesius" jest Miasto Wrocław. Nagroda jest wyróżnieniem i promocją najważniejszych dzieł i twórców polskiej poezji. Zostanie wręczona po raz piąty. Przyznawana jest w trzech kategoriach: za całokształt twórczości, książkę roku oraz debiut roku.

Oprócz statuetki "Silesiusa" autorstwa wrocławskiego artysty Michała Staszczaka, laureat nagrody w kategorii za całokształt twórczości otrzyma 100 tys. zł, zwycięzca w kategorii książka roku - 50 tys., zaś w kategorii debiut roku - 20 tys.

Gala wręczenia nagrody odbędzie się 14 maja we wrocławskim Imparcie. Nagroda zostanie wręczona po raz dziewiąty.