Sześcioro artystów, reprezentujących muzykę świata, wystąpi na rozpoczynającym się w piątek w Gdańsku 6. Siesta Festival. Troje z nich pojawi się w Polsce po raz pierwszy. Jedną z gwiazd tegorocznego festiwalu będzie Anoushka Shankar.

"Siesta Festival powstał sześć lat temu dla uczczenia 10-lecia kultowej audycji radiowej, która jest nadawana wciąż w Programie III Polskiego Radia przez Marcina Kydryńskiego. Początkowo była to audycja stricte jazzowa, ale z biegiem czasu zaczęła prezentować muzykę świata z różnych zakątków globu, a ostatnimi czasy dogłębnie penetruje kulturę luzofońską. Gdańsk jako miasto wolności okazał się idealnym miejscem do prezentacji na żywo tego rodzaju muzyki" - powiedział PAP współorganizator i rzecznik imprezy, Maciej Farski.

Tegoroczny festiwal zainauguruje w piątek wieczorem koncert Lury. To artystka, która wystąpiła trzy lata temu na Siesta Festival, a w tym roku zaprezentuje publiczności piosenki ze swojej najnowszej płyty.

Po niej na scenie Polskiej Filharmonii Bałtyckiej na wyspie Ołowiance pojawi się Tomatito.

"Takiej muzyki nie słucha się w Polsce często. To prawdziwe, korzenne, niemal wyssane z mlekiem matki, cygańskie i hiszpańskie flamenco. Tomatito, który grał m.in. z Paco de Lucia, jest uważany za jednego z najlepszych na świecie gitarzystów flamenco, a niektórzy twierdzą, że to on dzierży tę palmę pierwszeństwa" - dodał Farski.

Podkreślił, że będzie to swoisty dzień Carlosa Saury na festiwalu. "Lura śpiewała przecież w jego filmie, a Tomatito stworzył muzykę i wystąpił łącznie w trzech filmach wielkiego reżysera" - wyjaśnił.

W sobotę dwa koncerty podczas festiwalu wykona Elida Almeida, dla której będzie to pierwszy występ w Polsce.

Pochodzi z wyspy Santiago, lecz wychowała na Maio. Jej ojciec zmarł, gdy była dzieckiem, próbowała pomagać matce, która miała mały uliczny kiosk. Bardzo szybko sama została matką, musiała zająć się dzieckiem i swoimi młodszymi braćmi. Te życiowe zakręty stały się inspiracją dla jej piosenek na debiutanckiej płycie pt. "Chwile szczęścia, chwile goryczy". Osobowość 21-letniej artystki zafascynowała legendarnego producenta Cesarii Evory, Jose da Silvy. Dziś to jedna z najciekawszych luzofońskich artystek. Na ostatniej płycie pojawił się duet obu wokalistek w utworze "Nhu Santiago”.

Niedzielny festiwalowy wieczór rozpocznie Anoushka Shankar, wirtuoz sitar, 21-strunowego instrumentu hinduskiego, najsłynniejsza dziś artystka Indii.

"To dziwne, że dopiero teraz Anoushka Shankar pojawi się po raz pierwszy w Polsce. Jestem święcie przekonany, że ci którzy będą na tym koncercie będą go długo wspominać z rozrzewnieniem" - powiedział rzecznik Siesta Festival.

Anoushka zaczęła uczyć się gry na sitar w wieku 10 lat pod okiem swego ojca Ravi’ego Shankara, guru muzyki hinduskiej. Cztery lata później zadebiutowała na scenie i od tamtej pory odwiedziła wszystkie najsłynniejsze sceny świata, w tym kilkunastokrotnie nowojorską Carnegie Hall. Wykształcona klasycznie sięgała po orkiestrowe dzieła swojego ojca pod batutą Zubina Mehty.

Na jednym z jej albumów "Breathing Under Water" gościnnie pojawił się Sting (Anoushka Shankar wystąpiła wcześniej na jego płycie "Sacred Love") a także siostra artystki, Norah Jones.

Była pierwszą hinduską artystką nominowaną do Grammy (ogółem była czterokrotnie nominowana do tej nagrody) i najmłodszą w historii nominowaną w kategorii World Music.

Tegoroczny festiwal zakończy w niedzielę wieczorem, tym razem w klubie Parlament, afrykańska artystka Karyna Gomes z zespołem. Będzie to jej pierwszy koncert w Polsce.

Karyna Gomes urodziła się w Gwinei Bissau i studiowała dziennikarstwo w Sao Paulo. Zainspirowana spotkaniem z Tito Paris swoje życie poświęciła jednak muzyce. Od kilku lat tworzy w Lizbonie. Muzyka Gomes stanowi żywe połączenie wpływów afrykańskich, amerykańskich i europejskich. Jej twórczość, to kolejny po Souad Massi, Fatoumata Diawara i Angelique Kidjo głos społecznie aktywnej piosenkarki działającej na rzecz poprawy warunków życia innych kobiet.

W programie szóstej edycji Siesta Festival są też trzy Noce Fado, podczas których wystąpi Marco Oliveira. Muzyk ten w zeszłym roku towarzyszył jako instrumentalista Helderowi Moutinho.